Antwort Jak na studenou stratifikaci? Weitere Antworten – Jak dlouho stratifikovat
Pokud máte možnost, semena se dají stratifikovat ve vlhkém písku ve sklepě, na místech, kde je chlad. Doporučujeme stratifikovat více než 2 měsíce. V chladničce, bez písku, jde o suchou stratifikaci. Tam je vhodné zabalit semínka do papírové utěrky, kapesníků a ještě do papírového sáčku a uložit na dno.Je to důmyslná pojistka přírody. V případě semen, která potřebují projít mrazem a chladem (vyžadují tzv. stratifikaci) – je to pojistka proti klíčení před zimou. Na jaře budou mít mnohem větší šanci se ujmout a vyrůst.Semínka borovice vyjměte a vložte na 24 hodin do vody, poté je přemístěte do kartonového květináče s dehydrovanou hlínou a následně zalévejte podle potřeby. V průběhu roku můžete pozorovat změny, protože za rok vyroste až o cca 30 cm a tak vám nezbude nic jiného, než strom přesadit.
Jak skladovat semena : Semena musejí být dobře vysušená a zabezpečená proti zvlhnutí. Máte-li doma relativní vlhkost nad 60%, uložte semena do plastových sáčků se zipem nebo sklenic s klipovým uzávěrem a gumovým těsněním. 2) Chladno. Čím nižší teplota, tím déle semena vydrží.
Jak se provádí stratifikace
Stratifikaci lze provést i přirozeně. Semena vysejeme na substrát v květináči / do rašeliniště a necháme přírodu, aby se o stratifikaci postarala. Semena takto necháme celou zimu venku a až přijde jejich čas, začnou klíčit. Substrát musí být stále vlhký.
Kdy vysévat jehličnany : Pokojové druhy je možné při dostatku světla vysévat během celého roku, přezimovat však musí v bezmrazé světlé místnosti. Semena pro exteriér vyséváme od konce února do začátku května řídce a naširoko, nejlépe do truhlíků v pařeništi či ve skleníku.
Proč semena a ořechy namáčet eliminují se enzymové inhibitory a sníží se množství antinutrientů, zejména kyseliny fytové, která brání správnému vstřebávání živin a minerálů. odstraní se špína, prach a plísně. nastartuje se proces klíčení, který zvyšuje množství množství živin, vitamín a minerálů.
Semena můžete stratifikovat v krabičce s mírně vlhkým (nikoli zcela mokrým) pískem, kterou uložíte do ledničky. Některým druhům semen stačí měsíc, některá potřebují strávit v chladu téměř půl roku. Pokud rádi pěstujete rostliny ze semen a nebojíte se experimentovat, časem by vám mohla v lednici zabírat příliš místa.
Kdy zasadit semínka borovice
Doba stratifikace je u různých druhů odlišná, např. semena smrku stratifikujeme jeden měsíc a vyséváme nejlépe v březnu až dubnu, to samé platí i pro borovici himalájskou, zerav stratifikujeme jeden až dva měsíce a vyséváme v dubnu až květnu.Semínka marihuany by měla být skladována v suchu, temnu a chladu. Pak vydrží i několik let. Pokud ale semena vystavíte slunečnímu svitu, změnám teplot může snadno dojít k snížení kvality.Co je to studená stratifikace
Některá semínka potřebují k přerušení vegetačního klidu buď teplo a vlhko nebo vlhko a chlad. Levandule patří do té druhé skupiny. Stratifikace je proces, který supluje přírodu. V ní se semena rostlin na podzim samovolně vysemení a z mateřské rostliny spadnou do půdy, kde přezimují.
Semena můžete stratifikovat v krabičce s mírně vlhkým (nikoli zcela mokrým) pískem, kterou uložíte do ledničky. Některým druhům semen stačí měsíc, některá potřebují strávit v chladu téměř půl roku. Pokud rádi pěstujete rostliny ze semen a nebojíte se experimentovat, časem by vám mohla v lednici zabírat příliš místa.
Kam zasadit jehličnany : Nároky a pěstování jedle
Jedle preferují výživné, středně těžké, vlhké, propustné půdy s mírně kyselou až neutrální půdní reakcí. Vysychavá nebo naopak přemokřená stanoviště nejsou vhodná. Ideální je hlinitopísčitá půda s pravidelnou zálivkou. Jedle milují vyšší vzdušnou vlhkost a nevyžadují příliš mnoho slunce.
Jak dlouho namáčet semena : Sázení do substrátu a média. Při sázení do substrátu stačí semínka namočit na 12 až 24 hodin do vody. Jakmile nabobtnají, puknou a objeví se první klíček, přemístíte je do vlhkého sadbovacího média.
Co nejrychleji klíčí
Z obilovin nejrychleji klíčí žito, pak pšenice, ječmen a oves. Z dalších plodin je velmi oblíbená vojtěška (alfa alfa), hořčice, řeřicha, ředkvička, pískavice. Prodává se i směs těchto různých rostlin určená ke klíčení. Méně tradiční jsou klíčky ze semen červené řepy, cibule, česneku, rukoly.
Stratifikaci lze provést i přirozeně. Semena vysejeme na substrát v květináči / do rašeliniště a necháme přírodu, aby se o stratifikaci postarala. Semena takto necháme celou zimu venku a až přijde jejich čas, začnou klíčit. Substrát musí být stále vlhký.Na půdu před překopáním nasypeme 5 cm kompostu, který do ní zapracujeme. Rostliny vyjmeme z kontejneru a sázíme v odstupu asi 45 x 45 cm. Pak je silně zalijeme. Výhodné je po výsadbě půdu pokrýt 5 cm vrstvou mulčovací kůry.
Kdy zasít semínka : Většina druhů se seje koncem zimy a začátkem jara (od poloviny ledna). Je třeba to však zvážit podle teplotních podmínek. Pokud máte doma teplo a plánujete vysévat do misek a ty umisťovat na okenní parapet, pod kterým je umístěn radiátor, můžete začít vysévat později.