Antwort Jak na cisty kurník? Weitere Antworten – Jak casto cistit kurník

Jak na cisty kurník?
Kurník pro slepice doporučujeme čistit minimálně jednou týdně. Při tomto každotýdenním úklidu se zaměřte především na: Kurník – ukliďte kuřince, vyměňte starou špinavou podestýlku za novou a nezapomeňte také očistit bidýlka.Pro dezinfekci ploch se dá využít účinné desinfekce jako běžně dostupné savo. Netradiční způsob čištění kurníku vám zajistí třeba listy ořechu, máty nebo fenyklu.Dobře promyšlené odvětrávání představuje gró pohodlného života slepic v kurníku. Volit můžete v podstatě ze dvou možností – stropní a komínové větráním. Častější jsou potom dva otvory – jeden u podlahy a druhý u střechy – tedy jakési šachty, které zajišťují cirkulaci vzduchu.

Jak vybílit kurník : Vybílením kurníku se tak čmelíka můžete jednoduše zbavit a kurník tak celý kompletně vydezinfikovat. Vápno má totiž jednu důležitou vlastnost, a tu takovou, že odpuzuje parazity, hmyz, a navíc svým složením dokáže utěsnit povrchy v kurníku před nasátím vody, tedy vlhkosti.

Jak dlouho nechat slepice v kurníku

Jestliže se chystáte na své první opuštění vašich slepic, připadá v úvahu je ponechat samotné maximálně tři dny, rozumíme tím tři noci. Jestliže se chystáte odjet na týdne nebo 14 dní, bylo by dobré zajistit „slepičí chůvu“, která by holky přišla párkrát zkontrolovat. Čas někdy hraje proti všem chovatelům.

Co dát slepicím do hnízda : Klasická kukaň pro slepice – do toho snáškového hnízda je zapotřebí nejprve umístit podestýlku, kterou může být řezaná sláma nebo hobliny. Slepice poté budou vejce snášet přímo do kukaně, z které si vejce následně odeberete.

Dobré je kurník vymýt horkou vodou, ideálně spolu s dezinfekčním prostředkem. Využít kromě předchozích dvou prostředků můžete také hašené vápno. Po úklidu a dezinfekci kurníku smícháte vápno s vodou a štětcem jím vymalujete celý kurník. Než do kurníku opět pustíte slepice, musí kurník vyschnout, což trvá asi týden.

Vnitřní stěny kurníku je dobré natřít barvou na beton. Čím hladší budou stěny a podlaha, tím lépe… Spáry a dírky jsou živnou půdou pro bakterie a cizopasníky a nikdy se nedají pořádně vyčistit. Prodyšnost je také velmi důležitá, zatuchlý a vlhký kurník může způsobit onemocnění.

Kdy dát kuřata do kurníku

Kuřata by měla být s kvočnou alespoň do té doby, než jsou plně opeřená a dokážou se udržet v teple sama. To bývá obvykle mezi 4. a 6. týdnem jejich života.Ideální je tak ohřívač umístit k hřadům, kde poskytne holkám nejvíce tepla hlavně pak přes noc. Infražárovky. Pokud nemáte jinou možnost při použití ohřívače, k zajištění tepla vám postačí i infražárovka. 40 W vydá i tak dostatek tepla, aby zvýšila teplotu kurníku i o několik stupňů během pár minut.Dobré je kurník vymýt horkou vodou, ideálně spolu s dezinfekčním prostředkem. Využít kromě předchozích dvou prostředků můžete také hašené vápno. Po úklidu a dezinfekci kurníku smícháte vápno s vodou a štětcem jím vymalujete celý kurník. Než do kurníku opět pustíte slepice, musí kurník vyschnout, což trvá asi týden.

Účinná je také křemelina proti čmelíkům. Křemelinou doporučujeme vysypat především všechny spáry a dírky. Křemelinový prášek narušuje ochrannou povrchovou vrstvu těla čmelíků a jakmile se tedy nějaký slepičí parazit dostane do kurníku, díky křemelině ihned uhyne a nedojde k jeho rozmnožení.

Co dát slepicím do kurníku : Jako podestýlku pro slepice můžete použít seno, slámu, piliny, hobliny, granulát i peletky, které nemusí být právě určeny pouze jenom pro slepice.

Co nedávat slepicím : Nikdy jim nedávejte citrusy a rebarboru a nevhodná jsou také zelená rajčata a cibule. Určitě byste neměli slepicím dávat určité potraviny, například smažená a jiná mastná jídla a také nic kořeněného. Pozor také na tvrdé slupky, třeba dýni ani některé melouny slepice neproklovne, pokud nejsou nakrájené na malé kousky.

Co vadí Čmelíkům

Ideální je dřevěný popel smíchaný s jemnou jílovitou zeminou. Důrazně doporučujeme do míchanice doplnit křemelinu obohacenou esenciálními oleji, které jsou pro čmelíky nepříjemné a odpuzují je.

„Malá kuřata rozhodně potřebují teplo, ta jednodenní dvoudenní aspoň 32 °C. Pak samozřejmě dostatek čisté pitné vody a stravu s vysokým obsahem bílkovin, tedy zhruba 20 až 30%. Což je srovnatelné s potřebami psa, takže samotné zrní jim zdaleka nestačí. Nejpohodlnější je tedy krmit krmnou směsí, “ radí odbornice.Likvidace čmelíků v kurníku

  1. Čmelíkostop. Postřik, který se především používá na kurník a další příslušenství, které se v kurníku nachází.
  2. Křemelina. Přírodní látka, kterou lze vetřít do všech spár a skulinek celého kurníku.
  3. Hašené vápno. Opět se používá až při důkladné deratizaci celého kurníku.

Co dát do Popeliště : Spíš se tam hodí jemný kopaný písek, stejný jako se přidává do omítek a do malt. Pokud byste našli vápenný písek, nebo zbytky vápenné omítky, nebojte se ho do popeliště pro slepice přidat. Bude výborně fungovat jako směs s dřevěným popelem a slepice si z něj ještě vyzobou vápno, které potřebují na skořápky.