Antwort Jak nahradit slovo jez? Weitere Antworten – Co je slovo jez

Jak nahradit slovo jez?
Jež a jenž jsou vztažná zájmena, která se v textu užívají jako alternativa ke vztažnému zájmenu který a jeho rodovým alternativám (aby nedocházelo k jeho opakování).Tvary zájmena jenž, jež, jež v jednotném čísle

mužský rod životný (Karel) střední rod (město)
1. pád jenž jež
2. pád jehož jehož
3. pád jemuž jemuž
4. pád jehož, jejž jež

Zájmeno „jenž“ je synonymní tvar k zájmenu „který“. Pro novináře i spisovatele je jeho znalost podstatná, jelikož zamezuje nadbytečnému užívání právě zájmena „který“.

Jaký druh zájmena je jenž : Zájmena vztažná připojují vedlejší věty a jsou stejná jako zájmena tázací, navíc zahrnují JENŽ (např. Nevěděl, CO chce). Příklady: kdo, co, který, jaký, čí, jenž.

Které synonymum

synonyma

  • jaký
  • jenž, (knižně, zastarale) an.

Co to je splav : Jez (nazývaný v místním názvosloví i stav, splav, či hatě) slouží k vzedmutí a stabilizaci vodní hladiny v říčním korytě. Díky tomu je možné určitou část vody odebírat mimo hlavní řečiště.

skloňování

číslo jednotné množné
pád \ rod mužský životný ženský
nominativ jenž jež
genitiv jehož / něhož jichž / nichž
dativ jemuž / němuž jimž / nimž


Zvratné osobní zájmeno

1. Nominativ —-
2. Genitiv sebe
3. Dativ sobě, si
4. Akuzativ sebe, se
6. Lokál sobě

Kdo co jaký který čí jenž

zájmena vztažná (též relativa) – kdo, co, jaký, který, čí, jenž zájmena neurčitá (též indefinitiva) – někdo, nějaký, některý, leckdo, lecco, něčí, něco – jsou tvořena pomocí kombinace předpony (ně-, lec-, leda-, kde-, málo-, málokdy užívané zřídka-, sotva-, bůhví-, apod.)Vztažná zájmena jenž a jež se člověku mohou při psaní jakéhokoliv textu hodit – už z toho důvodu, že mohou zabránit stylisticky neobratnému nadužívání zájmena který. Celé řadě pisatelů však používání slov jenž a jež působí nemalé potíže. Je zkrátka potřeba vědět, jak vypadají jednotlivé tvary těchto zájmen.Zájmena jsou ohebný slovní druh. Ve větě obvykle zastupují podstatná nebo přídavná jména, případně je blíže určují. Příklady zájmen: já, my, ona, náš, jejich, jaký, někdo, žádný, se, jenž.

synonyma

  • viď, viďte, ne.

Jaký je synonymum : Synonyma jsou slova, která mají rozdílnou podobu, ale stejný nebo přibližně stejný význam (např. děvče a dívka nebo pěkný a hezký). Díky svému významu vstupují slova do vzájemných vztahů, do synonymních řad, čeledí a polí a tím se určitým způsobem organizuje slovní zásoba.

Jaký je rozdíl mezi jezem a splavem : Rozdíl je především v tom, že splav se obvykle buduje na stojaté vodě a slouží k regulaci výšky vodní hladiny, zatímco jez se buduje na tekoucí vodě a slouží ke vzedmutí hladiny vodního toku.

Proč se staví jezy

– jsou většinou konstruovány pro zadržení vody, která je následně použita pro získání energie, nebo pro zajištění splavnosti toku. Nahromaděná voda před jezem slouží jako zásobárna vody a je často svedena náhonem k elektrárně.

Druhy zájmen

druh zájmen zájmena
OSOBNÍ já, ty, on, ona, ono, my, vy, oni, ony, + se, si
PŘIVLASTŇOVACÍ můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich + svůj
UKAZOVACÍ ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž + sám
TÁZACÍ kdo co jaký který čí (+ přípona -pak -že)

Zájmena OSOBNÍ

– Nezapomeňte, že zájmena můžeme skloňovat, takže osobní zájmena jsou i tvary mě, mne, tobě, ho, mu, atd.

Co je za zájmeno sobě : Zvratná osobní zájmena.

Sobě nedopřeje matka nikdy nic. Zvratné zájmeno sobě koreferuje se subjektem matka, který se rovná valenční pozici aktora.