Antwort Jaké maso se hodí na tatarský biftek? Weitere Antworten – Z jakého masa se dělá tatarský biftek
Tatarský biftek (hovorově tatarák) je jídlo ze syrového hovězího masa. Základem tatarského bifteku je maso z hovězí svíčkové, ale i falešné svíčkové, které se na jemno naškrábe špičkou ostrého nože, případně namele. Podává se společně s nakrájenou cibulí, hořčicí, solí, pepřem a worcestrovou omáčkou.Umleté maso osolíme a opepříme podle chuti. Přidáme dijonskou hořčici, kečup, worcester, najemno nakrájenou cibulku a promícháme. Můžeme dochutit ještě kmínem a sladkou paprikou. Uděláme bochánek a nahoru dáme syrový vaječný žloutek.K tataráku se nejlépe hodí bílé víno, ale k topince s česnekem dobře sedne i vychlazené pivo. Nebojte se experimentů. Hovězí tatarák je klasika, ale rozhodně byste si neměli nechat ujít také srnčí, lososový nebo tuňákový.
Jaké hovězí maso na tatarák : Hovězí tatarský biftek
se obvykle používá pravá svíčková, velmi oblíbená je však také hovězí kýta, a to přímo její nejlibovější část – tzv. hovězí ořech. Ten narozdíl od svíčkové dodá tataráku výraznější chuť a navrch i při jeho nákupu ušetříte.
Čím dochutit tatarský biftek
A zdaleka na něj nemusíte kupovat jen pravou svíčkovou, tatarák bude naopak výraznější z jiných kusů masa. Při dochucení tataráku si vystačíte i jen se solí, čerstvě mletým pepřem, žloutkem a olejem (nebo majonézou), ale nebojte se ho jemně doladit i dalšími surovinami.
Proč se říká tatarský biftek : Tatarský biftek, jak ho známe dnes, se objevil až na přelomu 20. století jako pochoutka jednoho francouzského šéfkuchaře, který syrové maso začal podávat s kaparami, žloutkem, cibulí a dijonskou hořčicí. Později k němu přidali také tatarskou omáčku – odtud název tatarský biftek.
Základní surovinou pro přípravu tataráku je vyzrálá hovězí svíčková, případně kousek libové zadní kýty. Součástí tradiční receptury je většinou i syrový vaječný žloutek. Právě pro vysoké nároky na čerstvost masa a vajec byla dokonce u nás tato pochoutka v devadesátých letech zakázaná.
Dochucení je naopak ryze individuální disciplína. My Češi chuť syrového masa rádi „vylepšujeme“ spoustou dochucovadel: sůl, pepř, paprika, chilli, kečup, worchester, hořčice, sojovka, tabasco, cibule, vajíčko a k tomu ještě česnek na topince.
Jak se dělá tatarský biftek z lososa
Lososa, cibuli a papriku nakrájejte na kostičky – čím pravidelnější, tím lepší. Dejte je do mísy, přidejte kapary, olivový olej, citronovou šťávu, nasekaný čerstvý kopr, sůl a černý pepř a promíchejte. Ochutnejte, případně dochuťte a nechte 5 minut rozležet. Podávejte s křupavým chlebem.Nechybí pepř, sůl, cibulka, dijonská hořčice, kmín, mletá paprika a další. K dochucení patří i syrový vaječný žloutek. Vymíchaná směs se maže na křupavé smažené topinky. U tataráku je vždy dobré znát původ masa.A zdaleka na něj nemusíte kupovat jen pravou svíčkovou, tatarák bude naopak výraznější z jiných kusů masa. Při dochucení tataráku si vystačíte i jen se solí, čerstvě mletým pepřem, žloutkem a olejem (nebo majonézou), ale nebojte se ho jemně doladit i dalšími surovinami.
Postup přípravy. Svíčkovou nakrájíme na 2-3 cm špalíky, otevřenou dlaní naklepeme, osolíme, opepříme. Pepř vtlačíme do masa, potřeme olivovým olejem a dáme na hodinu odležet do ledničky. Na rozpáleném tuku opečeme 3-4 minuty z každé strany a při této délce pečení máme středně propečený biftek (médium).
Jak naložit maso aby bylo křehké : Správné nakládání masa
Ideální je maso naložit 24 hodin předem, minimálně však tři hodiny před samotným grilováním. Maso je potom šťavnatější a křehčí," radí David. Důležité je také marinádu z masa před opékáním lehce setřít, aby olej nekapal do grilu a nezačal hořet, čímž vznikají rakovinotvorné látky.
Jak udělat vepřový biftek : Plátek o hmotnosti cca 250 g osolíme, opepříme a potřeme olivovým olejem. Maso zprudka zatáhneme na rozpálené pánvičce a to ze všech stran. Po důkladném zatažení pečeme při teplotě 160 až 180 °C cca 8 až 10 minut. Maso dáme na talíř, přikryjeme alobalem a necháme odpočívat na teplém místě 8 až 10 minut.
Jak nasekat maso na tatarák
„Maso na tatarák se správně takzvaně škrábe, nemele,“ popisuje hned na začátek Roman Paulus. „Opravdu kvalitní maso, třeba svíčkovou, stačí jemně nasekat – ostrým nožem, ale klidně i v nějakém kutru (přístroji na sekání),“ dodává.
Ohlídejte dobu a propečení steaku
- rare (krvavý, hodně měkký) smažte cca 2 min.
- medium rare (středně krvavý, měkký) smažte cca 3 min.
- medium (středně propečený, pružný) smažte cca 4 min.
- medium well (téměř propečený, pevný) smažte cca 4,5 min.
- well done (propečený, hodně pevný) smažte cca 5 min.
Jaký je rozdíl mezi biftekem a steakem
Biftek vznikl z anglického beef steak, což v překladu znamená hovězí steak. Dá se říct, že jakýkoliv plátek hovězího masa, který upečeme na pánvi je biftek. Aby byl steak steakem, mělo by k jeho přípravě být zvoleno maso vhodné přímo na steaky.
Jak udělat biftek z hovězího : Postup přípravy. Svíčkovou nakrájíme na 2-3 cm špalíky, otevřenou dlaní naklepeme, osolíme, opepříme. Pepř vtlačíme do masa, potřeme olivovým olejem a dáme na hodinu odležet do ledničky. Na rozpáleném tuku opečeme 3-4 minuty z každé strany a při této délce pečení máme středně propečený biftek (médium).