Antwort Jak nastavit fotak na krajinu? Weitere Antworten – Jak spravne fotit krajinu

Jak nastavit fotak na krajinu?
Jak a kam správně ostřit při focení krajin

Jediný správný způsob tedy je jednobodové ostření. Jedinou výjimkou je fotografování pohybu, dynamických reportáží, zvířat, dětí či sportu, kdy stojí za to využívat automatickou detekci a sledování fotografovaného objektu.Čím nižší clona a vzdálenost od objektu, tím nižší hloubka ostrosti. Co se týče clony, doporučuje se u focení krajiny obecně vyšší clonové číslo, aby byly prokreslené všechny roviny, tj. clona f/8 a vyšší. Je to zásada, která se povětšinou dodržuje, není to ovšem žádné dogma.Nejlepších výsledků při fotografování noční krajiny dosáhnete s objektivy s ohniskovou vzdáleností od 14mm po 300 mm a světelnosti f/1.4 – f/2.8. Ohniskové vzdálenosti jsou stejné jako u běžné krajinářské fotografie. Clonová čísla ale potřebujete co nejmenší, abyste získali co nejvíce světla.

Jak fotit zimní krajinu : Při focení zasněžené zimní krajiny dominuje bílá barva, která ráda mate expozimetr. Kvůli tomu jsou při využití automatických nebo poloautomatických režimů expozice výsledné snímky zimní krajiny šedé, ne bílé. Nastavte si tedy na fotoaparátu korekci expozice do plusu, tím se zbavíte šedého nádechu a sníh bude bílý.

Jak fotit mobilem krajinu

Jednou z nejlepších možností fotografování krajiny je focení do formátu RAW s manuálním nastavením fotoaparátu. Jestliže ve svém mobilu objevíte možnost nastavit měření expozimetru, čas, hodnotu ISO či dokonce clonu, máte v rukou opravdový malý a skladný fotoaparát.

Jak fotit mraky : Když fotím mraky, používám spíše teleobjektivy a snažím se vyhmátnou zajímavý detail. I u relativně abstraktního snímku hodně dbám na kompoziční harmonii. Pokud je tam v mracích něco hodně kontrastního, je nutné, aby to bylo vybalancované a aby snímek dával smysl jako celek.

Každý objektiv to má ale trochu jinak. Pokud tedy vlastníte fotoaparát s výměnným objektivem, doporučuje se na krajiny používat clonu někde mezi f/8 – f/13. To je takový kompromis mezi proostřením scény, tedy hloubkou ostrosti a kresbou objektivu.

V noci je velmi vděčné například fotografování měst, kdy různobarevné rozsvícené lampy a reflektory pohybujících se aut spolu s pomalu tmavnoucí oblohou vytvářejí neobyčejné světelné divadlo. Ale můžeme také fotit noční nebeské úkazy, jako jsou bouřky, padající hvězdy, zatmění měsíce nebo polární záře.

Jak fotografovat přírodu

Základním pravidlem ve fotografování přírody je pravidlo třetin. Zde je fotografie rozdělena vodorovně nebo svisle na stejně velké třetiny. Tam, kde se čáry protínají, umístěte svůj hlavní předmět, aby celý obraz působil dynamičtěji. Experimentujte s různými pohledy – tady to vypadá, že houba vyrůstá z rohu.

  • Zima je ideální na focení ptáků Tedy, pokud nechcete fotit vlaštovky 😊 Je jednoduché přilákat ptáky pomocí slunečnice, zrní či loje do blízkosti svých příbytků.
  • Káňata na poli. Možná jste si toho sami někdy všimli.
  • Intimní fotografie.
  • Mlha.
  • Inverze.
  • Kapky vody.
  • Zachumlané portréty.
  • Padající déšť nebo sníh.

Co nejvíce nazoomujte (přibližte) k tmavému pozadí – cílem je dosáhnout menší hloubky ostrosti. Ručně zaostřete někam mezi Vás a tmavé pozadí. Jakmile správně zaostříte, v hledáčku krásně uvidíte letící kapky – pozadí totiž bude rozmazané a nebude na fotografii rušit kresbu kapek.

Jindy v měsíci je sluneční světlo více na straně, což vytváří světla a stíny potřebné k tomu, aby se zobrazily obrysy a detaily měsíční krajiny. Skvělým objektivem pro detailní záběry je objektiv RF 100-400mm F5. 6-8 IS USM, který kombinuje teleobjektiv s velkou ohniskovou vzdáleností a zoomem se stabilizací obrazu.

Jak nastavit foťák na focení hvězd : Připevněte fotoaparát na stativ a nastavte rychlost závěrky přibližně na 20 sekund nebo vyšší. Podle toho nastavte clonu a citlivost ISO (f/4 a ISO 640 obvykle fungují dobře). Pořiďte zkušební snímek, prohlédněte si výsledky a proveďte všechny potřebné změny nastavení expozice.

Kdy fotit krajinu : Pokud to myslíte s focením krajiny vážně, zkuste hledat neobvyklá a nepřístupná místa. Dobré je vytipovat si třeba během dne místo, odkud budete fotit. Druhý den si přivstaňte, a před východem slunce zaujměte pozici. Pak už stačí jen počkat na první sluneční paprsky.

Jak správně zaostřit

Zaostřování zadním tlačítkem

Stačí zaostřit na vybraný objekt a stisknout spoušť bez namáčknutí do poloviny. Při průběžném režimu zaostřování pak palcem samostatné tlačítko přidržíte a exponujete spouští. Pokud si tuto techniku ostření osvojíte, už se nebudete chtít vrátit k ostření přes spoušť.

Režimy ostření při focení zvířat

Při fotografování statických záběrů, kdy zvíře nevykazuje žádný pohyb, je ideální jednosnímkové ostření AF-S (S-AF, ONE SHOT). Naopak pokud fotografujeme zvířata v pohybu, pak doporučuji průběžné, tedy kontinuální ostření AF-C (C-AF, AF-F, AI SERVO).Nastavte si fotoaparát na stativu tak, aby směřoval k obloze. Nastavte clonu, tak aby byla co nejširší, jak jsme psali výše, nejlepší je něco mezi f/4 nebo lépe – f/2.8 až f/1.2 a také nezapomeňte na ISO – něco mezi 1600 a 6400 (záleží to na schopnostech vašeho fotoaparátu).

Jak fotit bez blesku : Blesky nebo ohňostroje nejlépe vyfotíte tak, že nastavíte nízké ISO 100 – 200, clonu přibližně 5,6 – 8, vypnete redukci šumu pro dlouhé expozice a manuálně zaostříte.