Antwort Jak napsat jak tak? Weitere Antworten – Jak se píše jak tak
Dvojice souvztažných spojovacích výrazů
Dalším jevem jsou spojovací výrazy, mezi nimiž je taktéž vhodné, ba dokonce nutné psát čárku. Jedná se zejména o spojovací výrazy jak – tak, nejen – ale i, i – i, jednak – jednak, buď – nebo apod.Při psaní čárky je nutno si ujasnit:
- jaké jsou jednotlivé věty v souvětí,
- jaká je mezi nimi závislost (tzn.
- jaký je vztah mezi větami (slučovací – pak se čárka nepíše před spojkami A, I, ANI, NEBO, ČI; jakýkoli jiný vztah – pak se čárka obvykle píše),
- ujistit se, jestli není v souvětí nějaká věta vedlejší vložená.
Čárku používáme v podřadných spojeních vedlejších vět, která jsou uvozována vztažnými zájmeny (kdo, co, který, jaký, čí) nebo spojena příslovci (dokud, kam, kdekoliv, proč). Kromě toho čárkou oddělujeme také vložené vedlejší věty.
Jak správně psát pozdrav a oslovení : pro oslovení je závazné oddělování čárkou od ostatního textu, výjimkou je pouze spojení pozdravu a oslovení (například Dobrý den pane Nováku i Dobrý den, pane Nováku). Ve Vaší větě bych tedy oslovení čárkou oddělila. Konkrétně u slova děkovat jsou možné obě varianty – děkuji i děkuju.
Kdy se píše čárka před a to
Čárka se klade i před spojky a, i, ani, nebo, či, mají-li jiný význam než slučovací (odporovací, stupňovací, vylučovací, důsledkový, vysvětlovací apod.). Čárka se proto píše před spojovacími výrazy a proto, a tudíž, a tak, a tedy, a sice, a to apod.
Kde se píše čárka před Ale : Již na základní škole jsme se učili, že před spojkou ale píšeme čárku vždy. Dovolíme si toto tvrzení mírně upravit – skoro vždy. Spojka ale je hlavním výrazem pro vyjádření odporovacího způsobu, v němž se druhá část souvětí snaží upravit, opravit nebo změnit přecházející tvrzení: Byla mi zima, ale vydržel jsem to.
Při rozhodování, zda máme psát čárku před spojkou nebo, se řídíme tím, v jakém významu je tato spojka užita. Vyjadřuje-li význam vylučovací, čárka je namístě: Odeslal jsi ten dopis včera, nebo až dnes Čárka se naopak nepíše, pokud je spojka užita ve významu slučovacím: Kup rohlíky nebo chleba.
Pro psaní ú s čárkou a ů s kroužkem je nejčastěji rozhodující to, kde ve slově dlouhé u stojí. Pokud se nachází na jeho začátku, píšeme vždy a bezpodmínečně ú s čárkou. Pokud stojí uvnitř tohoto slova nebo na jeho konci, píšeme většinou ů s kroužkem. Pokud se nejedná o citoslovce nebo cizí slova.
Jak — tak čárka
Mezi tak a jak klademe čárku zejména v případě, že výraz tak rozvíjí některý člen věty řídící a spolu s následující větou vedlejší má funkci příslovečného určení: Věci přijímám tak, jak přicházejí. Dozorce se rozhlédl tak, jak to vždycky dělal. Přece se nemůžu setkat s inspektorem tak, jak vypadám.Nezapomeňte e-mail zahájit oslovením. V oficiální komunikaci není zahájení e-mailu pozdravem považované za vhodné. Obvykle je oslovení ve formě Vážený pane/Vážená paní a následuje oslovení akademickým titulem, funkcí nebo příjmením. Za oslovením se vždy píše čárka a další řádek by měl začínat malým písmenem.Pozn.: V e‑mailové komunikaci se užívá nejen oslovení v 5. p., kterému předchází přívlastek Vážený (např. Vážená paní inženýrko, Vážený pane Procházko), ale též oslovení v kombinaci s pozdravem Dobrý den (např. Dobrý den, paní inženýrko, Dobrý den, pane Procházko).
Čárka se klade i před spojky a, i, ani, nebo, či, mají-li jiný význam než slučovací (odporovací, stupňovací, vylučovací, důsledkový, vysvětlovací apod.). Čárka se proto píše před spojovacími výrazy a proto, a tudíž, a tak, a tedy, a sice, a to apod.
Jak tak čárka ve větě jednoduché : Čárku píšeme, jsou-li ve větě použity dvojice spojovacích výrazů. jak – tak, nejen – ale i, i – i, jednak – jednak atd. Příklad: V obchodě měli jak rajčata, tak papriku.
Kdy se píše čárka před tak : Čárka se klade i před spojky a, i, ani, nebo, či, mají-li jiný význam než slučovací (odporovací, stupňovací, vylučovací, důsledkový, vysvětlovací apod.). Čárka se proto píše před spojovacími výrazy a proto, a tudíž, a tak, a tedy, a sice, a to apod.
Jak se píše buď a nebo
Před spojovacími výrazy buď(to) – nebo/anebo/či a ať (už/již) – nebo/anebo/či se čárka píše vždy; nejen proto, že jde o výrazy rozštěpené, nýbrž i proto, že jejich funkcí není kladení eventualit vedle sebe: první výraz zesiluje, zexplicitňuje kladení alternativ proti sobě, druhý vyjadřuje, že jakkoli protikladné jsou …
Pro zápis kroužku jako diakritického znaménka existuje na české klávesnici dedikovaná klávesa. Ta se nachází vlevo nahoře na tabulátorem (Tab). Je na ní vyobrazen ° (kroužek), ; (středník), ` (obrácená čárka) a ~ (vlnovka).Výsledkem je tedy dlouhá samohláska [ú], pro kterou se ustálilo značení s kroužkem nad písmenem (ů), a vy už jistě tušíte, že onen kroužek je vlastně jakýmsi "reliktem" či pozůstatkem samohlásky ó či dvojhlásky uo, které našemu dlouhému ů předcházely. Značení s ů se v pravopise plně prosadilo přibližně od poloviny 16.
Kdy psát čárku před Jak : Čárku píšeme před přirovnávacími spojkami než, jako, jak, pokud uvozují větu (ne jen slovo nebo slovní spojení): Je veselejší, než jeho bratr kdy byl. Byl nervózní, jako kdyby něco tušil.