Antwort Jak odhlučnit zahradu? Weitere Antworten – Jak odhlučnit zahradu od sousedů

Jak odhlučnit zahradu?
Mohutnost protihlukového plotu z gabionů zmírníte popínavými rostlinami. Protihlukové bariéry lze postavit z různých materiálů. Nejčastěji se používají terénní náspy nebo stěny z betonu, cihel, kamene, dřeva či skla. Obecně platí, že protihlukové bariéry působí dvěma způsoby: buď hluk pohlcují, nebo odrážejí.Pokud se chcete odstínit od souseda, můžete použít například stále zelené hlohyně, které mají na podzim žluté, oranžové nebo červené plody. Hodí se i bobkovišně s velkými zelenými listy nebo ptačí zob.Stínící tkaniny na plot patří k nejrozšířenějšímu typu stínění. Výhodou umělé tkaniny je nízká pořizovací cena a dobrý efekt zastínění. K dostání jsou tkaniny různé hustoty a gramáže – čím je vyšší gramáž, tím má tkanina vyšší procento zastínění. Obvykle máte na výběr ze stínících tkanin s 60 – 100% zastíněním.

Co vysadit kolem plotu : Vhodné je použít levanduli, šalvěj hájní, petrovskie, rozchodník, okrasné trávy… zkrátka to, co se vám líbí. Zajímavé jsou také kombinované výsadby s růžemi, levandulí (lavandula), šalvějí (salvia), kavylem (stipa) a okrasnými česneky (allium).

Jak na odvodnění zahrady

Zahradu lze odvodnit také vybudováním otevřených příkopů nebo položením univerzálních příkopových žlabovek. S využitím samospádu lze nadbytečnou vodu odvádět do vodní plochy mimo pozemek, případně do umělé vodní nádrže. Vodu pak můžete na zahradě využívat jako užitkovou k zavlažování.

Co na zastínění plotu : Zastínění na plot se volí nejčastěji pomocí stínící tkaniny (stínící sítě) nebo také jako tzv. "umělý živý plot". Pro zastínění oplocení z plotových dílců (panelů) nabízíme také panelové stínící pásky. Pro zvýšení soukromí na Vašem pozemku je zastínění na plot tou nejlepší volbou.

Máte-li možnost umístit posezení pod košatý strom, je to ideální řešení. Romantické mihotání lístků uklidňuje a poskytuje přirozený stín. Pokud strom nemáte, najděte klidné nesvažité místo, nejlépe mimo dohled z ulice. Krytí před sluncem vám pak zajistí zahradní altán.

U krátkých a širokých zahrad je dobré zdůraznit delší osu. Zahradě tak dodáte větší hloubku. Dělící prvky v prostoru zahrady, například pergola, dodají zahradě určitou strukturu a opticky malou zahradu zvětší. Využijte stěny domu pro pěstování kordónového ovoce nebo popínavých rostlin, ušetříte tím spoustu místa.

Co dát na zahradu místo trávy

Jako náhrada trávníku se uplatňují třeba i lesní nebo měsíční jahody, ze kterých si během léta přinesete vitaminovou sklizeň. Ve stínu ale budou dobře prospívat i nenáročné bylinky jako česnek medvědí (Allium ursinum) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).Hledáte-li stálezelený keř, vsaďte na střemchu, zimostráz či hlohyni. Pokud má plot jen opticky oddělit zahradu a zpestřit ji, vysaďte nižší keře jako mahonii nebo kalinu.Chcete-li co nejvíce zakrýt plot, sáhněte po vysokých trvalkách. Druhy volte podle orientace světových stran. V případě slunečního prostoru před plotem je dobré vysadit například levanduli, rozchodník, šalvěj, růže, perovskie, sléz, okrasné cibuloviny, větrnici nebo různé okrasné trávy.

V zásadě existují dvě možnosti: domácí vodovod a nebo vlastní studna. V prvním případě přivedeme vodu do zahrady nejčastěji přes obvodovou zeď domu, přičemž napojení musí být samozřejmě vždy až za vodoměrem. Pokud pak máme studnu a použijeme čerpadlo (tzv. darling), můžeme využívat i vodu studniční.

Jak dostat vodu do zahrady : Tam, kde standardní řešení (tedy připojení na vodovod) nepřichází v úvahu, se nabízí hned několik alternativních možností. Nejčastěji se setkáte s vrtanou studnou, zdrojem vody (zejména té užitkové) se ale mohou stát také retenční nádrže na dešťovou vodu a domovní čistírny odpadních vod.

Čím natřít starý plot : Důležité je však použít kvalitní přírodní olej. Tou nejlepší volbou je tungový olej, který najdete ve vodou ředitelných lazurách PLUS W-olej a BBB V-olej. Vybrat si můžete z více než 30 barevných odstínů a obě značky jsou zároveň silně vodoodpudivé a matné.

Čím zakrýt pletivo

Nejlevnějším způsobem zastínění plotu a pletiva je vysadit u plotu popínavé rostliny, které se časem rozrostou a vytvoří živý plot. Zajistí vám to nejen ochranu před zraky sousedů a kolemjdoucích, ale také estetický vzhled vašeho pozemku, a to zevnitř a zvenku.

Ačkoli se rytí řadí mezi podzimní práce, klidně ho odložte i na začátek jara. Doporučení říká, že mezi ukončením práce a setím či sázením by měla půda odpočívat jeden až dva týdny, ideální je, pokud během těchto dnů občas zaprší. Naopak na podzim potřebuje půda převrátit, pokud je tvrdá a jílovitá.Zeleninový záhon zakládejte na slunném místě.

Vhodná jsou také místa v polostínu, což oceníte v létě například při pěstování salátů, jež špatně snáší přímé slunce. Záhon by měl být dobře přístupný ze všech stran kvůli okopávání, setí a sázení. Dobře by se vám k němu mělo zajíždět kolečkem.

Co na slunnou zahradu : Slunné místo má rád štědřenec (Laburnum), čilimník (Cytisus), zlatice (Forsythia) či okrasná jabloň (Malus). Na větší záhony se hodí i bohatě kvetoucí komule Davidova (Buddleia davidii), vajgélie (Weigela) či hroznovec (Exochorda).