Antwort Jak na štukovou omítku? Weitere Antworten – Jaké nářadí na štukování
Zednické a štuk. nářadí
- Hladítka.
- Hoblíky.
- Lžíce a naběračky.
- Palice.
- Škrabáky.
- Špachtle a stěrky.
Nanášejte vždy jen slabou vrstvu a nabírejte jen malé množství, protože jinak by vám štuk padal na zem. Postupujte tak, že štuk nejdříve vtlačujte do stropu a poté uhlazujte. Ovšem opatrně, aby se vám netrhal. Štuk nechte zavadnout a stejně natáhněte druhou vrstvu, která půjde mnohem lépe.Vyhlazení štuku pomocí filcového hladítka
Do vyhlazování štukové omítky se pusťte až ve chvíli, kdy trochu zaschne, přestane lepit a zesvětlá. Pak je ideální chvíle pustit se do vymývání pomocí filcového hladítka. Filc namočte do vody a velkými kruhovými pohyby materiál rozmývejte po stropu i stěnách.
Jak pripravit zeď na štuk : Povrch musí být pevný a nesmí se drolit. Pokud výrazně měníte barvu, je vhodné zeď navlhčit a oškrábat špachtlí nebo škrabkou. Nic jiného vám nezbyde ani v případě, kdy se vám nový nátěr začne odlupovat nebo vytvářet bubliny. Jestli zeď potřebuje oškrabat, zjistíte třeba tím, že na ni nalepíte malířskou pásku.
Jak nejlépe oškrábat štuk
Jedna možnost, jak omítku odstranit, je kladivem a sekáčem, což je ale velmi namáhavé, nebo se dá použít nářadí jako vrtací nebo sekací kladivo, u kterého ale nelze odsávat, a vzniká tak velké množství prachu a špíny. Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou.
Jak dlouho nechat zaschnout štuk : Technologické přestávky. Mezi nahozením jádrové omítky a finální štukovou omítkou je nutné dodržet technologickou přestávku, protože před natažením tzv. fajnové omítky musí hrubá omítka nejprve zcela zaschnout. Někdy se doporučuje nechat zasychat jádrovou omítku až týden, záleží zejména na teplotě vlhkosti v prostředí.
Postup při nanášení štuku
Nechte první vrstvu trochu zaschnout a až omítka přestane lepit, naneste vrstvu druhou a dejte si pozor na všechny nerovnosti. Jakmile začne štuk na některých místech schnout a světlat, rozmyjte ho. Molitanový filc na hladítku namočte ve vodě a hlaďte s ním povrch stěny ve velkých kruzích.
Po zaschnutí tedy asi po 24-48h. je štuk tvrdý a lze na něj malovat. Před malováním štuk ještě zbrousíme a ometeme, aby byl zbaven přebytečného písku a byl hladší, napustíme penetrací a pak je možné malovat.
Jak správně Štukovat
Štuk se natahuje pomocí ocelového hladítka, a to vždy odspodu nahoru. Na hladítko si z kbelíku naberte pomocí zednické lžíce přiměřené množství směsi, pod vhodným úhlem přiložte hladítko ke stěně a pohybem nahoru rovnoměrně štuk rozetřete. Natahujte tenkou vrstvu, aby vám vlastní vahou štuk neopadal.K namáčení můžete použít chlupatý váleček nebo klasickou zednickou štětku. Doporučujeme namáčet stěny po částech. Vyhnete se tak možnosti, že vám stěna začne vysychat ještě než se dostanete k jejímu škrábání. Na škrábání je ideální zednická škrabka zvaná též patentka.Zatímco jádrová omítka je shodná s omítkou pro interiérové použití, štuková vrstva obsahuje vysoký podíl cementu a hrubší zrnitost použitého písku. Mimo tyto minerální omítky existují především pro finální úpravu zateplovacích systémů omítky dodávané v pastovité formě, kde pojivem jsou akryláty nebo silikony.
Vápenná malta se používá hlavně na vnitřní omítky stěn a stropů. Plnivem je v ní kopaný nebo říční písek, pojivem hašené vápno nebo namočený vápenný hydrát. Lze do ní přidávat i různé přísady pro zlepšení vlastností omítky. Míchá se zpravidla v poměru 1 díl vápna a 3 díly písku.
Jak silnou vrstvu štuku : Na stěnu naneste 2–3 mm silnou vrstvu pomocí ocelového hladítka. Ta musí před dalším nátěrem zaschnout. Po nanesení štuku na zdi byste se měli pustit i do stropu. Pomocí menšího natahováku začněte štuk nanášet na okraje stropu, následně velkým ocelovým natahovákem štuk nanesete na velké plochy.
Jak dlouho schne štuková omítka : Vnitřní omítka je hotová, před nanesením nátěru je však potřeba nechat stěnu vyschnout. Každý milimetr tloušťky omítky schne cca 1 den. Štuková omítka tedy schne minimálně 2 – 3 dny, lepší je však počkat déle.
Kolik vrstev barvy na nový štuk
jsou potřeba 2–4 vrstvy, dlouho schne.
Kolik vrstev barvy je třeba Běžně se hovoří o dvou vrstvách, ovšem je třeba barvu správně naředit a použít vhodný materiál. Navíc je též běžná první vrstva penetrační, která má za úkol spojit pevněji stávající omítky s podkladem a zároveň umožnit lepší přilnutí nové vrstvy barvy.Penetrace se používá především na zpevnění různorodých podkladů a sjednocení savosti. Zároveň zvyšuje přilnavost nátěrů, takže nová barva vám bude lépe krýt. Volba druhu penetrace závisí na podkladu, který chcete natírat. Na trhu se setkáte nejčastěji se třemi druhy penetrací – univerzální, hloubkovou a fungicidní.
Co je omítka a co je štuk : Na rozdíl od jádrových omítek jsou tenkovrstvé (v řádu několika mm). Povrch dokonale vyrovnají, sjednotí strukturu a omezí přenos smršťovacích trhlin. Štuky jsou předurčené pro nanášení na hrubé omítky s dobrou přilnavostí. Stěrku můžete aplikovat i přímo na podkladový materiál včetně sádrokartonových desek.