Antwort Jak naložit domácí uzené maso? Weitere Antworten – Jak naložit uzené maso

Jak naložit domácí uzené maso?
Mokré nakládání do láku na uzení

Jednoduše řečeno se jedná o roztok soli ve vodě. Základní recept na lák na uzené maso počítá s 6-8% roztokem, který vznikne rozpuštěním 600-800 g soli v 10 l vody. Samozřejmě záleží především na chuti a osobních preferencích, množství soli si můžete upravit podle své chuti.U nižších bůčků to trvá 2–3 týdny (ale i déle), u větších kusů např. krkovice to je 3–6 týdnů. Delší dobou naložení nic nepokazíte, jen získáte. Zkušenější udiči později správné proležení poznají stiskem masa mezi prsty.Rychlosůl rozmíchejte ve vodě v poměru 1:10. Maso vložte do čisté mísy. Naberte roztok pomocí marinovací jehly a postupně dělejte vpichy po celém mase po cca 5 cm. Maso napichujte tak dlouho, dokud z něj nezačne vytékat tekutina.

Jak dlouho nalozit bůček na uzení : U nižších bůčků to trvá 2–3 týdny (ale i déle), u větších kusů např. krkovice to je 3–6 týdnů. Zkušenější správné proležení poznají i při stisku masa mezi prsty. Při uzení teplým a horkým kouřem není bezpodmínečně nutné dodržet úplné proležení, protože maso projde tepelnou úpravou a při ní i změkne.

Jak udělat lak na uzení

Základní lák na uzení si připravíme tak, že na litr vody dáme 80 g soli. Pokud použijete řeznickou sůl pak postupujte dle návodu na výrobku. TIP: Dobrou službu vám v láku udělá také koření. Bobkový list, jalovec, celý pepř, nové koření.

Jak dlouho vydrží domácí uzené maso : Uzené Vám vydrží lednici minimálně 2 týdny.

Základní lák na uzení si připravíme tak, že na litr vody dáme 80 g soli. Pokud použijete řeznickou sůl pak postupujte dle návodu na výrobku. TIP: Dobrou službu vám v láku udělá také koření. Bobkový list, jalovec, celý pepř, nové koření.

Akorát se většinou používá rychlosůl a česnek. Způsob nasolení: Na 10 kg očištěného a čerstvého masa použijete 230 – 300 g rychlosměsi a 300 g česneku. Tuto směs vetřeme do masa a uložíme těsně na sebe do nádoby.

Jak nejlépe uchovat uzené maso

Jakmile vyndáte maso z udírny nechte ho vychladnout a následně ho dejte na talíř do ledničky. Zapomeňte na plastové sáčky! V těch by se maso tak akorát zapařilo a zkazilo. Uzené Vám vydrží lednici minimálně 2 týdny.Na 1 kg masa byste měli použít 10 až 40 g česneku. Zaleží, jak ho máte rádi. Důležité je česnek vmasírovat do masa ze všech stran.Použijte prostor, který je přímo předurčen k tomu, aby zajistil chladno – chladničku. Teplota by se v ní měla pohybovat maximálně na hodnotě 4 °C, abychom zde maso mohli ideálně uchovat. Uzené tak primárně patří na spodní polici v ledničce. Zároveň je nutné ho oddělit od ostatních potravin a nejlépe ho zavakuovat.

Do masa tedy přidáme Pragandu (což je dusitanová sůl), kterou můžeme nahradit i obyčejnou solí – viz níže. Praganda udělá v mase to, že zůstane krásně růžové a pokud dodržíme i doporučenou teplotu varu a přidáme i lžičku mletého cukru, bude chuť šunky dokonalá.

Kolik Pragandy na 1 kg masa : Uzené maso – kusy masa se nasolí směsí Praganda (20 – 30 g/1 kg masa). Nasolené maso se nechá asi 2 dny v chladu zaležet. Poté se zalije lákem (na 1 litr se použije 100 g Pragandy) a nechá se zaležet až 10 dnů v chladnu, přičemž se doporučuje po 2 – 3 dnech maso překládat. Zaležené maso udíme obvyklým způsobem.

Jak skladovat domaci uzené maso : Skladovat uzené maso lze i ve spíži a v mrazáku

Někteří uzené maso nechávají i ve spíži, kde bývají teploty vyšší, kolem 10 až 15 °C. Masu by to také nemělo vadit a vydrží vám tu řádově měsíce. Chlazené i mražené maso je možné také zavakuovat. Tento způsob skladování jej udrží déle čerstvé.

Kolik česneku na 1 kg masa

Na 1 kg masa byste měli použít 10 až 40 g česneku. Zaleží, jak ho máte rádi. Důležité je česnek vmasírovat do masa ze všech stran.

V lednici

Vepřové maso 14 až 21 dní
Drůbež 6 až 9 dní
Zvěřina 30 až 40 dní
Uzeniny 25 až 40 dní
Pečené maso 8 až 12 dní

Jakmile vyndáte maso z udírny nechte ho vychladnout a následně ho dejte na talíř do ledničky. Zapomeňte na plastové sáčky! V těch by se maso tak akorát zapařilo a zkazilo. Uzené Vám vydrží lednici minimálně 2 týdny.

Jaký je rozdíl mezi soli a Rychlosolí : Rychlosůl neboli dusitanová sůl je tu opravdu dlouhou dobu (přes 100 let) a její výhody jsou nesporné. Pro řezníky je to malý zázrak a dodnes za ni není plnohodnotná náhrada. Mimo zkrácení doby naložení masa udržuje i jeho červenou barvu (s běžnou solí maso šedne) a trvanlivost masa.