Antwort Jak Nekoho pozdravit? Weitere Antworten – Jak pozdravit jinak než ahoj
Ahoj, dobrý den, čus, nazdar, zdravíčko. Jen čeština má nespočet možností, jak někoho pozdravit.synonyma
- (zastarale) rukulíbám, (hovorově) dobrý, (v tykání) ahoj, čau.
- na shledanou, sbohem, na viděnou, (v rozhlasu, telefonu apod.) na slyšenou, (hovorově) nashle, (v tykání) ahoj, čau.
Prvním projevem etikety jsou pozdravy. „Obecně platí, že vždy zdraví jako první mladší staršího, muž ženu, podřízený nadřízeného, zdravý zdravotně handicapovaného a obecně neznámá osobnost zdraví obecně známou osobnost,“ vysvětluje Alena Špačková z Teologické fakulty Univerzity Karlovy.
Jak někoho pozdravit : Jak zdravíme
Nejběžnější formou pozdravu je verbální projev, to znamená „dobrý den (ráno, odpoledne, večer)“, „dobrou noc“, „na shledanou“, „ahoj“, nebo dnes už méně používané „rukulíbám“, „poklona“ a podobně. Za pozdrav se ale dá považovat i zamávání, mírný úklon těla, podání ruky nebo smeknutí klobouku.
Co znamená pozdrav Čus
Čus je vlastně dalo by se říct invazní, nepůvodní pozdrav, to vysvětlím později. Pochází z německého tchüss, což znamená na shledanou.
Co znamená pozdrav čau : Cizokrajně znějící pozdrav má svůj původ v italštině a jde o počeštěnou verzi pozdravu „ciao“. Traduje se, že do České republiky pronikl v 50. letech díky italskému filmu Velká modrá cesta, který se pozdravy „ciao“ jen hemžil. Ve skutečnosti ho již dřív zpopularizoval Ernest Hemingway v románu Sbohem, armádo.
I, pá I, papa, pápá citosl. mazl. a dět. pozdrav na rozloučenou; sbohem: pa, já už odcházím; pá pá, …
Mezi nejběžnější neverbální pozdravy patří podání ruky, mávání, polibek, salutování, kynutí, smekání či pokleknutí.
Proč se v Česku říká ahoj
Častý český pozdrav "ahoj" bývá z etymologického hlediska vysvětlován jako zkratka latinského zvolání "Ad HOnorem Jesu" čili "Ku slávě Ježíšově". Zkratka A.H.O.J. se používala na moři mezi námořníky celého křesťanského světa, jako pozdrav jiné lodi (dorozumívací řečí bývala latina).Pro objasnění se však stačí vydat do dob národního obrození, konkrétně ke sbírce na výstavbu Národního divadla. Příspěvky se totiž vkládaly do pokladniček s heslem „Na zdar Národního divadla“, což dalo následně vzniknout pozdravu „nazdar“, psanému již jako jedno slovo.Objetí a polibek, [pac a pusu].
Úsměv je možná tím nejlepším, co máme v arzenálu neverbálních pozdravů k dispozici. Je nositelem pozitivní energie a existují studie, že usmívající lidé se nám zdají půvabnější a sympatičtější. Takže ano, úsměv je tím, co třesení rukou nahradí dokonale a bezezbytku.
Jakou funkci plní pozdravy : Pozdravy plní fatickou funkci, tj. mají za cíl otevírat i zavírat komunikační kanály.
Kdo zdraví jako první : Jako první zdraví podřízený nadřízeného, společensky méně významná osoba osobu významnější, mladší osoba osobu starší, muž ženu. Při setkání dvou osob na stejné společenské úrovni, stejně starých a stejného pohlaví, zdraví první vždy ten „pohotovější“.
Kdy zdraví první žena
Při pozdravu si obvykle podáváme i ruku. Z hlediska etikety je situace trochu složitější při setkání osob opačného pohlaví. Pravidla totiž říkají, že zatímco muž jako první zdraví, žena jako první ruku podává.
Při podání ruky se díváme protistraně do očí, tváříme se přívětivě a podáváme ruku pravou ve svislé poloze, až když jsme v dostatečné vzájemné blízkosti (ideální vzdálenost 60-70 cm). Ruka musí být čistá a nezpocená, pokud je tomu jinak, musíme se omluvit, že bohužel ke stavu své dlaně nemůžeme ruku nabídnout.Při pozdravu si obvykle podáváme i ruku. Z hlediska etikety je situace trochu složitější při setkání osob opačného pohlaví. Pravidla totiž říkají, že zatímco muž jako první zdraví, žena jako první ruku podává.
Kdy zdraví žena jako první : Jako první zdraví podřízený nadřízeného, společensky méně významná osoba osobu významnější, mladší osoba osobu starší, muž ženu.