Antwort Jak na praskliny v omítce? Weitere Antworten – Čím opravit praskliny v omítce
Pro tmelení prasklin budete potřebovat tmel, nejlépe ten, který se prodává v kartuši. Většinou se jedná o akrylové tmely v mnoha různých provedeních. Jejich velkou výhodou je, že jsou elastické, k omítce dobře přilnou a dají se přetírat.Trhlina, která se opravuje, musí být čistá, zbavená prachu a hrubých částic. Připravený našlehaný tmel či sádra se pomocí špachtle vpraví do trhliny tak, aby byla celá trhlina vyplněna. Větší trhliny ve zdech je dobré opravovat s použitím ocelového hladítka. Jakmile tmel (sádra) dostatečně zaschne, povrch přebruste.Trhlinky malých rozměru stačí důkladně pročistit, vypláchnout vodou a vyplnit jemnou vápenocementovou maltou. Stejně tak postupujeme i u širších trhlin, do kterých můžeme vkládat drobné úlomky stavebního materiálu – cihel, tašek, kamenů atd. Pakliže se trhliny znovu objeví, můžeme zpevnit konstrukci hmoždíky.
Co na popraskanou omítku : Na drobné praskliny je vhodné použít bílý akrylový tmel, který se prodává i v malém balení a na prasklinu se nanáší prstem. Na nabílených stěnách a stropech ho není nutné přetírat. Větší praskliny se nejlépe opravují speciálními tmely v kartuších či šlehanými tmely, které se prodávají v nádobách a nanášejí se špachtlí.
Jak opravit velkou prasklinu ve zdi
Praskliny ve zdi je vhodné zapravit vhodnou hmotou. Dříve se k tomu nejčastěji používala sádra, ale její povrch se špatně upravoval a na některých materiálech vůbec nedržela. Nejlepšími přípravky pro odstranění prasklin ve zdech jsou produkty určené na spárování, tmelení a opravy prasklin ve zdi.
Jak opravit praskající fasádu : Praskliny je nutné proškrábnout, aby se na povrchu otevřely a rozšířily. Následně se praskliny vyplňují tmelem na praskliny v omítce nebo stěrkovou omítkou. Navrch přijde opět penetrace fasády a nový nátěr. Trhliny se mohou objevit i ve vodorovném směru, a to často značí nesprávně napojenou perlinku.
Trhliny v omítce u nově postavených domů či bytovek jen výjimečně signalizují statické problémy. Zástupci stavebních firem poukazují na přirozené dozrávání omítky a dosedání stavby do podloží, což jsou procesy, které probíhají ještě dva roky po ukončení výstavby a mohou mít za následek právě praskliny v omítce.
Omítka praská hlavně kvůli tomu, že se pohybuje zeď. Proto praská v rozích (nedostatečně svázané) a pak třeba u oken a dveří směrem od rohů (oslabené místo, pohyb roztažností). A také proto se stavba nechává vymrznout a sednout, aby se zmírnilo riziko popraskání omítek sedáním stavby.
Jak opravit díry v omítce
Pro opravu použijte vápenocementovou maltu (jádrová omítka). Díru s ní jednoduše zaházejte, lžící strhněte drážku a nechte zaschnout (2-3 dny). Pokud povrch popraská, zdrsněte jej a finišujte pomocí stěrky (velmi jemná malta – fajnová omítka).Praskliny ve zdi je vhodné zapravit vhodnou hmotou. Dříve se k tomu nejčastěji používala sádra, ale její povrch se špatně upravoval a na některých materiálech vůbec nedržela. Nejlepšími přípravky pro odstranění prasklin ve zdech jsou produkty určené na spárování, tmelení a opravy prasklin ve zdi.Rabicové pletivo. Rabicové drátěné pletivo také zvýší soudržnost omítky s podkladem. A navíc jej můžeme použít i ve více vrstvách, pokud je vrstva omítky velmi silná (lze použít i perlinku). Rabicové pletivo má průměr drátu 0,8 mm a je prodávané v rolích (nejčastěji po 50 metrech).
Praskliny v interiéru – na praskliny ve zdivu použijeme Akrylový tmel. Je to většinou bílý, elastický a přetíratelný tmel v tubě. Po nanesení na zdivo lze snadno přetřít barvou. Akrylový tmel má vysokou přilnavost ke stavebním materiálům – dřevo, kov, zdivo, beton a tvrzené PVC.
Jak opravit praskliny v sádrové omítce : Mohou vám pomoci tmely
Kromě sádry můžete na vyrovnání nerovností a vyhlazení zdí použít speciální tmely. Jedná se o práškové vnitřní vyrovnávací hmoty s rychlým tuhnutím. Aplikace je pomocí pistole ještě jednodušší než v případě rozmíchávání sádry. Povrch vyrovnáte špachtlí stejným způsobem jako se sádrou.
Jak opravit drobné praskliny ve zdi : Drobné prasklinky ve zdi odstraníte tak, že odstraníte pomocí malířské špachtle okolí prasklin, které se odlupuje. To je nutné provést až na pevný podklad zdi. Pomocí špachtle je nutné projet samotné praskliny, které se tímto zvětší.
Proč praská štuk
Trhliny v omítce u nově postavených domů či bytovek jen výjimečně signalizují statické problémy. Zástupci stavebních firem poukazují na přirozené dozrávání omítky a dosedání stavby do podloží, což jsou procesy, které probíhají ještě dva roky po ukončení výstavby a mohou mít za následek právě praskliny v omítce.
Doba vysychání omítky je zhruba 10 až 14 dní, tedy poloviční, než u vápenocementové omítky. S vlhkostí souvisí ještě jedno doporučení – lité potěry realizovat před omítáním.Postup opravy trhlin omítce
- Opatrně proškrábněte prasklinu v omítce ostrým předmětem, nejlépe špachtlí
- Očistěte spáru od prachu a nečistot.
- Okolí zdiva navlhčete.
- Špachtlí vtlačte tmel do spáry.
- Stěrkou plochu vyrovnejte s okolní omítkou.
- Po zavadnutí tmelu opravované místo lehce zahlaďte.
Čím vyplnit praskliny ve zdi : Větší trhlina ve zdi si vyžádá více práce i času
Lepší bude použít maltovou směs. Práce se vám ale protáhne výrazněji než u opravy drobných trhlin. Maltu je totiž po nanesení nezbytné nechat dostatečně zaschnout. K odstranění případných nerovností potom můžete použít štuk a zahladit tak zbývající škvírky.