Antwort Jak namáčet obiloviny? Weitere Antworten – Jak Namacet obiloviny

Jak namáčet obiloviny?
Jak namáčet rýži, pohanku nebo třeba pšenici

Zrna namočte do cca trojnásobného množství vlažné až teplé vody a přidejte malý hrnek kefíru (vodního i mléčného) nebo syrovátky (může se vám vysrážet při výrobě mléčného kefíru). Nechte stát na kuchyňské lince 12 – 24 hodin. Během této doby můžete vodu i několikrát obměnit.Jak fermentovat jednotlivé suché plody

Obiloviny a pseudoobiloviny namáčíme s dvojnásobným množstvím vody a dvěma lžícemi probiotik (např. tibi vodní kefír, syrovátka z kefíru nebo jablečný nefiltrovaný ocet). Namáčíme 24 hodin, celá zrna zůstávají ve vodě při pokojové teplotě 48 hodin.Luštěniny patří mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny, kvalitních rostlinných bílkovin a „pomalých sacharidů“ a pyšní se také nízkým glykemickým indexem. Luštěniny jsou také velice syté. I po menší dávce jste nasycení a nabití energií. Nutriční specialisté doporučují sníst zhruba půl kilogramu luštěnin týdně.

Jak dlouho vařit pšenici : Celá zrna (jednozrnky, dvouzrnky, špaldy, žita nebo červené pšenice) se před vařením musí propláchnout a namáčet několik hodin nebo celou noc. Doba varu se tím zkrátí na 50 až 90 minut.

Proč se namáčí luštěniny

Jedním z důvodů proč namáčet luštěniny je, že se tak zbavují nestravitelných oligosacharidů, které z velké části vyplaví do namáčecí vody, kterou pak vylijeme. Druhým z důvodů, ryze praktický je, že se namáčením zkrátí doba varu a to hodně podstatně. Ještě více se pak stravitelnost zvýší, když luštěniny i naklíčíme.

Kolik jíst luštěnin : Luštěniny (hrách, fazole, čočka, cizrna) jsou zdrojem kvalitních rostlinných bílkovin, vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Ve zdravém jídelníčku by určitě neměly chybět alespoň 2x týdně. Je také možné jimi občas nahradit maso a to tak, že jedné porci masa (60 gramů) odpovídá cca 5 lžic vařených luštěnin.

Pokud chcete připravit kaši na snídani, večer předem si dejte vločky do misky a zalijte je vlažnou vodou tak, aby byly namočené. Fermentace ovesných vloček by měla ideálně trvat 8 – 12 hodin. Pravděpodobně Vám bude stačit i trochu méně vody.

Ovesné vločky můžeme nejen vařit, ale i namáčet, a to z toho důvodu, protože jsou ve skutečnosti hůře stravitelné. Namáčení pomáhá uvolnit enzymy (fytázu), které začnou rozkládat kyselinu fytovou. Tělo pak může absorbovat více živin. Kyselina fytová pomáhá ovsu zůstat neporušený v trávicím systému.

Jaká luštěnina je nejzdravější

Hrách a kroupy, čočka, fazole… to jsou luštěniny. Bohatý zdroj sacharidů, bílkovin a vlákniny. Obvykle mají nízký glykemický index, dobře zasytí a navíc obsahují vitamíny skupiny B a řadu minerálních látek, jako je železo, fosfor a vápník.Jedna luštěnina však z nich vyniká nejvíce. Řeč je o cizrně. Ta patří mezi nejzdravější luštěniny a je vhodná pro všechny věkové kategorie. Obsahuje plnohodnotné živiny, které obohacují naše tělo a organismus.Osolit – jakmile obilovina začne vřít, osolíme ji, zavřeme pokličkou a ztlumíme plamen na minimum (případně použijeme rozptylku). 5. Vařit – obilovinu vaříme bez míchání do doby, až je měkká. Případně kontrolujeme a doléváme vodu.

Základem je dobré namočení. Existují různé přístupy. Ten úplně nejklasičtější spočívá v namočení do vody na zhruba 48 hodin. Pšenice nesmí z vody vykukovat.

Jak dlouho namáčet luštěniny : Luštěniny je třeba namočit, doba namáčení je různá dle druhu luštěnin. Čočka cca 5-6 hodin pokud není předvařená, fazole a hrách od 3 do 10 hodin (dle další formy zpracování), nejdelší dobu namáčení vyžaduje sója.

Jak správně vařit luštěniny aby Nenadymaly : Před vařením luštěniny alespoň na 8 hodin namočíme.

Doporučuje se použít co nejvíce vody, kterou během namáčení několikrát vyměníme. Lehce stravitelné druhy, jako je např. mungo, stačí namáčet jednou. Červenou čočku, která je loupaná, netřeba namáčet vůbec.

Které luštěniny mají nejvíc bílkovin

Určitě na ně nezapomínejte!

  1. Sušené fazole – 20 g bílkovin /230 g. Můžete sáhnout i po fazolích z konzervy, ty sušené jsou ale nejlepší.
  2. Čočka – 13 g bílkovin/60 g. Kromě klasické zelené čočky zkuste tu červenou nebo čočku beluga.
  3. Sója – cca 35 g bílkovin/100 g.
  4. Arašídy – cca 20 g bílkovin/100 g.


Jedno jídlo denně bojuje proti stárnutí, zrychluje metabolismus, zlepšuje zdraví, chrání před nemocemi a zjednodušuje přípravu jídla. Jíst pouze jedno jídlo denně může být obtížné, ale existují způsoby, jak to pomalu zmírnit a dokonce si to usnadnit.Platí pravidlo, že čím déle necháte nádoby kvasit v teplém prostředí, tím rychleji proběhne proces fermentování a naopak. Delší proces fermentování vám však zajistí vyšší trvanlivost potravin a vyšší množství výživných látek. Konzumace: Po dokončení procesu fermentování je vše připraveno ke konzumaci.

Proč namáčet vločky přes noc : Vtip je v tom, že vločky a semínka se pouze namáčejí. Přes noc v tekutině nabobtnají, trochu fermentují a ještě více znásobí své pozitivní vlastnosti. Navíc si tuhle dobrotu v klidu připravíte večer a ráno jen naservírujete.