Antwort Jak napsat řeč na pohreb? Weitere Antworten – Jak napsat řeč na pohřeb

Jak napsat řeč na pohreb?
Obsah smuteční řeči

Projev by měl odrážet vztah řečníka k zemřelému a měl by obsahovat upřímnou účast. Je ale dobré vyhýbat se různým klišé, které by mohly naopak působit neupřímně. Je určená především pro nejbližší rodinu a přátele a měl by jim pomoci si zesnulého připomenout, zavzpomínat na něj a rozloučit se s ním.Co by mělo parte obsahovat

  1. ① Úvodní verš je zpravidla uveden v horním rohu.
  2. ② Dále následuje oznámení – samotný smuteční text.
  3. ③ Jméno zesnulého.
  4. ④ Datum a příčina úmrtí, případně věk.
  5. ⑤ Místo posledního rozloučení
  6. ⑥ Jména pozůstalých.
  7. ⑦ V závěru může být uvedena adresa, kam zaslat písemné kondolence.

Podklady pro smuteční projev:

  • Jméno a příjmení, zesnulého/zesnulé + rodné příjmení, věk.
  • Datum a místo narození
  • Jména rodičů zesnulého/zesnulé
  • S kolika sourozenci zesnulý/zesnulá vyrůstal/a, popřípadě jména.
  • Poslední zaměstnání
  • Jméno manžela/manželky, kolik let trvalo manželství

Co se říká na pohřbu : Nejčastějším způsobem je jednoduchý pevný stisk ruky doprovázený několika slovy, kterými bývá „upřímnou soustrast“ nebo „přijměte mou upřímnou soustrast“. Nezapomeňte, že upřímná soustrast se nikdy nepřeje! Nenechte se tedy zlákat vyjádřením „přeji upřímnou soustrast“! Pozůstalým zcela jistě nic takového nepřejete.

Co si nebrat na pohřeb

Vždy na pohřeb zvolte tmavé a formální oblečení. Vhodný kabát nebo plášť vás bude hřát po celou dobu pohřbu. Kabát by měl být ve střízlivé barvě, například černý, tmavě šedý nebo tmavě modrý. Pokud očekáváte velmi nízké teploty můžete sáhnout po jednoduchém termoprádle, které použijete jako spodní vrstvu.

Kdo mluvi na pohřbu : Člen rodiny nebo blízký

Je tedy jen na vás, jak se v rodině domluvíte. Možná zesnulý zanechal závěť, ve které se formou posledního přání zmínil, koho si přeje mít na pohřbu jako řečníka. Pokud ne, je dobré zvolit někoho, kdo zesnulého dobře znal a nebude mít problém projev pronést.

Nejčastěji se používá S pozdravem, řidčeji S přáním krásného dne nebo S úctou. Důležitou věcí je, že se po této frázi nepíše čárka. Nikdy. Loučit se můžete i celou větou, například Děkuji za pochopení a přeji krásný den.

Jak smuteční řeč napsat a co by v ní nemělo chybět

  1. oslovení přítomných.
  2. představení se a zmínění vztahu k zesnulému.
  3. představení zesnulého.
  4. stručné shrnutí jeho života, vlastností a úspěchů
  5. rozloučení se a kondolence rodině

Jak usporadat posledni rozlouceni

V poslední době je oblíbenou variantou uspořádat smuteční hostinu na nějakém netradičním místě, které bylo zemřelému blízké. Může jít o oblíbeného bistro nebo hospodu, zahrádku, park, divadlo nebo jiné místo, kde se vám bude na zemřelého dobře vzpomínat.Písemná kondolence

  • ✔ "Přijměte mou upřímnou soustrast ve Vašem hlubokém zármutku."
  • ✔ "Kdo žije v srdcích svých milých, není nikdy mrtev."
  • ✔ "Cítíme s Vámi v těchto těžkých chvílích."
  • ✔ "Žádná slova nemohou vyjádřit zármutek, který s Vámi v tuto bolestnou chvíli cítíme."
  • ✔ "Dovolte, abych Vám vyjádřil upřímnou soustrast"

Važte slova, dvojice „Upřímnou soustrast“, eventuálně rozvitá věta „Přijměte moji (naši) upřímnou soustrast ve Vašem hlubokém zármutku“ nebo „Upřímnou soustrast, cítím(e) s vámi“ plně postačují. Hřmotnější osoby by si měly dát pozor na intenzitu své kondolence, s pietou jsou spíše spojeny tišší projevy.

Boty do rakve

Běžně se doporučuje nedávat zesnulému do rakve boty. To je z ekologických důvodů – obuv je většinou vyrobena z materiálů, které by při zpopelnění vypouštěly do ovzduší nechtěné zplodiny.

Jak má vypadat smuteční kytice : Tradičně nosí lidé na pohřeb smuteční kytice z růží, lilií, gerber, karafiátú. V Česku je tradiční smuteční květinou chryzantéma. Pokud se loučíme s pánem, volíme tmavší barvy květin, jestliže se ženou, tak světlejší barvy.

Kdo sedí v první řadě na pohřbu : Platí pouze výše zmíněné pravidlo – rodina sedí v předních řadách nejblíže k rakvi. Ostatní si mohou posedat dále dle vlastního uvážení.

Jak napsat kondolenci k úmrtí

Písemná kondolence

  1. ✔ "Přijměte mou upřímnou soustrast ve Vašem hlubokém zármutku."
  2. ✔ "Kdo žije v srdcích svých milých, není nikdy mrtev."
  3. ✔ "Cítíme s Vámi v těchto těžkých chvílích."
  4. ✔ "Žádná slova nemohou vyjádřit zármutek, který s Vámi v tuto bolestnou chvíli cítíme."
  5. ✔ "Dovolte, abych Vám vyjádřil upřímnou soustrast"


S pozdravem, S přátelským pozdravem, Se srdečnými pozdravy, v e‑mailu lze také S přáním pěkného dne –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ za těmito pozdravnými formulemi se nepíše žádné interpunkční znaménko, větné s pokračováním na dalším řádku, např.Konkrétně u slova děkovat jsou možné obě varianty – děkuji i děkuju. Je ale třeba si uvědomit, že tvar děkuji je neutrální, zatímco tvar děkuju je spíše hovorovější (jak píšete už v dotazu).

Jak oznámit úmrtí : „V takovém případě považuji za vhodné velmi blízkým lidem zavolat a jednou větou sdělit svoji soustrast. Pokud je zpráva ze vzdálenějšího příbuzenstva či od známých, postačuje kondolence, vyjádření soustrasti také formou psané textové zprávy,“ vysvětluje Daniel Šmíd.