Antwort Jak najít základové slovo? Weitere Antworten – Jak zjistit základové slovo
Základové slovo – slovo, z něhož bylo nové slovo přímo utvořeno. Slovo, které se stalo motivem, zdrojem nového pojmenování. Slovotvorný základ – část společná slovu základovému a slovu nově utvořenému.Slova se tvoří ze základových slov, přebírají z nich slovotvorný základ (část společná slovu základovému a slovu odvozenému) a odvozují se: a) příponami (les – lesík), b) koncovkami (jezdit – jízda), c) předponami (orat – rozorat) – nemění slovní druh, d) předponou + příponou / předponou + koncovkou (náramek, nábřeží).Kořen slova
Je to největší společná část všech slov příbuzných (průlet, letiště, letadlo, zálet). Je to jádro slova, na které se věší předpony a přípony, které zužují nebo upřesňují význam slova (hra, vý-hra, hra-vý, hra-čk-a, vy-hra-n-ý). Na rozdíl od předpony, přípony a koncovky je přítomen v každém slově.
Co je to složené slovo : Složenina (kompozitum) je v lingvistice lexém (slovo), který se skládá z nejméně dvou jiných lexémů (slov). Skládání (kompozice) je jeden ze způsobů tvoření slov – slovotvorby, a to vedle odvozování (derivace), zkracování (abreviace), slučování (univerbizace) a vytváření sousloví (multiverbizace).
Co je slovní základ
Kořen slova
Nese základní význam slova. Je to největší společná část všech slov významově příbuzných (průlet, letiště, letadlo, zálet). Je to jádro slova, na které se věší předpony a přípony, které zužují nebo upřesňují význam slova (hra, vý-hra, hra-vý, hra-čk-a, vy-hra-n-ý).
Jak poznat koncovku slova : Jak určit koncovku Zkusíme slovo vyskloňovat/vyčasovat. Vše, co se bude měnit, je koncovka (domky, bez domků, k domkům). Koncovku je dobré určit dřív než příponu.
V ↗OTS při segmentaci odvozeného slova ta jeho část, k níž se připojuje ↗slovotvorný formant. Reprezentuje význam výchozího, základového slova, např.: soud‑ce, výchozím, základovým slovem je soudit; analogicky skl‑árna: sklo, krás‑a: krásný, dřív‑í: dřevo, pa‑hor‑ek: hora, z‑běl‑at: bílý atd.
Bůh→boží, skočit→skákat, lež + král→lžikrál), zavádí se ještě termín slovotvorný základ: definujeme jej jako takovou podobu základového slova, z níž je slovo utvořeno (u našich příkladů bož-; skák-; lži- + -král).
Jak se skladaji slova
Předpona, kořen, přípona, koncovka. Slovo je sestavené z předpony, kořenu, přípony a koncovky. Ne vždy se ale skládá z těchto všech částí. V každém slově se nachází pouze kořen.Tvaroslovný základ = část slova, která se při ohýbání nemění a je společná pro všechny tvary slova. Koncovka = u jednotlivých tvarů slova se liší.V češtině se obecně za nejdelší slovo považuje "nejneobhospodařovávatelnějšími". Ústav pro jazyk český ovšem upozorňuje, že mohou vzniknout i delší složeniny, jako například "nejzdevětadevadesáteronásobitelnějšími". To jsou však jazykové konstrukty, které se nepoužívají.
Délka slov v češtině je proměnlivá a kolísá od jednoho jediného písmene až po slova dlouhá okolo třiceti písmen.
Jaké je nejkratší slovo v češtině : Některá slova jsou velmi krátká. Česká nejkratší slova jsou tahle: A (Jája a Pája) I (běžel i klopýtal)
Kolik je 250 slov : Na jednu NS (normostrana) se v průměru vejde cca 250 slov. Rychlý přehled: 1800 znaků 30 řádků (60 znaků / řádek)
Kolik stran je 1000 slov
3-4 strany v elektronickém dokumentu
Obecně platí, že při použití standardního písma velikosti 1 a dvojitého řádkování bude se 1000 slov vejde na přibližně 3-4 strany. To odpovídá přibližně 250-333 slovům na stránku.
V češtině se obecně za nejdelší slovo považuje "nejneobhospodařovávatelnějšími". Ústav pro jazyk český ovšem upozorňuje, že mohou vzniknout i delší složeniny, jako například "nejzdevětadevadesáteronásobitelnějšími". To jsou však jazykové konstrukty, které se nepoužívají.Žebříček nejpoužívanějších slov hovorové češtiny vedou následující slova: ten, bejt, a, že, já, mít, no, v, na, jako.
Kolik je 1000 slov : 3-4 strany v elektronickém dokumentu
Obecně platí, že při použití standardního písma velikosti 1 a dvojitého řádkování bude se 1000 slov vejde na přibližně 3-4 strany. To odpovídá přibližně 250-333 slovům na stránku.