Antwort Jak opravit venkovní zeď? Weitere Antworten – Jak opravit starou venkovní omítku

Jak opravit venkovní zeď?
Jestliže je původní omítka v dobrém stavu a nevyžaduje žádné dorovnání a jiné zásadní úpravy, lze vyřešit opravu pouze nanesením nové štukové vrstvy. Před nanášením nové štukové omítky se doporučuje starou zeď napenetrovat a teprve po zaschnutí penetračního nátěru, nanést štukovou omítku.Ideální je použít akrylátový tmel na velmi malé trhliny a vyhladit ho do ztracena, aby na povrchu zanechal co nejtenčí vrstvu. Při nanášení ve větším množství či vrstvách má tendenci po vyschnutí zmenšit objem (propadá se), odlupovat se a časem praskat.Jestliže se omítka odlupuje, znamená to obvykle více práce, ve většině případů její oškrábání. Následuje důkladné vyrovnání podkladu a jeho zbroušení. Dalším krokem je hloubková fasádní penetrace, která zajistí dobrou savost podkladu a přilnutí nové fasádní omítky.

Jak opravit štukovou omítku : Omítku lze nanášet na většinu savých povrchů. Na drobné lokální opravy omítek s jemnou strukturou použijte SOUDAL Omítkový tmel. Koutové spáry a spoje s nároky na pružnost vytmelte pružně-plastickým SOUDAL Štukovým tmelem. Vyzrálý povrch SOUDAL Štukové omítky můžete natírat běžnými disperzními interiérovými nátěry.

Čím zpevnit starou omítku

Rabicové pletivo. Rabicové drátěné pletivo také zvýší soudržnost omítky s podkladem. A navíc jej můžeme použít i ve více vrstvách, pokud je vrstva omítky velmi silná (lze použít i perlinku). Rabicové pletivo má průměr drátu 0,8 mm a je prodávané v rolích (nejčastěji po 50 metrech).

Jak Stukovat starou zeď : Zeď si namočte štětkou a špachtlí oškrábejte, co půjde. Zbytek nechtěného materiálu napenetrujte akrylátovou penetrací. Po zaschnutí penetrace začněte štukovat. Výběr štuku nechte na odborníkovi v obchodě, volit můžete například štuk klasický, hladký, sádrový nebo zrnitý.

Větší trhliny ve zdech je dobré opravovat s použitím ocelového hladítka. Jakmile tmel (sádra) dostatečně zaschne, povrch přebruste. K tomu můžete použít smirkový papír či brusnou houbičku. Pokud se s trhlinami na fasádě potýkáte často, nabízí se možnost aplikování nové omítky s výztužnou síťovinou – perlinkou.

Setkat se tedy můžeme nejen s papírovými tapetami, ale i vinylovými, přetíratelnými, samolepícími nebo vliesovými. Dále můžeme pořídit otíratelné nebo omyvatelné tapety s menší nebo větší barevnou stálostí. Každá tapeta má svůj specifický vzor, který může být plošný, nebo popřípadě dokonce plastický.

Jak opravit venkovní omítku

Pokud chceme mít omítku hladší, jak je v obytných prostorách obvyklé, následuje vrstva štuková. Štuková malta je řidší a jemnější a na stěnu se aplikuje tzv. natahováním. Na kovové, plastové nebo jiné hladítko naneseme štuk a přiložíme hranou těsně ke stěně.Pro opravu použijte vápenocementovou maltu (jádrová omítka). Díru s ní jednoduše zaházejte, lžící strhněte drážku a nechte zaschnout (2-3 dny). Pokud povrch popraská, zdrsněte jej a finišujte pomocí stěrky (velmi jemná malta – fajnová omítka).Jednoduší postup: Pokud máte starou loupající se malbu, stačí halabala seškrábat až na malbu, která dostečně drží. Pak filcákem (filcové hladítko), který se používá na "roztáčení" (hlazení) štuku rozšmrdlejte zbytky malby do takové kaše (pěny). Po uschnutí by měla vzniknou víceméně stejnolitá rovná plocha.

Stačí poklepávat tupou stranou kladívka na stěnu tak, aby se omítka uvolnila a zbývající pevně držící částiodsekat buďto ostrou hranou kladívka nebo sekerkou či sekáčkem. Omítku osekávejte pod úhlem cca 30–40 stupňů ke stěně, abyste nepoškodili vlastní zeď.

Jak opravit zeď před malováním : Mohou vám pomoci tmely

Kromě sádry můžete na vyrovnání nerovností a vyhlazení zdí použít speciální tmely. Jedná se o práškové vnitřní vyrovnávací hmoty s rychlým tuhnutím. Aplikace je pomocí pistole ještě jednodušší než v případě rozmíchávání sádry. Povrch vyrovnáte špachtlí stejným způsobem jako se sádrou.

Jak se dělá Stukova omítka : Štukovou omítku nanášíme na navlhčenou jádrovou omítku. Natahuje se v tenké vrstvě pomocí ocelového hladítka, na které naberete dvě lžíce omítky. Hladítko přiložte na stěnu pod úhlem asi 40° a aplikujte omítku na stěnu v rovnoběžných kruzích. Poté nechte omítku zavadnout až na 40 minut.

Jak opravit drobne praskliny ve zdi

Trhlinky malých rozměru stačí důkladně pročistit, vypláchnout vodou a vyplnit jemnou vápenocementovou maltou. Stejně tak postupujeme i u širších trhlin, do kterých můžeme vkládat drobné úlomky stavebního materiálu – cihel, tašek, kamenů atd. Pakliže se trhliny znovu objeví, můžeme zpevnit konstrukci hmoždíky.

Nejdříve je potřeba fasádu umýt a odstranit uvolněné části omítky –⁠ dutá místa odhalíte například poklepem kladívkem. Praskliny je nutné proškrábnout, aby se na povrchu otevřely a rozšířily. Následně se praskliny vyplňují tmelem na praskliny v omítce nebo stěrkovou omítkou.Jak opticky skrýt nerovnosti

Drobné nerovnosti na stěnách nevyřeší barva. Pomůže stěrka nebo technika dekorativní malby. „Ta se provádí speciálním molitanovým válečkem. Vytvoří texturu, která nerovnosti skryje,“ uvádí Stanislav Kralovanský z firmy Malíři Natěrači CZ.

Co použít místo štuku : Místo tradičního štuku se dá použít moderní stěrka. Před začátkem práce je vhodné lehčí kusy nábytku odklidit z místnosti a ty těžší lze odsunout do středu místnosti a zakrýt malířskou fólií. Všechny části stěny, které se nebudou natírat, je nejlepší zakrýt maskovací páskou a celou podlahu pokrýt fólií.