Antwort Jaký množné číslo? Weitere Antworten – Jak poznat množné číslo

Jaký množné číslo?
Pro správné určení čísla je důležité si zapamatovat, že jednotné číslo označuje jednu věc/zvíře/osobu/vlastnost, zatímco množné číslo označuje více než jednu věc/osobu/zvíře/vlastnost.Podle ní víme, že se slova skloňují podle vzoru město pro množné číslo, tedy města. Podle toho také snadno odvodíme, že záda, ústa a játra jsou středního rodu a správně bychom na ně měli ukazovat pomocí zájmene ta (ta záda, ta játra, ta ústa).Podstatná jména: jmenné číslo

Podstatná jména v čísle jednotném označují jednu osobu, zvíře či věc. Podstatná jména v čísle množném označují více osob, zvířat či věcí. Množné číslo se v některých případech používá i k označení jednotlivé osoby (vykání, onikání, královský plurál, autorský plurál).

Co znamenají slova Pomnožná : Jako jména pomnožná označujeme podstatná jména, která mají pouze nebo převážně tvary množného čísla, přičemž svými tvary mohou označovat jak množství, tak jednotlivinu (např. záda, plavky, nůžky).

Jak se tvoří množné číslo

Množné číslo tvoříme pomocí nulové koncovky a pomocí koncovek -e, -(e)n, -er, -s.

Jak poznat jednotné a množné číslo : Podstatná jména v čísle jednotném označují jednu osobu, zvíře či věc. Podstatná jména v čísle množném označují více osob, zvířat či věcí. Množné číslo se v některých případech používá i k označení jednotlivé osoby (vykání, onikání, královský plurál, autorský plurál).

kuře! kuřata! Vzor kuře je vzor smíšený, to znamená, že v jeho koncovkách může být tvrdé y/ý nebo měkké i/í.

Housle patří mezi tzv. pomnožná podstatná jména, jejich skloňování je poměrně složité, konkrétně slovo housle skloňujeme podle dvou vzorů – růže a píseň.

Jak urcit rod u množného čísla

V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Jednotlivé rody od sebe odlišujeme podle toho, jakým ukazovacím zájmenem si můžeme na slovo ukázat: V množném čísle se zájmena trochu mění: mužský rod = TI, ženský rod – TY, střední rod TA.Hlavní rozdíl je ve významu a tvaru: hromadná podstatná jména mají pouze tvar jednotného čísla a označují soubor stejných jednotlivin, pomnožná podstatná jména mají pouze tvar množného čísla, ač označují pouze jednu věc.Jsou to podstatná jména hromadná – dříví, kamení, obyvatelstvo, letectvo, zrní, krmivo, křoví, hmyz. Některá podstatná jména mají tvar čísla množného, a to i tehdy, když označují jednu věc. Nazývají se podstatná jména pomnožná – housle, narozeniny, Čechy, záda, brýle, dveře, kalhoty, játra, plavky, Vánoce.

Většina pomnožných jmen zakončených ve výslovnosti na [e] (v drtivé většině na ‑ice) se řadí k ženskému rodu. Výjimkou jsou jména zřetelně odvozená od obecných podstatných jmen rodu mužského jako Háje či Roháče a jména zakončená na ‑ce, pokud předchází souhláska (Lipence, Rohatce, Medzilaborce, Oravce).

Jaký je vzor ovoce : Děti také musí podle slyšeného najít odpovídající obrázek. Vybrané ovoce a zelenina je v daném rodě vždy stejného vzoru, aby skloňování bylo pro děti snazší (u ženského rodu – vidím hrušku, jahodu, papriku podle vzoru žena, u mužského rodu – vidím hrášek, meloun podle vzoru hrad).

Jaký je vzor uši : Tvar ucha použijeme, pokud mluvíme o uchu hrnce nebo jehly. V tomto případě zůstává rod a vzoru slov stejný. Pokud ale mluvíme o ucho jako části těla, je správným tvarem uši. Uši jsou rodu ženského a skloňujeme je podle vzoru kost.

Jaký je vzor chvíle

slova skloňovaná podle vzoru ulice nemají v 2. pádě množného čísla žádnou koncovku (bez ulic) tímto způsobem skloňujeme domácí slova zakončená na -ice. a slova chvíle, míle, lžíce, plíce, košile.

č. j. na -e (-ě): hřiště, pole, nebe. Podle vzoru kuře se skloňují podstatná jména rodu středního zakončená v 1.hmyz, dobytek, lid, národ, … = rod mužský NEŽIVOTNÝ

Jak poznat hromadna : Podstatná jména hromadná mají pouze tvary jednotného čísla, ale označují více věcí stejného druhu. Lze je počítat jen jako celky nebo pomocí číslovek „málo/hodně/trochu“ (dvojí cukroví, málo listí, rostlinstvo, žactvo, křoví).