Antwort Jak na duševní zdraví? Weitere Antworten – Co dělat pro své duševní zdraví
To, co děláme se svým tělem, má velký vliv na to, jak se cítíme. Fyzická aktivita uvolňuje hormony dobré nálady zvané endorfiny, které nám pomáhají spát a cítit se lépe. I malé množství pravidelné fyzické aktivity tak může zlepšit nejen vaši duševní pohodu, ale i fyzickou kondici.Spolu s dalšími odborníky v oblasti duševního zdraví dali dohromady taktiky, která vám pomohou zastavit lehkou depresi dříve, než se plně rozvine.
- Zacvičte si.
- Dopřejte si rozmazlovací den.
- Nebuďte sami.
- Meditujte.
- Vyhřívejte se na slunci.
- Přestaňte kouřit a pít alkohol.
- Dopujte se zdravými potravinami.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je definice duševního zdraví následující: “Pocit pohody, v němž každý člověk naplňuje svůj vlastní potenciál, zvládá běžný životní stres, může pracovat produktivně a plodně a je schopen přispívat k prospěchu své komunity.”
Co zahrnuje duševní zdraví : Duševní zdraví zahrnuje emocionální, psychickou a sociální pohodu. Světová zdravotnická organizace ho definuje jako stav pohody (wellbeing), kdy každý jedinec realizuje svůj vlastní potenciál, dokáže se vyrovnat s běžnými životními stresy, dovede pracovat produktivně a užitečně a je schopen přispívat své komunitě.
Jak se uklidnit psychicky
Následující tipy vám pomohou zklidnit se již za několik málo vteřin.
- Vyzkoušejte osvědčené dechové techniky. „Dýchej zhluboka“, zní často rada, když s vámi stres lomcuje.
- Poslouchejte hudbu, nejlépe po ránu.
- Obklopte se jasnými barvami.
- Jděte se projít ven.
- Dejte si bylinný čaj.
- Zkuste masáž dlaně
- Zajděte si za zvířaty.
Jak si zlepšit psychiku :
- Zapomeňte na průmyslově zpracované potraviny.
- Omezte sacharidy.
- Vyzkoušejte dechová cvičení a jógu.
- Otužujte se a saunujte.
- Dopřejte si meditaci.
- Sáhněte po adaptogenech.
- Rozlišujte podstatné věci od nepodstatných.
- Pravidelně se hýbejte.
Mezi hlavní příznaky patří chronický pocit psychické únavy a tělesné nemohoucnosti, přehnaná sebekritika a snížená sebeúcta, podrážděnost, negativismus, bolesti hlavy, trávicí obtíže, úbytek či přírůstek váhy, poruchy spánku či zkrácený dech.
Mírné projevy úzkosti a stresu mohou pomoci zvládnout léky s obsahem guaiafenesinu, vitamínů skupiny B, třezalky, kozlíku, chmele, meduňky, mučenky, hořčíku či rhodioly.
Co pomůže na psychiku
Klíčovými živinami pro psychiku jsou omega3 mastné kyseliny, které transportují do mozku látky vyvolávající pocity štěstí. Dále pak vitamín C a vitamín B12. Vitamín C pomáhá mimo jiné zvyšovat výkon a schopnost se soustředit. Vitamín B12 je nezbytný pro správné fungování nervového systému.Světová zdravotnická organizace popisuje duševní well-being, jako stav, kdy si jedinec uvědomuje vlastní schopnosti, vypořádává se se stresem každodenního života, dokáže pracovat produktivně a plodně a je přínosem pro svou komunitu.Mezi duševní onemocnění se řadí například ADHD, bipolární porucha, deprese, organické duševní poruchy, poruchy osobnosti, poruchy příjmu potravy, schizofrenie, úzkostné poruchy a další.
Jednoduše nechte negativní myšlenky proplouvat, aniž byste na ně zaměřili svou pozornost. Rozptylte se tím, že uděláte něco jiného. Můžete si číst, cvičit, pustit se do práce na psychicky náročném úkolu, zavolat optimistickému příteli, zapnout hudbu a zpívat a tak dále.
Jak vypadá psychicky kolaps : Psychický kolaps je stav, pro který je typická zvýšená únava, podrážděnost, problémy se spánkem, ale i deprese, apatie a frustrace. Příznaky psychického kolapsu se vyplatí nepodceňovat a začít je včas řešit.
Jak zastavit úzkosti : 10 konkrétních tipů jak zvládat úzkost
- Dělejte opak toho, co vám radí vaše mysl.
- Nesnažte se to rychle rozdýchat.
- Zapojte na pomoc sílu přírody.
- Myslete na fyzickou aktivitu.
- Zařaďte do svého života vitamíny.
- Omezte sociální sítě
- Tvořte.
- Naučte se uvolňovat své tělo svalovou relaxací
Jak poznam že jsem psychicky na dně
Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.
- Potíže se spánkem.
- Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
- Všechno vás rozčiluje.
- Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
- Vaše chutě se výrazně změnily.
- Pociťujete nadměrnou únavu.
- Neschopnost se soustředit.
Osvědčeným, i když ne vždy oblíbeným způsobem, jak se zbavit úzkosti, je pravidelná fyzická aktivita. Důležité je provozovat takovou sportovní aktivitu, která Vás baví. Jen tak u cvičení vydržíte. Pro někoho to mohou být procházky, pro jiného jízda na kole, plávání či tanec.S depresí vám pomůže i odpočinek
Proto se nenuťte do práce a dalších povinností, ale raději se naučte odpočívat. Každý den choďte do přírody, vyzkoušejte různá relaxační cvičení a naučte se pracovat s dechem. Účinným pomocníkem je například meditace.
Jak na vnitřní neklid : Jen žádnou nervozitu: těchto 7 tipů Vám pomůže k většímu vnitřnímu klidu
- Dobrá stránka nervozity.
- Odvrácená strana vnitřního neklidu.
- Tip 1: dobrý spánek.
- Tip 2: dopřejte si koupel.
- Tip 3: zhluboka se nadechněte.
- Tip 4: léčivé byliny pro lepší uvolnění a duševní klid.
- Tip 5: nenabuzujte se!
- Tip 6: sportem ke klidu a pohodě