Antwort Jak ošetřit chryzantémy na zimu? Weitere Antworten – Jak dlouho vydrží chryzantémy v zimě
Přestože si mnoho lidí myslí, že chryzantémy jsou vybíravé trvalky, někteří zahradníci je naopak považují za letničky, ale nemusí tomu tak být! S trochou promyšlené zimní péče se tyto podzimní krásky mohou vracet rok co rok.Co udělat pro to, aby chryzantémy přežily zimu:
Jestli se vám povede květinu koupit včas, už v průběhu října, můžete ji v klidu rovnou zasadit na zahradě do záhonu. Do příchodu mrazů zvládne ještě zakořenit, pro jistotu ji ale v prvním roce chraňte před vymrznutím. Stačí ji přikrýt po odkvětu vrstvou chvojí.Tak jak odkvétají, je potřeba ostrými nůžkami suché květy stříhat. Pokud to budeme dělat pravidelně, rostliny pokvetou bohatě. Aby ale neměly kvítky malé, je potřeba zároveň s řezem částečně vyštipovat násadu poupat. Kde, to poznáme velice snadno, protože shluky poupátek se přehlédnout nedají!
Kdy se můžou přesazovat chryzantémy : Chryzantémy pěstování
- Patří k nejtypičtějším trvalkám podzimu.
- Zkuste jim přijít na chuť i Vy.
- V zahradách se více pěstují drobnokvěté kultivary, které jsou dostatečně odolné vůči zimě a nemusí se na zimu vybírat z půdy.
- Nejvhodnější období pro výsadbu je jaro, po mrazech.
Co s Listopadkou po odkvetu
Listopadky existují v mnoha variantách barev a tvarů květů. Dlouho se spojovaly zejména se svátkem zesnulých, už to ale dávno neplatí. Odrůdám citlivějším na zimu po odkvětu seřízneme výhonky těsně nad zemí, ponecháme stonky jen do výšky 5 cm od země a přikryjeme je listím nebo větvičkami jehličnanů.
Jak Zalevat chryzantémy : Zapomínáte na zalévání
Dny jsou chladnější, slunce není tak intenzivní, takže rostliny, dokonce i ty v květináčích, nevysychají tak rychle. Rostliny však budou vyžadovat vodu do doby, dokud půda úplněne zamrzne. Zatímco v létě je třeba zalévat denně, po ochlazení zalévejte pouze tehdy, když je půda na dotek suchá.
Zaštipování za účelem odstranění květních pupenů pomáhá rostlině se větvit a nabrat novou sílu na produkci nových poupat. Se zaštipováním můžete skončit na začátku července, nejpozději však v polovině července, a nechte poupata volně tvořit i květy.
Velkou oblibu si listopadky získaly jako pohřební květiny, v době Dušiček patří k nejprodávanějším květinám vůbec. Nutno říct, že je trochu škoda, že mají jen tuto pověst. Chryzantémy jsou totiž také jedněmi z nejvděčnějších řezaných květin – při dobré péči vydrží ve váze celé čtyři týdny.
Jak se starat o Listopadky
Kořeny ochrání i nadzemní části rostlin, proto listopadky seřízněte až na jaře. Starším rostlinám prospěje, když je každé tři až čtyři roky na jaře (v březnu nebo dubnu) rozdělíte, aby si zachovaly schopnost bohatě kvést. Kromě toho jim pomůže, když je na jaře přiměřeně přihnojíte dávkou kompostu.Listopadky po sezóně nemusí skončit zrovna na kompostu. Můžete je nechat přezimovat na světlém, krytém a bezmrazém místě, kde se teplota pohybuje ideálně mezi 5 až 8 °C. Vhodný je například světlý sklep, zimní zahrada, studená chodba, garáž apod.Pokud máte na zahrádce vytrvalé chryzantémy, tak je po dokvětu trochu zastřihněte. Výhony by se měly řezat až brzy na jaře, aby mohly narůst nové.
Dny jsou chladnější, slunce není tak intenzivní, takže rostliny, dokonce i ty v květináčích, nevysychají tak rychle. Rostliny však budou vyžadovat vodu do doby, dokud půda úplněne zamrzne. Zatímco v létě je třeba zalévat denně, po ochlazení zalévejte pouze tehdy, když je půda na dotek suchá.
Kam umístit chryzantémy : Chryzantéma, aby pěkně kvetla a prospívala, potřebuje stanoviště na slunečné straně, a to i když je podzim a slunce máme málo. Před příchodem mrazů je třeba rostliny i s nádobou schovat a nechat přezimovat na světlém, ale bezmrazém místě. Teplota by se měla ideálně pohybovat mezi 5–8 °C.
Jak casto zalévat chryzantémy : Zapomínáte na zalévání
Rostliny však budou vyžadovat vodu do doby, dokud půda úplněne zamrzne. Zatímco v létě je třeba zalévat denně, po ochlazení zalévejte pouze tehdy, když je půda na dotek suchá. Stejně postupujte i v případě květináčových chryzantém.