Antwort Jaké máme typy pozornosti? Weitere Antworten – Jaké jsou druhy pozornosti
Druhy pozornosti
Rozlišujeme pozornost záměrnou – subjekt cíleně vnímá podnět a bezděčnou – subjekt vnímá podnět bez úmyslu. Někdy se může objevit též pozornost protivolní – subjekt nedokáže potlačit vnímá podnětu, může vést k obsedantnímu jednání.úmyslná (záměrná, aktivní) – pozornost, kterou jedinec udržuje vlastním volním úsilím, vývoj souvisí s ontogenezí. neúmyslná (bezděčná, mimovolní, pasivní) – je nezávislá na úmyslu jedince a je vyvolána zvláštností působících podnětů (př. síla, velikost, nápadnost, neočekávanost, kontrast, zajímavost, pestrost).Pozornost je mentální proces, jehož funkcí je vpouštět do vědomí omezený počet informací a tak ho chránit před zahlcením velkým množstvím podnětů. soustředění vědomí na určité objekty a aktivity. – výběrovost.
Co je koncentrace pozornosti : Trénink koncentrace pozornosti se zaměřuje na schopnost vytrvat a přiměřeně dlouho se soustředit na zadanou práci, ale také na schopnost rozdělit pozornost mezi více podnětů a na schopnost plynule přejít k další aktivitě po ukončení aktivity stávající, tedy přesunout pozornost na další práci.
Jaké jsou poruchy pozornosti
ADD je označení pro poruchu vývoje pozornosti a často bývá zaměňována právě s ADHD. Lidé s ADHD bývají hyperaktivní, impulzivní a mají problémy se soustředěním. U lidí s ADD hyperaktivita není přítomna, leč problémy se zachováním soustředění a impulzivitou ano.
Jak se projevuje porucha pozornosti : Je impulzivní, u ničeho dlouho nevydrží, je neklidné pohybově i v ústním projevu. Může mít potíže v učení, ve čtení a psaní, ve vztazích s vrstevníky i v rodině. Zlobí – narušuje hranice ostatních lidí, vyvíjí nadměrnou činnost, kterou často nedokončuje.
Systém tak reaguje na podněty asociované s nebezpečím, podněty pohybující se, intenzivní či se měnící, podněty nezvyklé, kontrastující výrazně s okolím, dále na změny dobře známých podnětů a také na podněty s osobním či sociálním významem pro jedince.
Hyperaktivita je abnormálně až patologicky zvýšená aktivita v chování. Bývá spojována s ADHD a hyperkinetickým syndromem. Zároveň se jedná o fyzický stav, který má za následek nadměrné projevy ve verbální nebo motorické oblasti (tzv. neposednost a zrychlenost), potažmo v obou najednou.
Co ovlivnuje naši pozornost
Pozornost závisí na prostředí i na vnímajícím subjektu. Pozornost upoutává například nápadnost, neočekávanost, originalita, intenzita, něco, co může uspokojit některou z našich potřeb (jistota, bezpečí) za podmínky alespoň částečné srozumitelnosti a pokud nějak navazují na již získané znalosti či zkušenosti.ADHD – porucha pozornosti s hyperaktivitou
Jedná se o neurovývojové onemocnění způsobující obtíže se soustředěním, přizpůsobením aktivity a zvýšenou impulzivitou. Léčbou ADHD se zabýváme velmi intenzivně. Na jejím výzkumu a zkvalitňování péče o děti spolupracujeme s kolegy ze zahraničí.V dospělosti ADHD někdy zmizí sama od sebe, ale nevyplatí se na to spoléhat. Důsledky neléčené poruchy mohou být tristní. Pacienti jsou náchylnější k závislostem na drogách, dopouští se kriminálního, asociálního chování a mají problémy v sociálních vztazích.
Porucha pozornosti
- Často je nepozorný při školních úkolech, nesoustředí se na detaily, dělá chyby z nepozornosti.
- Často má problém udržet si pozornost při hře nebo úkolech.
- Často se zdá, že neposlouchá
- Často neposlouchá instrukce, není schopný dokončovat úkoly a další činnosti.
- Často má problémy s organizací
Jak dlouho člověk udrží pozornost : Nejvyšší soustředění udržíme podle dosavadních výzkumů 30 – 90 sekund. Po uplynutí tohoto času se pozornost začíná rozptylovat a my se musíme znovu koncentrovat. Stabilita pozornosti vyjadřuje, jak dlouho je možné ji udržet.
Co je to Hypoaktivita : Snížená (menší) tělesná aktivita, tělesná inaktivita (nečinnost).
Jak dlouho udrží pozornost
Vlastnosti pozornosti
Nejvyšší soustředění udržíme podle dosavadních výzkumů 30 – 90 sekund. Po uplynutí tohoto času se pozornost začíná rozptylovat a my se musíme znovu koncentrovat. Stabilita pozornosti vyjadřuje, jak dlouho je možné ji udržet.
Nejčastější příznaky u osob s ADHD
Hyperaktivita, která může být fyzická, verbální nebo emocionální. Neklid. Děti mají často potřebu se hýbat, i když sedí. Horší vnímání času.Nejčastější příznaky u osob s ADHD
- Krátká doba udržení pozornosti.
- Hyperaktivita, která může být fyzická, verbální nebo emocionální.
- Neklid. Děti mají často potřebu se hýbat, i když sedí.
- Horší vnímání času.
- Potíže s určením priorit.
- Časté změny nálad.
- Roztržitost.
- Skákání do řeči.
Co mám delat kdyz si myslím že mám ADHD : Na koho se mohu obrátit Pokud byla diagnóza ADHD stanovena již v dětství, bude ošetřující lékař případně provázet pacienta po nějakou dobu i v dospělém věku a následně jej předá do péče psychiatra. Ten se postará o další lékařskou péči. Ve stávající psychoterapii je rovněž možno pokračovat s behaviorálním terapeutem.