Antwort Jak obrousit pergolu? Weitere Antworten – Jak nejlépe ukotvit pergolu
Nejčastějším prvkem, který se používá k ukotvení pergoly ke zdi domu je nosné ráhno. To se k fasádě domu připevní pomocí chemické kotvy a závitových tyčí. Na konec tyčí se následně připevní zmíněné nosné ráhno (tzv. vazník) a k němu se přichytí pergola.Stačí starý nátěr lehce obrousit smirkovým papírem, omést od prachu či lehce setřít vlhkým hadříkem nečistoty a můžeme natírat znovu. Nátěr by se měl opakovat nejméně dvakrát, při první aplikaci i třikrát. Počet vrstev se může lišit a doporučené množství nátěrů i dobu zasychání najdeme v návodu při koupi barvy.Jak spojit trámy na pergole Nejčastěji se používají pozinkované vruty, oblíbené jsou také tesařské úhelníky. Pokud si chcete s pergolou opravdu vyhrát, můžete se pustit do tesařských spojů (např. čepy a dlaby), které patří k tradičním způsobům spojování dřeva.
Jak obrousit lakované dřevo : Lakování: Dřevo byste měli brousit postupně, nepřeskakujte zrnitosti brusného papíru. Po zaschnutí můžete lak přebrousit velmi jemným brusným papírem o zrnitosti kolem P300 nebo použít lešticí pastu – dosáhnete krásně lesklého povrchu.
Co na zem pod pergolu
Výběr podlahy pod pergolu
- Zámková nebo keramická dlažba. Zámková dlažba je nestárnoucí klasikou a patří mezi nejlevnější varianty.
- Dřevo. Velmi populární jsou dřevěné podlahy, které lze využít u moderní novostavby i u roubenky u lesa.
- Kámen.
- Dřevoplast.
Jak ukotvit pergolu do zamkove dlazby : Pergolu je možné ukotvit také do betonu nebo zámkové dlažby, a to s pomocí speciální podlahové úchytky K301. Úchyt má tvar písmene U a připevňuje se k podkladu pomocí hmoždinek. Do účka pak zasadíte sloupek pergoly. Povrch musí být zcela rovný a pevný, aby se časem nezačal viklat pod tíhou pergoly.
Četnost nátěrů záleží na působení povětrnostních vlivů a zátěži dřevěné terasy. Při ošetření transparentním olejem doporučujeme provést nátěr jednou ročně. U terasových olejů s pigmentem postačí provést nátěr jednou za dva roky.
Dřevěný zahradní nábytek, pergolu, altán, dřevěný plot či dřevěná terasová prkna můžete natírat od jara do podzimu. Podmínkou však je, aby se teplota podkladu a jeho okolí pohybovala mezi cca 15 °C až 25 °C. Ideální teplota je okolo 20 °C.
Jak daleko od sebe trámy na pergolu
Celou nosnou konstrukci spojte nahoře vodorovnými trámy pomocí kovových úhelníků a přibližně 40–60 cm nad zemí ji zpevněte dřevěnými hranoly o šířce 6–8 cm. Na střechu se nejlépe hodí fošny s obdélníkovým průřezem, které by od sebe měly být cca 20–30 cm daleko.Čepování –jedná se o nejčastější spojení dvou trámů, jeden trám je zakončen čepem a druhý je opatřen dlabem. Čepování může být pravoúhlé nebo šikmé. Používá se pro spojení sloupku s vazným trámem a vaznicí, vzpěry se sloupkem a vazným trámem, pásku s vaznicí a sloupkem … .K odstraňování se používá plamen benzínové lampy, plynového nebo horkovzdušného hořáku. Plamen nahřeje nátěr, který měkne nebo se přímo rozloží. Změklý nahřátý lak velice jednoduše odstraníte starou štětkou nebo malířskou škrabkou. Se zbytky seškvařeného nátěru pak skoncujete broušením papírem nebo pemzou.
Čím brousit dřevo
Jako brusivo se nejčastěji používá korund, který je všestranný. Důležitou roli hraje zrnitost brusiva – při broušení dřeva si vystačíte se zrnitostí od 60 do 220. Brusné pásy se hodí na broušení rovných povrchů a hran. Ubírají více materiálu, proto jsou ideální na hrubé tvarování dřeva.
Jak velkou pátku na pergolu : Standardní velikost betonové patky je 30 x 30 až 40 x 40 cm. Hloubka založení betonové patky musí být v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní terénu. Můžeme použít i betonové ztracené bednění, ze kterého v rýze vyskládáme sloupek, který vybetonujeme betonem.
Jak hluboké základy pod pergolu : Pamatujte na to, že hloubka patky pro pergolu by měl být hluboká alespoň půl metru. V případě, že stavíte na nestabilní lehké půdě či v kamenité půdě, měli byste hloubku vrtu prodloužit až k jednomu metru. Doporučená velikost pro otvor na kotevní patky na pergolu činí 50 na 50 centimetrů.
Jak ukotvit do zamkove dlazby
Pro kotvení velmi tvrdého povrchu, jako je beton nebo například zámková dlažba, se používají speciální podlahové úchyty K301. Tyto úchyty mají tvar písmene U a pomocí hmoždinek se připevní k podkladu. Do „účka“ se pak zasadí pergolový sloupek.
Patka kotevní s roxorem, U deska s prolisem
Poté se vyvrtají otvory pro vruty a sloupek se začistí. V betonovém podkladu se vyvrtají díry pro hmoždinky, které se natlučou do připravených děr. Kotevní pilíř se přichytí na sloupek pomocí vrutů a vruty se nechají povolené, utáhnou se až po usazení a ukotvení sloupku.Pokud si tedy na léto pořizujete novou pergolu, nezapomínejte na její ošetření ochrannými lazurami BONDEX, které prodlouží životnost dřeva a pomohou mu odolávat rozmarům počasí. Dřevěnou pergolu je dobré chránit co nejdříve. Přírodní vlivy, kterým musí venkovní dřevo čelit, způsobují postupně jeho stárnutí a šednutí.
Jak daleko od sebe krokve na pergolu : Vzdálenost mezi nimi by měla být 2,5 až 3 metry.