Antwort Jak na kvantitativní výzkum? Weitere Antworten – Jak dělat kvantitativní výzkum
Kvantitativní výzkum je založen na testování hypotéz, tedy jejich potvrzení či vyvrácení. Využívá kvantifikační či statistické metody. Sběr dat je strukturovaný a probíhá zpravidla pomocí dotazníků, testů či nezúčastněného pozorování.Vnější validitu lze zajistit pomocí výběru reprezentativního vzorku nebo replikací v odlišném kontextu (dostatečný počet opakování) apod. Validita a reliabilita (spolu se standardizací měřícího nástroje) jsou předpokladem pro naplnění třetího kritéria – objektivity.Tato strategie se často používá ke zkoumání korelací mezi proměnnými a k vytváření předpovědí nebo zobecnění širší populace na základě vzorku. Kvantitativní výzkum často zahrnuje sběr dat pomocí metod, jako jsou průzkumy, experimenty a strukturovaná pozorování, a následné vyhodnocení dat pomocí statistických technik.
Jaké jsou metody kvalitativního výzkumu : Příklady kvalitativních metod
- případové studie.
- etnografie (zahrnující pozorování a participantní pozorování)
- zakotvená teorie.
- zkoumání vyprávění založených na zkoumání jazyka.
- etnometodologie a konverzační analýza.
- analýza diskurzu, sémiotika.
- analýza dokumentů a textů
Jak se dělá kvalitativní výzkum
Kvalitativní výzkum se provádí pomocí delšího a intenzivního kontaktu s jedincem či skupinou. Nejdůležitější techniky kvalitativního dotazování jsou: strukturovaný otevřený rozhovor, rozhovor s návodem, neformální rozhovor, fenomenologický rozhovor, narativní rozhovor, epizodické interview a skupinová diskuse.
Co patří do metodologie : Metodologie (z řec. methodos, sledování, stopování, od hodos, cesta) je vědní disciplína, která se zabývá metodami, jejich tvorbou a aplikací. Patří do teorie či filosofie vědy a obecněji do epistemologie. Pod vlivem angličtiny se slovo někdy používá i pro metodiku (použitý postup či metodu).
Existují čtyři základní výzkumné metody – dotazování, pozorování, experiment a analýza dokumentů – v rámci kterých je možné použít různé techniky sběru dat.
Provedení metod kvalitativního výzkumu je časově mnohem náročnější než u výzkumu kvantitativního. Kvantitativní výzkum lze provádět na velkých skupinách uživatelů, je rychlý a jeho výsledky lze zobecnit. Na rozdíl od kvalitativního výzkumu pracujeme s konkrétními daty, která nemohou být ovlivněna výzkumníkem.
Jak postupovat při výzkumu
Etapy výzkumu:
- zvolení tématu.
- stanovení výzkumného problému.
- stanovení proměnných ve výzkumu.
- formulace hypotéz.
- stanovení metod výzkumu.
- sběr údajů
- zpracování údajů
- interpretace údajů a souvislost s hypotézou.
experiment, statistické šetření, obsahová analýza či strukturované pozorování. K základním metodám kvalitativního výzkumu patří např. zúčastněné pozorování, nestandardizovaný rozhovor, analýza osobních textů či dokumentů.V rámci kvalitativního výzkumu se vedou rozhovory, vyplňují dotazníky nebo provádí pozorování. Vše je přitom nestrukturované nebo polostrukturované. Pokládané otázky musí být srozumitelné, jednoznačné a bez emocionálního zabarvení.
Metodika by měla obsahovat následující informace:
- Cíl vašeho výzkumu: Co jste chtěli zjistit nebo dokázat
- Výzkumné otázky nebo hypotézy: Jaké konkrétní otázky nebo tvrzení jste zkoumali
- Výběr vzorku: Kdo byli vaši respondenti nebo účastníci výzkumu
- Výzkumná metoda: Jakou metodu jste použili pro sběr dat
Jaké jsou metody výuky : Patří mezi ně např.: • řešení problémů (problémová metoda), heuristické metody (metody objevování, badatelské metody), • projektová metoda, skupinová, kooperativní výuka, • situační metody (řešení problému vycházejícího z reálné události), • inscenační metody (hraní rolí), didaktické hry.
Co napsat do metodologie : Měl by obsahovat především tyto náležitosti: cíl práce, jeho zdůvodnění, pracovní hypotézy, metody a techniky, které budou v práci použity, osnovu práce, časový harmonogram prací, základní studijní literaturu.
Co je to metodologie výzkumu
Metodologie vědy je nauka o metodách. Je teorií k výběru výzkumných metod a návodem, jak vy- brané metody (metodu) používat ve vědeckém zkoumání. Znalost metodologie vědy patří k základní vý- bavě vědeckého pracovníka.
Metodika by měla obsahovat následující informace:
- Cíl vašeho výzkumu: Co jste chtěli zjistit nebo dokázat
- Výzkumné otázky nebo hypotézy: Jaké konkrétní otázky nebo tvrzení jste zkoumali
- Výběr vzorku: Kdo byli vaši respondenti nebo účastníci výzkumu
- Výzkumná metoda: Jakou metodu jste použili pro sběr dat
V dnešní době jsou nejčastěji využívanými moderními typy výuky E-learning, Blended learning, Gamifikace, Adaptive learning, Microlearning, MOOC a Síťové učení. Tyto metody výuky nabízejí různé výhody a umožňují studentům učit se vlastním tempem a s ohledem na jejich individuální potřeby.
Jaké máme didaktické metody : Podle těchto kritérií rozlišujeme základní didaktické formy ve vzdělávání dospělých: přímá výuka, • kombinované vzdělávání, • distanční vzdělávání, • sebevzdělávání. je postup, jímž se lektor řídí při vyučování. Metoda je prostředek stimulace učení dospělého, vede ho k výukovému cíli a činí proces učení efektivním.