Antwort Jak mít čistý vývar? Weitere Antworten – Co dát do vývaru aby byl čirý

Jak mít čistý vývar?
"Když se toho chceš zbavit, ušleháš bílky na sníh, přidáš je do zchladlého vývaru, a ta vaječná bílkovina na sebe naváže tu bílkovinu vysráženou z masa; a máš ho krásně čirej, takovej jiskrnej," radí šéfkuchař. Pak se to nesmí zamíchat.Pokud ale chcete mít vývar opravdu čistý (na nedělní polévku), prolijte ho ještě jednou přes plátýnko – v horké vodě namočené a pečlivě vyždímané (můžete použít i utěrku, látkovou plenku, gázu). Nechte vývar vystydnout a poté z něj lžící seberte usazený tuk. Vyhazovat ho ale nemusíte – poslouží třeba jako základ jíšky.Vyčištění zakaleného vývaru pomocí bílků

Jakmile máte základní vývar uvařený, sesbírali jste pěnu a nechali ho zchladnout asi na 60–70 °C, přidejte do něj lehce rozmíchané vaječné bílky. Opatrně je do vývaru vmíchejte a přiveďte ho opět k varu, aby se bílky usadily.

Jak udělat silný vývar : Na poctivý silný vývar budete potřebovat buď celou slepici nebo v případě kuřecího vývaru drůbeží kosti, křídla, odřezky. Přidejte mrkev, petržel, kousek celeru, cibuli i se slupkou (dodá vývaru zlatavou barvu), česnek, celý černý pepř a sůl. Pro ještě lepší chuť a větší sílu můžete předem kuřecí kosti opéct.

Proč se z vývaru sbírá pěna

Postupným zahříváním se ze surovin získají důležité chuťové i jiné složky, ale také se lépe uvolní a srazí bílkoviny a šťáva z masa. Pěna vznikne tak či tak, ovšem nesmí se rozptýlit ve vývaru. Proto se obsah hrnce nevaří zprudka, ale pozvolna se táhne a zásadně se nepromíchává.

Kolik kosti na vývar : aspoň 500 g kostí a masa zhruba v poměru 1:1. Chcete-li mít dost masa na hlavní chod, je potřeba počítat s aspoň 100 g syrového masa na jednu porci.

Umyvadlo tak stačí do poloviny napustit vlažnou vodou s přidaným octem a sodou v poměrně hutném poměru. Směs nechte půl hodiny působit, ocet i soda si poradí s usazeninami a dokonale je rozpustí. Efekt sody jednoduše zvyšuje ocet i citron, nemusíte se bát „předávkování“ ani nepříjemného zápachu.

Pokud se chystáte použít kosti, důkladně je omyjte studenou vodou, potřete kapkou oleje a asi deset minut pečte v troubě vyhřáté na 200 °C. Zbavíte je tak přebytečných bílkovin, které způsobují zakalení, a zároveň bude chuť, již vývaru dodají, intenzivnější.

Jak udělat kvalitní vývar

Na vývar je nejlepší směs divokého koření, tedy bobkového listu, nového koření a celého pepře. Pro zvýraznění chuti ho můžete nasucho orestovat na pánvi a poté přidat do vývaru. Ale nepřehánějte to s ním. Na jeden litr vody bohatě stačí jeden bobkový list, dvě kuličky nového koření a 4 kuličky pepře.Správně by se vývar neměl vařit, ale takzvaně táhnout. To znamená, že jen zlehka probublává. Na nízkou teplotu ho takto můžete nechat několik hodin, klidně přes noc. Kuřecímu vývaru ale stačí i hodina a půl, zeleninovému jen 45 min.Na vývar je nejlepší směs divokého koření, tedy bobkového listu, nového koření a celého pepře. Pro zvýraznění chuti ho můžete nasucho orestovat na pánvi a poté přidat do vývaru. Ale nepřehánějte to s ním. Na jeden litr vody bohatě stačí jeden bobkový list, dvě kuličky nového koření a 4 kuličky pepře.

Nečistoty se rovněž usazují na dně, proto hotový vývar sceďte přes jemné sítko či plátýnko, aby byl krásně čirý. TIP: Kalu se můžete zbavit i pomocí triku s bílky, které na sebe veškeré nečistoty navážou. Vaječné bílky rozšlehejte, vlijte do studeného vývaru a pomalu ho přiveďte k varu. Poté přeceďte.

Jak dlouho PECT kosti na vývar : Kosti dáme zatáhnout do trouby předehřáté na 220 °C na cca 15 minut. Počkáme, až jsou mírně dozlatova opečené. Mezitím v hrnci na sucho opražíme divoké koření a zalijeme vodou do ¾ hrnce. Přidáme očištěnou mrkev, petržel, celer, pórek (vcelku), přivedeme k varu a vložíme pečené kosti.

Jak vyčistit odtok v umyvadle : U zašlého umyvadlového odpadu pomůže šálek octa ve spojení s polovinou šálku jedlé sody, soli či prášku do pečiva. Po chvíli ještě dodejte odstátou vroucí vodu. Vlivem reakcí se dočkáte menšího vyprsknutí směsi, tak se toho nepolekejte, je to v pořádku.

Jak vycistit odtok u umyvadla

Stačí, když do sifonu umyvadla nasypete půl šálku jedlé sody a zalijete ji šálkem (nejlépe horkého) octa. Chvíli počkejte, než opadne pěna, a nakonec výlevku důkladně propláchněte proudem horké vody. Pokud je to potřeba, celý proces zopakujte. Uvidíte, že ucpaný odpad bude rázem minulostí.

Nesbíráte pěnu

Je totiž potřeba sbírat pěnu, což kuchaři a kuchařky často nedělají a výsledkem je, že vývar je zakalený, ne čirý, jak by měl být. Vyčistit jej lze dvěma způsoby. Buď můžete po uvaření vývar přecedit přes síto, pak se vám ale výsledek bude nejlépe hodit do omáčky.Půl hodiny před koncem vaření masa přidejte do vývaru očištěnou kořenovou zeleninu a zelené bylinky. Taky byste měli polévku v této fázi finálně nebo téměř finálně dosolit, a to zarovnanou lžičkou soli na jeden plánovaný litr polévky.

Co dělat aby vývar nebyl Kalný : Vývar vařím pomalu, pozvolna, několik hodin, dávám cibuli se slupkou, kousek rajčete (babská rada, že zabrání zakalení), odebírám ten šum a neměla by se tam nalít studená voda z kohoutku, musí se převařit, aby se nezakalil, cedím přes sítko.