Antwort Jaké ochranné zařízení nesmí být použito v sítích TN C při ochranném opatření automatickým odpojením od zdroje? Weitere Antworten – Které z následujících ochranných prvků nemohou být použitý v sítích TN

Jaké ochranné zařízení nesmí být použito v sítích TN C při ochranném opatření automatickým odpojením od zdroje?
proudové chrániče se nesmějí použít v sítích TN-C. tam, kde se použije proudové chrániče v síti TN-C-S, nesmí se použít vodič PEN na straně zátěže. spojení ochranného vodiče s vodičem PEN musí být provedeno na straně přívodu od zdroje.V elektrických instalacích se nejčastěji uplatňují ochranná opatření zajišťovaná pomocí ochranného vodiče, především ochrana automatickým (samočinným) odpojením od zdroje. Smyslem tohoto opatření je zajistit, aby při poruše došlo k odpojení nebezpečného dotykového napětí na neživých částech za předepsaný čas.Podmínka, která musí být pro zajištění automatického odpojení splněna je Zs ≤ 0,5 × Uo/Ia. Ověření: Impedance smyčky za studeného stavu – odečtená z tabulky 1 je průměr mezi 0,96 a 1,2 Ω – přesně 1,08 Ω (vypočítáme-li průměr odpovídající délce 45 m).

Jak musí být v sítích TT instalovány všechny neživé části při použití společného ochranného přístroje : Všechny neživé části chráněné společně stejným ochranným přístrojem musí být spojeny ochrannými vodiči se zemničem, který je pro všechny tyto neživé části společný.

Jak musí být u proudového chrániče v síti TN CS provedeno spojení ochranného vodiče PE s vodičem PEN

proudové chrániče.

Proudový chránič nesmí být používán v sítích TN-C. Jestliže je proudový chránič používán v síti TN-C-S, nesmí být vodič PEN použit za chráničem na straně zátěže. Spojení ochranného vodiče s vodičem PEN musí být provedeno před chráničem, tj. na straně zdroje.

Jak musí být u proudového chrániče v síti TN CS provedeno rozdělení vodiče PEN na PE an : Do chrániče se připojují všechny pracovní vodiče (tedy všechny fáze a střední nulový vodič, tzv. „nulák“). Ochranný vodič PE se nesmí připojit a vodiče PE a N se za chráničem nesmí spojit. Vodič PEN se v instalaci s chráničem neuvažuje, proto nelze použít proudový chránič v síti TN-C*.

Automatické odpojení v případě jedné poruchy

Hlavním principem tohoto ochranného opatření je, že ochranný prvek musí v případě poruchy mezi živou částí a neživou částí nebo ochranným vodičem zařízení samočinně odpojit zdroj napájení zařízení, pro které zajišťuje ochranu před nebezpečným dotykem neživých částí.

Síť TN je charakterizovaná spojením neživých částí s uzemněným bodem sítě prostřednictvím ochranného vodiče PEN. Síť TN-C je klasické provedení sítě TN, které se v ČR uplatňovalo v běžné výstavbě do r. 1995. V těchto sítích, které se nadále provozují, se pro funkci ochranného vodiče PE využívá střední vodič sítě N.

Co musí být připojeno přes proudový chránič

Proudový chránič v žádném případě neslouží jako ochrana před zkratovými proudy. Musí být zapojen před elektrický jistič, případně pojistku.1.4.3 Síť TN-C

Uzel sítě je opět přímo uzemněný (T), neživé části spotřebičů jsou spojeny s ochranným vodičem (N), ale ochranný vodič je zde spojený se středním vodičem (C). Toto zapojení se používalo dříve, dnes jsou v soustavě TN-C prováděny např. domovní přípojky a hlavní domovní vedení.- Živé části musí být izolovány od země nebo spojeny se zemí přes dostatečně vysokou impedanci. V případě jedné poruchy mezi živou a neživou částí se automatické odpojení nevyžaduje. – Neživé části musí být uzemněny individuálně, po skupinách nebo společně. Musí být splněna podmínka (ve střídavých sítích) RA×Id≤50V.

Ochrana automatickým odpojením od zdroje nadproudovými ochrannými přístroji v distribučních sítích se považuje za ochranu při poruše. Nadproudové ochranné přístroje (pojistky, jističe) musí splňovat podmínky pro použití ochrany pro sítě TN a pro sítě TT a dále musí odpovídat ČSN 33 2000-4-43 a ČSN 33 2000-4-473.

Jak poznat TN-C : Jen a pouze takovouto síť, kde vede samostatně N/PE od zdroje, lze označovat jako TN-S. V okamžiku, kdy se někde v síti objeví vodič PEN, tak už se nikdy nebude a nemůže jednat o síť TN-S. Pokud od zdroje vede PEN vodič, čili je kombinovaný střední a ochranný vodič, pak se toto připojení označuje TN-C.

Kdy musí být provedena doplňková ochrana proudovými chrániči : V síti AC musí být doplňková ochrana citlivými proudovými chrániči s 30mA (pro připomenutí je princip znázorněn na obrázku) provedena u: zásuvek, jejichž jmenovitý proud nepřekračuje 20A, které jsou užívány laiky a. mobilních zařízení určených pro venkovní použití, jejichž jmenovitý proud nepřesahuje 32A.

Jak zapojit proudový chránič v TN C

Do chrániče se připojují všechny pracovní vodiče (tedy všechny fáze a střední nulový vodič, tzv. „nulák“). Ochranný vodič PE se nesmí připojit a vodiče PE a N se za chráničem nesmí spojit. Vodič PEN se v instalaci s chráničem neuvažuje, proto nelze použít proudový chránič v síti TN-C*.

1.4.2 Síť TN-S

Tato soustava se dnes používá nejčastěji pro domovní i průmyslové instalace nízkého napětí. Oproti dříve používané soustavě TN-C je bezpečnější právě z důvodu oddělení ochranného vodiče od vodiče středního.Jen a pouze takovouto síť, kde vede samostatně N/PE od zdroje, lze označovat jako TN-S. V okamžiku, kdy se někde v síti objeví vodič PEN, tak už se nikdy nebude a nemůže jednat o síť TN-S. Pokud od zdroje vede PEN vodič, čili je kombinovaný střední a ochranný vodič, pak se toto připojení označuje TN-C.

Co je to TN-C : síť TN-C je síť TN, ve které vodič PEN plní současně funkci středního (pracovního) a ochranného vodiče; síť TN-S je síť TN, ve které jsou ochranný vodič PE a střední pracovní vodič N vedeny samostatně (odděleně);