Antwort Jak napsat Hlavní město Praha? Weitere Antworten – Jak se píše Hlavní nádraží v Praze

Jak napsat Hlavní město Praha?
Psaní názvů nádraží, stanic a zastávek

Velké písmeno se píše pouze tehdy, označují‑li tyto názvy stanice městské hromadné dopravy: Smíchovské nádraží, Nádraží Holešovice, Hlavní nádraží (v Praze, Brně apod.).Správně je: Praha-východ

Nebo třeba Praha-východ, Praha-západ a Brno-venkov, tedy názvy někdejších okresů – píšou se totiž se spojovníkem a bez mezer. Takže ani Praha východ, ani Praha–východ, ani Praha – východ.Nové Město (Praha)

Nové Město
Správní obvod Praha 1, Praha 2, Praha 8
Obvod Praha 1, Praha 2, Praha 8
Obec Praha
Stát Česko

Jak se píše název města : Názvy obcí, městysů a měst

V názvech se spojovníkem se po spojovníku píše velké písmeno, pokud je daný výraz vlastním jménem: Frýdek‑Místek, Vračovice-Orlov, Zádveřnice-Raková, Zlatníky-Hodkovice, Zruč‑Senec. Jestliže po spojovníku následuje podstatné jméno obecné, píše se s malým písmenem: Mšené‑lázně, Lipová‑lázně.

Jak se píše Pražský okruh

Druhým, vnějším okruhem po obvodu města je dálnice D0 zvaná také Pražský okruh.

Jak se píše ulice u nádraží : Masaryka/ -ulice, náměstí, nábřeží, park, hotel, restaurace, dům – pokud začíná předložkou, pak se píše velkým začátečním písmenem nejen předložka, ale také první slovo po předložce /ulice U Nádraží, ulice Na Dlouhém lánu, hotel U Bílého beránka, restaurace U Bílého koníčka, dům U Černého vola/.

K vlastním jménům se řadí i výrazy západ, východ, sever, jih, pokud pojmenovávají území podle světových stran: Západ (= západní země), Východ (= východní země), Sever (= severní země, sever USA), Jih (= jižní země, jižní část USA) a také Riviéra (= pobřeží Ligurského moře od Marseille k La Spezii).

Velké počáteční písmeno píšeme jen v případě, že se slovní spojení obsahující takové přídavné jméno stane vlastním jménem (často zeměpisným): Václavské náměstí, Mariánské/Petrské náměstí, Mariánské Lázně, Josefská/Kateřinská ulice, Anežský klášter.

Jak se píše Pražský

U přídavných jmen odvozených od označení místa nebo národu se však píše písmeno malé: pražský, český, totéž se týká i přídavných jmen druhových, které jsou odvozeny od osobních jmen (pavlovské epištoly, ale Pavlovy epištoly). S malým písmenem se též píší názvy jazyků: čeština, angličtina.Staré Město (původně Pražské město/Pragensis civitas, Větší město/Major civitas či Staré Město pražské/Antiqua civitas Pragensis, německy Altstadt) je historické město, městská čtvrť a katastrální území Prahy na pravém břehu Vltavy, o rozloze 129,03 ha, náležející k městské části Praha 1.Podle zákona o obcích č. 128/2000 Sb.

Velké písmeno se píše pouze, označují-li stanice městské hromadné dopravy: Smíchovské nádraží, Nádraží Holešovice, Hlavní nádraží (v Praze, Brně apod.).

Jak se píše Pražský orloj : Staroměstský orloj nebo také Pražský orloj jsou středověké astronomické hodiny umístěné na jižní straně věže Staroměstské radnice v Praze. Orloj je poprvé historicky doložen v listině z 9.

Jak se píše Nové Město nad Metují : Pro pojmenování měst platí zásada, že ve všech slovech, která tvoří název, se píše velké písmeno (kromě předložky). Tedy v názvu Nové Město nad Metují budou všude velká písmena kromě předložky nad.

Jak se správně píše jižní Čechy

spojení jižní Čechy (případně západní, severní či východní) nejsou oficiálními názvy nějakého konkrétního území, píšeme tedy malé počáteční písmeno. Jinak je tomu například o oficiálních názvů krajů jako Středočeský kraj, Plzeňská kraj apod.

S malým písmenem píšeme: slovo republika/království/emirát v názvech států: Česká republika, Švédské království, Spolková republika Německo, Spojené arabské emiráty. názvy světových stran, pokud netvoří součást oficiálního názvu: jižní Evropa, severní Afrika, východní Čechy, na západ od Řecka.Výrazy ulice, třída, náměstí, nábřeží, most, sady, alej, kolonáda, pokud označují veřejné prostranství, se píšou vždy s malým písmenem, a to bez ohledu na to, zda stojí na prvním, nebo na druhém místě (obecné výrazy ulice, třída se, zejména v adrese, obvykle neuvádějí): Česká ulice, ulice Bratří Čapků, Národní třída, …

Jak se píše sv Václav : Svatý Václav (asi 907 – 28. září 935, příp. 929; staroslověnsky Vęceslavъ, latinsky Venceslaus, německy Wenzel von Böhmen) byl český kníže a světec, který je hlavním patronem českého národa a symbolem české státnosti.