Antwort Jaký olej je vhodný na fritování? Weitere Antworten – Na jakém oleji smažit
Na tepelnou úpravu nejlépe vychází rafinovaný řepkový nebo olivový olej. Oba druhy olejů mají vysoký podíl mononenasycených mastných kyselin, které jsou stabilní i za vysoké teploty při restování nebo smažení.Z hlediska zastoupení mastných kyselin v obou olejích je na tom z výživového hlediska lépe olej řepkový. Má vyvážené zastoupení mastných kyselin z hlediska výživových doporučení s ohledem na skladbu stravy průměrného občana České republiky.Jaký olej je správný na fritování
Ideální na tyto způsoby přípravy jídel je třeba řepkový olej, který má také navíc neutrální chuť. Je potřeba, aby byl rafinovaný, protože má vysoký kouřový bod. Můžete využít i jiné rafinované oleje, ale řepkový vychází i z hlediska ceny velmi dobře.
Na čem Fritovat : Kromě olejů přímo určených k fritování je nejlepší volbou řepkový nebo arašídový – přepalují se až při teplotách nad 200 °C. Naopak naprosto nevhodný je olej slunečnicový či olivový. Olej má určitou životnost a zdravě ufritovat v něm lze jen omezené množství potravin.
Co je nejlepší na smažení
Pro smažení se hodí tuky, které mají vysoký bod záhřevu, říká se mu také kouřový bod. Čím vyšší bod záhřevu daný tuk má, tím je vhodnější pro smažení. Jak máslo, tak i olivový, řepkový nebo slunečnicový olej mají nižší bod záhřevu, to znamená, že se jsou vhodné pro jiné druhy úprav, než je smažení.
Jaký olej je Nejzdravejsi : Z hlediska správné výživy jsou nejvhodnější oleje, které obsahují vyšší podíl nenasycených omega-3 mastných kyselin, které nám často chybí. V tomto ohledu je jasným vítězem řepkový olej.
Řepkový olej obsahuje malé množství nasycených mastných kyselin. Právě nasycené mastné kyseliny (SFA) jsou ve velkém množství méně vhodným zástupcem ze světa mastných kyselin a vyskytují se především v živočišných výrobcích – másle, sádle, ghí, tučném mase a tučných mléčných výrobcích nebo v kokosovém oleji.
Slunečnicový olej chrání srdce a cévy a má protiaterosklerotický účinek, snižuje „špatný“ cholesterol. Je tedy vhodný k prevenci kardiovaskulárních nemocí. Působí také příznivě na sliznici či popraskanou pokožku. Slunečnicový olej se vyrábí rafinováním, v tomto případě má neutrální chuť a vůni.
Proč nepoužívat olivový olej na smažení
Extra panenský olivový olej – ke smažení je tento olej nevhodný. Vysoké teploty totiž ničí látky (antioxidanty), které se lisováním za studena získávají.V potravinách, které obsahují hodně škrobu, a jsou zejména při smažení a fritování vystaveny vysokým teplotám, mohou vznikat nebezpečné látky akrylamid a glycidamid. Obě látky jsou pravděpodobně rakovinotvorné a mají i další škodlivé účinky.Na čem smažit Pro klasické smažení na pánvičce (řízky, placky, hranolky) je ideální řepkový olej, doporučují i výživoví odborníci kvůli nízkému obsahu nasycených mastných kyselin. Mnoho lidí nakupuje k tomuto účelu olivový olej z pokrutin (nejčastěji je balený v plastových lahvích), to je však chyba.
Na rozdíl od smažení je pokrm při fritování celý ponořen do horkého oleje, jeho příprava je proto rychlejší a rovnoměrnější. Rovněž teplotu oleje lze regulovat, a tak nemusí docházet k nezdravému přepálení oleje. Optimální teplota je 180 °C. Je-li teplota nižší, fritované potraviny se nasáknou tukem.
Na čem je nejzdravější smažit : Z důvodu zdraví ke smažení vybíráme tuky vhodné ke smažení, to jsou ty, které vydrží vysokou teplotu. Vhodné jsou rafinované a fritovací oleje a tuky, při smažení v menším množství tuku je vhodné sádlo nebo přepuštěné máslo (ghí). Panenské oleje a máslo ke smažení vhodné nejsou.
Který olivový olej je nejlepší na smažení : OLIVOVÝ OLEJ NA SMAŽENÍ
Na smažení se nehodí nefiltrovaný panenský olivový olej, protože obsahuje pevné části, které se pálí. Filtrovaný panenský olej použít lze, ale je ho škoda, protože se většina aromatických sloučenin ve vysoké teplotě znehodnocuje. Doporučuje se tedy smažit na oleji nepanenském.
Jaký je nejhorší olej
E Kokosový olej. Odborné hodnocení: Kokosový olej je z výživového hlediska vůbec nejhorší. Má až 95 % zdraví škodlivých nasycených mastných kyselin.
Dýňový olej
Fytosteroly pomáhají redukovat hladinu cholesterolu v krvi, čímž snižují riziko kardiovaskulárního onemocnění a mohou mít příznivý vliv při léčbě rakoviny. Dýňový olej se hodí jak ke konzumaci, tak třeba k nanášení na pokožku a masírování.Vhodným tukem je tak například olej řepkový, který obsahuje vysoký podíl omega-3 mastných kyselin, zároveň má vysoký bod zakouření (okolo 200°C). Naše babičky smažily řízky na sádle, které má bod zakouření 188°C, takže také patří mezi vhodné tuky. Dodává řízkům dobrou chuť.
Na co je vhodny olivový olej : Stimuluje trávení, pomáhá při detoxikaci těla, bojuje proti zánětům, posiluje imunitní systém a poskytntuje ranní dávku antioxidantů. Může také snížit hladinu “špatného" LDL cholesterolu v krvi. Kombinace olivového oleje s citronem na lačno je výborný ranní startovač.