Antwort Jak odstranit rez z litinových kámen? Weitere Antworten – Jak vyčistit litinové plotýnky
Jan Pavlíček z Chotěboře radí použít ocet a pak nátěr
„Jsou-li pláty rezavé, jako odrezovač postačí ocet. Poté je řádně očistím drátěným kartáčem a natřu grafitovou pastou, Lze použít i vypalovací silikonovou barvu. Každopádně po prvním zatopení musíme řádně větrat.Pořiďte si kvalitní odmašťovač určený přímo na čištění sporáku. Nastříkejte na mřížku a hořáky, nechte působit a pak vše setřete starou houbičkou na nádobí nebo jednorázovou papírovou utěrkou. V případě potřeby ještě houbičkou dočistěte místa, která byla více zanesená.Keramické kachle je nejlépe udržovat pouze stíráním teplou vodou. V případě znečištení mastnotou se doporučuje použít klasický kuchyňský saponát pro odmaštění. V případě, že kamna mají prosklená dvířka, dojde po čase k usazení zplodin na skle a k jeho začernání.
Jak odstranit rez z plotýnky : Rez odstraníte jedlým olejem. Nalijte trochu na hadřík a plotýnku otřete. Nechte působit a poté vytřete suchou utěrkou.
Jak vycistit zasle nádobí
Stačí použít tradiční postup: do připáleného nádobí nalijte trochu vody, dále přisypte jedlou sodu a podle potřeby vařte. Připáleninu z hrnce odstraňte plastovým či dřevěným náčiním. Na ostatní skvrny lze použít ocet, citron, jedlou sodu nebo podobné přípravky a speciální čistič z naší nabídky.
Jak udržovat litinové nádobí : Po každém umytí potřete celé nádobí slabou vrstvou jedlého oleje a vytřete papírovou utěrkou do sucha. Oleje použijte takové množství, které obnoví lesk nádobí a nezanechá lepkavou vrstvu. Tím zachováte „seasoning“ a ochráníte nádobí před působením vlhkosti. Litinové nádobí nepatří do myčky nádobí!
Jak vyčistit sporák: Babské rady, které fungují
Smíchejte ocet a jedlou sodu v poměru 1:1, dokud nevznikne pasta. Tuto pastu naneste na povrch sporáku a nechte ji působit 15-20 minut. Poté jemně otřete houbičkou nebo hadříkem a opláchněte teplou vodou.
Přírodní litina je porézní materiál, který může podléhat korozi. Na její čištění nepoužívejte žádné chemické prostředky (saponáty, prášek, …), ani hrubé nástroje. Po použití obvykle stačí litinové nádobí vytřít papírovou utěrkou, případně umýt v čisté horké vodě pomocí jemného kartáčku nebo měkké houbičky.
Jak vyčistit litinový tál
(V žádném případě nenechávejte litinové nádobí "odmáčet" za účelem odstranění případných nečistot.) Po každém umytí potřete celé nádobí slabou vrstvou jedlého oleje a vytřete papírovou utěrkou do sucha. Oleje použijte takové množství, které obnoví lesk nádobí a nezanechá lepkavou vrstvu.Jak na čištění litinového nádobí
- Nemyjte ho v myčce.
- Nenechávejte v něm jídlo po delší dobu.
- Myjte jej hned, jakmile dovaříte (po vychladnutí), v teplé tekoucí vodě s trochou saponátu.
- K čištění můžete použít kartáček.
- Po vysušení jej vytřete hadříkem nebo papírovou utěrkou napuštěnou olejem.
Pokud chceme odstranit rez zejména z kovového nádobí, namočte jej do vody s octem, nebo do nádoby ocet nalijte a pak uvolněnou rez setřete hadříkem nebo kartáčem. Větší nádoby potírejte octovou vodou pomocí štětce. Místo octa můžete použít i kyselinu citronovou nebo citronovou či limetkovou šťávu se solí.
Odstraňovač na rez, rezavé skvrny a oxidy kovů MO Remover je vysoce účinný a aktivní prostředek na přírodní kámen. Rezavé skvrny jsou způsobeny převážně korozí a kovovou oxidací minerálních povrchů. Tento čistící přípravek na rez nemění barvu kamene, je velice šetrný k jeho povrchu a navíc je biologicky odbouratelný.
Jak odstranit Zapecenou mastnotu : Na suchý hadřík naneste trochu oleje (může to být i obyčejný kuchyňský olej) a potřete ním zaschlé mastné skvrny. Čerstvý olej rozpustí ten starý. Připravte si do nádoby s rozprašovačem směs 3 lžic jedlé sody a 1 hrnku teplé vody. Nastříkejte ji na mastné místo kuchyňské linky a nechte 10 minut působit.
Jak vypálit litinu : Natřete celý povrch nádobí speciální ošetřující pastou Petromax, nebo neutrálním rostlinným olejem. Nádobí vložte do trouby rozpálené na 180 °C a nechte 1–2 vypalovat. Poté troubu vypněte, pootevřete dvířka a nechte litinu pomalu vychladnout. Pozor!
Jak vycistit sporák jedlou sodou
Jak vyčistit sporák za pomoci jedlé sody
Rychle nasypte jedlou sodu na mastné dvířka od trouby. Na chvíli ji nechejte působit a připravte si vlhkou houbičku s drsnou stranou. Přípravkem snadno vyčistíte vstup do trouby a celý vnitřek trouby. Nakonec vše otřete vlhkým hadříkem a nechejte působit, aby důkladně vyschl.
Jak vyčistit troubu octem nebo jedlou sodou
Při čištění trouby octem stačí otřít vnitřek trouby hadrem namočeným v octu. Následně se trouba rozehřeje na vyšší teplotu třeba až na 150 °C. Ocet ve vyhřáté troubě rozpustí mastnotu a nečistoty. Poté troubu nechtě zchladnout a setřete suchým hadříkem nebo houbičkou.(V žádném případě nenechávejte litinové nádobí "odmáčet" za účelem odstranění případných nečistot.) Po každém umytí potřete celé nádobí slabou vrstvou jedlého oleje a vytřete papírovou utěrkou do sucha. Oleje použijte takové množství, které obnoví lesk nádobí a nezanechá lepkavou vrstvu.
Jak umýt litinovy gril : Stejně jako litinové nádobí, ani litinovou mřížku byste neměli čistit abrazivními čistidly nebo drátěnkou. Pokud litině narušíte povrchovou úpravu, může začít rezivět. Pro čištění litinového nádobí volte raději kartáč s mosaznými než ocelovými štětinami, které jsou jemnější a nehrozí tak poškrábání povrchu mřížky.