Antwort Jak můžu fakturovat? Weitere Antworten – Kdo může fakturovat

Jak můžu fakturovat?
Kdo všechno má povinnost vystavit fakturu Ze zákona musí fakturu vystavovat každý podnikatel prodávající zboží nebo poskytující služby. Toto pravidlo platí jak pro OSVČ, tak i pro právnické a fyzické osoby podnikající na základě živnostenského oprávnění.I ten, kdo si přivydělává a nemá živnostenský list, tedy může fakturu vystavit – důležité je, aby z ní druhá strana pochopila, za co je fakturováno a kolik chce vystavitel faktury zaplatit.Kromě DUZP nesmí na faktuře chybět ani datum vystavení. Jedná se o datum, kdy dodavatel doklad vystavil. Podle zákona musí plátce DPH vystavit fakturu do 15 dnů od prodeje zboží nebo poskytnutí služby, případně od přijetí úplaty.

Co je potřeba do faktury : Vystavená faktura musí obsahovat:

  • jméno a příjmení dodavatele (v případě OSVČ);
  • název firmy (u společností s ručením omezeným);
  • fakturační adresu (sídlo fyzické osoby nebo firmy);
  • IČ;
  • označení registru, ve kterém jste jako podnikatelé zapsaní (obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík a podobně);

Co nesmí být na faktuře

Co na faktuře být nesmí

  1. Klamavé údaje. Žádný údaj na faktuře nesmí vyvolávat tzv.
  2. Formulace „daňový doklad“, pokud jste neplátce DPH. Jako neplátce DPH byste neměli na fakturu uvádět, že jde o daňový doklad.
  3. Přepisované, vymazané nebo přeškrtnuté údaje.

Jak si vystavit fakturu : Je tedy nutné uvést: identifikaci odběratele a dodavatele, označení faktury a její číslo, jednotlivé fakturované položky včetně jejich počtu a ceny, způsob úhrady, datum vystavení a splatnosti. Lze rovněž doplnit některé dobrovolné údaje, jakými jsou například variabilní symbol platby, razítko a podpis dodavatele.

Co musí obsahovat faktura u každého podnikatele:

název firmy; adresu, resp. sídlo firmy, IČO. Platí pro obě strany – dodavatele i odběratele. Vy, jako dodavatel, jste kromě těchto údajů povinen uvést i označení registru, ve kterém jste jako podnikatel zapsaný (obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík apod.)

Pokud jste dostal účtenku, tak jste dostal řádný doklad. Fakturu potřebuje pouze podnikatel, který si chce dát nákup do účetnictví a částka převyšuje 10tis. Kč. Pokud máte na mysli fakturu, jako jeho pořizovací doklad, tak na tu nárok nemáte.

Kdy je faktura neplatná

Jedním z nejčastějších důvodů, proč je faktura považována za neplatnou, jsou chybějící nebo nesprávné informace. To zahrnuje nesprávné údaje o dodavateli nebo odběrateli, chybné číslování faktur, nesprávné datování nebo chybějící identifikační údaje podniku.Zjednodušeně: pokud se plátcem DPH povinně stát nemusíte — tedy pokud váš obrat za 12 po sobě jdoucích měsíců není vyšší než 2 miliony Kč — pak se typicky plátcem DPH stát nechcete.Fakturu můžete vystavit více způsoby:

  1. Ručně na papír. Tento způsob je zastaralý a pomalý a už se téměř nepoužívá.
  2. Ve Wordu či Excelu. Faktury si můžete vytvořit v některém z kancelářských programů.
  3. V účetním programu.
  4. V on-line fakturační službě


Software zdarma: šetřete čas při vystavování faktur

  1. Súčto.cz – freeware 60 dokladů
  2. Fakturoid.cz – freeware pro pět odběratelů
  3. Billapp.cz – freeware.
  4. Idoklad.cz – freeware pro pět odběratelů
  5. Fakturaonline.cz – týden zdarma.
  6. Vyfakturuj.cz – freeware pro pět odběratelů
  7. Fakturyonline.eu – freeware.
  8. Profit 2017 – freeware.

Kdo nemusí vystavit fakturu : Zhotovit fakturu může ale i ten, kdo nevlastní živnostenský list (živnostník), tedy nepodnikající (chcete-li soukromá) osoba (běžný občan), pokud poskytuje služby nebo dodává zboží.

Kdy mohu vystavit fakturu bez DPH : Podle Obchodního zákoníku je maximálně 30 dnů. Pokud ale preferujete kratší dobu splatnosti, například 14 dnů, tento údaj na fakturu doplňte. Pamatujte také na to, že faktura musí být bez DPH. Vystavujete ji totiž jako neplátce této daně a tím pádem ji nemůžete odběrateli účtovat.

Co nesmí chybět na faktuře

Obecně se na každé faktuře musí objevit:

  • číslo faktury,
  • datum vystavení (případně i datum uskutečnění účetního případu, pokud se liší),
  • název Vaší firmy (u OSVČ jméno a příjmení) a adresa sídla,
  • Vaše IČO,
  • údaje o odběrateli (název, sídlo, IČO, eventuálně i DIČ),
  • položky faktury,


Faktura pro neplátce DPH má podobné náležitosti jako faktura pro plátce DPH. Je tedy nutné uvést: identifikaci odběratele a dodavatele, označení faktury a její číslo, jednotlivé fakturované položky včetně jejich počtu a ceny, způsob úhrady, datum vystavení a splatnosti.Je tedy nutné uvést: identifikaci odběratele a dodavatele, označení faktury a její číslo, jednotlivé fakturované položky včetně jejich počtu a ceny, způsob úhrady, datum vystavení a splatnosti. Lze rovněž doplnit některé dobrovolné údaje, jakými jsou například variabilní symbol platby, razítko a podpis dodavatele.

V čem vytvořit fakturu : Použít Word, Excel nebo podobný program. Účetní software – Primárně určený pro účetní, ale v „Pohodě” zvládá i fakturaci. Online fakturační aplikace – Má mnoho výhod, jednou z nich je automatizace procesů a faktury vystavené na pár kliknutí.