Antwort Jak oživit starý trávník? Weitere Antworten – Jak obnovit starý trávník
Trávník obnovujeme vyhrabaný v pokoseném stavu, při výšce cca 20 až 40 mm. Z dosévaných míst v trávníku odstraníme veškeré organické zbytky a kameny. Trávník můžeme popřípadě prořezat vertikutačními hráběmi do hloubky cca 2 až 4 mm. Těžší půdy vylehčíme křemičitým pískem, lehké půdy obohatíme například rašelinou.Řádně odstraňte vyčesanou stařinu a plsť, aby půda lépe přijala vlhkost. Přesejte celý trávník (cca 4 kg osiva na 100m2). Trávník pohnojte. Pro ještě lepší výsledek můžete trávník posypat jemnou vrstvou substrátu (ideálně balený travní substrát, který neobsahuje plevele) a ten lehce zaválcovat.Mnohé prohlubně se dají jednoduše vyrovnat zasypáním. Malé hrbolky rozhrabeme hráběmi a rozhrneme je do ztracena anebo do sousedních důlků. Máme-li na zahradě větší nerovnosti je nutné rozhrabávání několikrát opakovat.
Jak dorovnat trávník : Před vlastním založením trávníku je nutné plochy pečlivě urovnat. Nyní je vhodná doba pro aplikaci tzv. startovacího hnojiva, které již může obsahovat více dusíku než v případě zásobního hnojení. Při použití kombinovaného hnojiva NPK je aplikační dávka 1,5 – 2 kg/ 100 m2.
Kdy obnovit trávník
Obnovu trávníku provádíme od dubna do konce října vždy s přihlédnutím k půdně klimatickým podmínkám (letní výsevy vyžadují vydatnou závlahu).
Jak udržovat umělý trávník : Kosení netřeba, ale česání ano: Umělý trávník není třeba kosit, ale je dobré pravidelně provádět rozhrnování vláken pomocí koštěte. Tím se zajistí, že trávník bude vypadat přirozeně a rovnoměrně. Vždy vezměte hrubý kartáč (NE ten s ocelovými štětinami) nebo koště a přejíždějte jím proti směru slehnutí vláken.
Výsev travních semen
Pro výsev travních semen (přibližně 25 g/m² až 50 g/m²) zvolte den s co nejmenším větrem. Práci vám usnadní rozmetadlo. Semena můžete také zasít ručně. Při výsevu dbejte na to, abyste travní semena vysévali rovnoměrně.
Starý, zahubený travní drn je nutno takzvaně ztrhnout. To můžeme udělat dvěma způsoby. Buď slupovačkou travního drnu, nebo zakladačem trávníku.
Jak dlouho vydrží umělý trávník
Životnost umělé trávy závisí na typu, který si vyberete a také na zátěži při používání. Při dobrém zacházení i nejlevnější tráva může vydržet několik let v dobrém stavu a kvalitnější trávy vydrží i desetiletí.Vápnění trávníku se používá pro odstranění mechu. Ten se tvoří na ostíněných místech s kyselou půdou. Hašené vápno z českého nebo dolomitického vápence snižuje kyselost půdy a vytváří optimální pH.S jarní údržbou trávníku začněte, až teplota venku vystoupá nad 10 °C. Jako první přijde na řadu vertikutace, tedy provzdušnění. Trávník se po zimě dusí pod nepropustnou vrstvou odumřelých částí rostlin, která brání výměně plynů a přístupu vody.
Ne nadarmo se používá i při zakládání golfových greenů. Tam se sype až dvaceticentimetrová vrstva písčitého substrátu. V písku sice tráva vyklíčí, ale je potřeba jí dodat látky, které trávník vyživí, až povyroste. „Lze využít rašeliny, které se přidává kolem dvaceti procent.
Co dát místo trávy : Jako náhrada trávníku se uplatňují třeba i lesní nebo měsíční jahody, ze kterých si během léta přinesete vitaminovou sklizeň. Ve stínu ale budou dobře prospívat i nenáročné bylinky jako česnek medvědí (Allium ursinum) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).
Co dát pod umělý trávník : Podloží musí být pevné a zbavené ostrých hran (kamenů, kořenů, apod.) a jiných nečistot. Čím rovnější a hladší podklad, tím lepší výsledný estetický dojem. Jako poslední vrstva pod umělým trávníkem se doporučuje 20 – 30 mm drceného kameniva, velikosti zrna cca 0,5 – 2 mm, pokud to umožňuje místo pokládky.
Jak se udržuje umělý trávník
Odstraňujeme plevele, mechy, listí a nečistoty
Proto udržujeme v čistotě především i okrajové části kolem umělé travní plochy, aby se z nich povrch nezanášel. Při odstraňování větrem nanesených a napadaných nečistot (listí, větve, …) si můžeme pomoci proudem vzduchu (fukar – opak vysavače), nebo výkonným vysavačem.
změnou reakce půdy z kyselé na zásaditou. To se provádí posypem dolomitickým vápencem nebo hašeným vápnem, ideálně na podzim, kdy je dost vláhy, aby se vápno rozpustilo.Jako náhrada trávníku se uplatňují třeba i lesní nebo měsíční jahody, ze kterých si během léta přinesete vitaminovou sklizeň. Ve stínu ale budou dobře prospívat i nenáročné bylinky jako česnek medvědí (Allium ursinum) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).
Čím pískovat trávník : Nezapomeňte trávník zapískovat. To je krok, na který se často zapomíná. Používá se křemičitý písek o frakci 0-2 milimetry – podobný, jaký se používá na plážovém volejbale. Křemičitý písek odlehčí strukturu zeminy a usnadní pronikání živin ke kořenům.