Antwort Jak množit Dipladenii? Weitere Antworten – Kdy stříhat Dipladenii
Venkovní rostlina
Dipladénie (nověji také nazývány jako mandevily) tvoří popínavý dřevnatý stonek, který se může pnout po správné opoře a dosáhnout až 3 m. Rostlina si však udrží keříkovitý tvar, pokud ji hluboce seřízneme ihned po odkvětu.Mandevilu navíc množíme z řízků, které získáme právě při jarním řezu (řízků vrcholových i stonkových). Stačí pouze po řezu upravit délku řízků na cca 8 centimetrů a nechat ve vlažné vodě vyplavit prýštící latex.Pokud se rozhodnete uchovat mandevilu i pro příští sezonu, musíte ji uložit k přezimování ještě před příchodem prvních mrazů. Před vlastním přezimováním by měl být kořenový bal vyschlý. Pak výhony seřízněte téměř těsně u země. Rostlina přezimuje ve tmě při teplotě 4–8 °C, zálivka by měla být jen velmi sporadická.
Proč mandevila nekvete : To znamená, že rostlina přečká bez zálivky delší období, aniž by ji to poškodilo. Nevadne a vypadá stále pěkně. Samozřejmě však na časté sucho reaguje zastavením růstu. Pokud budete na pravidelnou zálivku i na hnojení myslet, mandevila se odvděčí bohatým kvetením a zdravým olistěním.
Jak se pěstuje Dipladenie
Pěstování dipladenie bývá úspěšné, pokud dodržujeme zejména dvě zásady – pěstujeme ji jako přenosnou rostlinu (diplaenie není mrazuvzdorná) a zajistíme vysokou vzdušnou vlhkost v okolí rostliny. V suchém prostředí nepokvete a listy budou opadávat nebo se kroutit.
Jak Zalevat Mandevilu : Mandevilu přezimujte na světlém místě
Přemístěte ji do zimní zahrady, skleníku nebo chodby. Můžete ji na zimu sestřihnout a omezte také její zálivku. Protože má mandevila ráda vzdušnou vlhkost, určitě ji potěšíte občasným rosením. Během období zimního klidu stačí zalévat jen velmi mírně, aby nepřeschla.
Rostlinu je po zakoupení ideální přesadit do větší nádoby. Na dno dejte kvalitní drenáž a vhodný substrát. Nejlépe se hodí zemina pro balkonové rostliny, nebo směs ze 3 dílů rašeliny a 1 dílu pařeništní zeminy. V průběhu vegetace je vhodné ji přihnojit.
Mandevila (Mandevilla) je rod rostlin z čeledi toješťovité. Jsou to liány, byliny i keře se střídavými či přeslenitými jednoduchými listy a nápadnými nálevkovitými květy nejrůznějších barev. Rod zahrnuje asi 120 druhů a je rozšířen ve Střední a Jižní Americe.
Čím hnojit Dipladenie
Určitě ji pravidelně přihnojujte. Vybuduje se pak kořenový bal a silné, bohatě kvetoucí nadzemní výhony. Vybírejte spíše tekutá hnojiva s vyšším obsahem fosforu či plná tekutá hnojiva pro balkónové rostliny. Pokud si všimnete, že dipladenie málo kvete, potřebuje přesadit.Rostlina přezimuje ve tmě při teplotě od 4-8°C, zálivka je jen velmi sporadická. V březnu se rostliny přesadí a poté co začne obrážet ji umístíme na teplejší a světlejší místo. Ven ji umístíme až v době, kdy nehrozí nebezpečí mrazů.Až se mandevila na jaře začne budit, můžeme ji dát do teplejší místnosti a už v dubnu se těšit z prvních květů. A pokud nebudou hrozit jarní mrazíky, můžeme ji opět vyndat ven a kochat se tím, jak na slunci hezky roste a kvete.
Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.
Čím se Přihnojuje : Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.
Čím přihnojovat : Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.
Jak casto můžu hnojit trávník
Trávník je lepší hnojit po malých dávkách a často než hodně a zřídka. V ideálním případě byste měli trávník pohnojit ještě dvakrát až třikrát ke konci jara a v létě.
Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.
Jak se dělá hnojivo z droždí : Připravte si pět kostek droždí a rozmíchejte je v jednom litru vlažné vody. Tekutinu nalijte do jeden a půl litrové lahve, zavíčkujte a řádně protřepejte. Následně víčko odšroubujte a přikryjte pouze gázou. Takto připravený základ nechte na teplém místě dva dny kvasit.