Antwort Jak nejlepe vycistit topení? Weitere Antworten – Jak vysát prach z radiátoru

Jak nejlepe vycistit topení?
Jednoduše pověste za radiátor mokrý hadr, nastavte fén na nejvyšší stupeň foukání na studený vzduch. Všechen prach a skrytou špínu vyfoukejte směrem k mokrému hadru, na který se přilepí.Pod topení dejte staré ručníky a tekutinu našplíchejte do radiátoru. Následně pomocí kartáče pročistěte radiátor. Na závěr si vezměte prachovku s hadříkem a namočte ji do tekutiny, vyždímejte a dočistěte vnitřní část radiátoru. Poté ho umyjte i zvenku a máte hotovo.Ideálním pomocníkem pro odstraňování nečistot a prachu z žeber litinových radiátorů bývá klasická utěrka z mikrovlákna, která se nezachycuje o hrubou strukturu povrchu litinových žeber. Utěrku navlhčete do vlažné vody, vyždímejte ji a očistěte povrch radiátoru jemnými tahy nahoru a dolů.

Jak sundat mřížku na radiátoru : Horní mřížku je třeba posunout ve vodorovném směru na jednu stranu tak, aby na straně druhé již mřížku nepřekrývala horní zaoblená hrana bočnice. Konec mřížky se opatrně vyzdvihne nad bočnici. Totéž se provede i s druhým koncem mřížky. Mřížka je v tělese fixována plastovým "hákem" ve tvaru "J".

Čím čistit radiátory

Pokud radiátor nelze snadno rozebrat a zase složit zpět, je potřeba vyčistit jej pomocí tenkých a úzkých pomocníků. Posloužit vám může pravítko s hadříkem, malá prachovka na tyči nebo třeba pevná špejle. Vždy se snažte odstranit co největší množství prachu a pavučin a tím zvýšit výkon vašeho topení.

Jak vycistit prach v radiátoru : Prach, který je velmi lepivý a neodstraníte jej vysavačem, nezbývá než z radiátoru umýt. Teplou mýdlovou vodou odstraníte snadno zbývající nečistoty. Poté radiátor osušte suchým hadříkem z mikrovlákna, abyste zabránili případnému vzniku rzi.

někde jde použít zvenku těsnící páska (specifická, někdy se jí říká instalatérská), někdy je potřeba doplnit do topného média něco, co tu díru zacpe zevnitř (např. BCG, ale krátkodobě funguje i například obyčejný puding).

Tento jev je způsoben tepelnou roztažností potrubí. To znamená, že se ocelové potrubí roztahuje a smršťuje podle aktuální teploty topné vody. Pokud je potrubí pevně zazděno, např. v prostupech mezi stropy nebo zdmi ve sklepích, dochází k velkému pnutí, které se projevuje boucháním nebo praskáním.

Čím natřít radiátor

Z naší nabídky doporučujeme tyto tři:

  • ETERNAL barva na kovy – silná antikorozní ochrana a vrchní nátěr v jednom.
  • ETERNAL barva na radiátory – skvěle přilne i na starý syntetický nátěr, pokud se vám ho nepovede zcela odstranit.
  • ADLER Varicolor – má skvělý izolační účinek a chrání před korozí.

Tento jev je způsoben tepelnou roztažností potrubí. To znamená, že se ocelové potrubí roztahuje a smršťuje podle aktuální teploty topné vody. Pokud je potrubí pevně zazděno, např. v prostupech mezi stropy nebo zdmi ve sklepích, dochází k velkému pnutí, které se projevuje boucháním nebo praskáním.Jak čistit radiátor od prachu Postup:

  1. Vypněte topné těleso, nechte ho vychladnout.
  2. Pořádně ho – i jeho okolí, parapety – vysajte vysavačem.
  3. Využijte hubice a násadky vysavačů
  4. Naneste na povrch radiátoru mýdlovou vodu a nechejte působit.
  5. Nebojte se použít jemní čistící kartáče a štětky.


Kavitace se v potrubí objevuje během nestálých podmínek, například při uzavírání ventilů. Změny v proudění vody a s tím související podtlak způsobují vznik dutin neboli podtlakových bublin, které různě vibrují a narážejí do potrubí. Tyto jevy můžeme vnímat jako nepříjemné zvuky hučení a pískání.

Jakou barvou natřít radiátor : Na výběr máte mezi syntetickou (rozpouštědlovou) a vodou ředitelnou barvou. My doporučujeme jednoznačně druhou variantu. S vodou ředitelnými barvami se totiž lépe pracuje a hlavně nezapáchají. Vždy volte barvu určenou na radiátor, abyste měli jistotu, že zvládne i vysoké teploty a nezežloutne.

Jak natřít zeď za radiátorem : Barva na radiátory ve spreji je odolná vůči vysokým teplotám, nežloutne a neloupe se. Topení nejdřív očistěte a dle potřeby přebruste brusným papírem. Poté zakryjte plochy za topením i okolo něj, aby se barva nedostala na nechtěná místa. Pak už stačí sprej pouze protřepat a nastříkat na radiátor.

Proč mi hučí v topení

Vzduchem, respektive plyny v topné vodě a to jak ve formě bublin, tak i v rozpuštěné formě. K hlukovému projevu dojde při průchodu vzduchové bubliny ve vodě skrze termostatický ventil. Zbytečně velkými průtoky v radiátorech – kromě hluku zde vzniká také efekt přetápění bytů a zbytečně vysoké spotřeby tepla.

Pokud se rozhodnete ji vyčistit, nejprve vypněte počítač a vyjměte z ní baterii. Poté z ní opatrně vyklepejte hrubé nečistoty, na ty drobnější použijte vlhčené ubrousky nebo vatové tyčinky. Se znečištěnou klávesnicí si rovněž hravě poradí stlačený vzduch ve spreji.Šplouchání: Pokud v topení "šplouchá" či bublá, znamená to, že přívod pouští vodu do vzduchové bubliny. Kdyby bylo topení plné vody, žádné šlplouchání neuslyšíte. Rovnoměrnost: Vzduch je horší tepelný vodič, než voda. Na zahřáté topení položte ruku (Pozor!

Jak poznat Zavzdušněné topení : Zavzdušněný radiátor poznáte snadno – pokud je topné těleso horké u regulačního ventilu, ale na opačném konci je studené, nejspíš v něm bude vzduch.