Antwort Jak Osmazit zeleninu? Weitere Antworten – Jak osmahnout zeleninu
– zeleninu smažíme podle její váhy a tvrdosti – nejdříve na pánev dáme tu zeleninu, která vyžaduje delší dobu smažení (např. mrkev), a teprve potom přidáme tu lehčí s kratší dobou smažení (např. klíčky, cibuli, špenát); – smaženou zeleninu podáváme ihned po její úpravě (neohříváme ji nebo opětovně nesmažíme);Na dochucení:
- sůl.
- posekané bylinky – petrželka, libeček, pažitka
- koření dle chuti: pepř, paprika, česnek
- koření – adžika nebo Gyros, grilovací, na zeleninu
Jak na to Mrkev, petržel i celer zbavte slupky, nakrájejte na stejně velké kostičky a vložte do pánve. Přidejte polovinu másla. Máslo nechte rozpustit, pak zeleninu promíchejte, aby se obalila v másle a nechte cca 30 minut opékat – občas promíchejte.
Jak ochutit zeleninu v páře : Dresink. Očištěnou zeleninu naporcujeme na malé kusy a vložíme na pařák nad bylinkovou páru (voda s bylinkami a kouskem čerstvé kurkumy či zázvoru). Ocet svaříme se šafránem, aby pustil barvu a chuť, necháme vychladnout a vymícháme s olejem, nadrobno krájenou šalotkou a solí.
Jak nejlépe dusit zeleninu
Při dušení více druhů zeleniny vkládáme do hrnce nejprve pevnější a tvrdší druhy, které budou potřebovat více času, a postupně přidáváme další druhy (např. rajčata, cuketu). Dušení by mělo probíhat na mírném ohni, za občasného promíchání. Dusit můžeme ve vlastní šťávě nebo na tuku.
Jak usušit zeleninu : Jak správně usušit zeleninu
- Připravíme si plech a vyložíme jej pečicím papírem.
- Vybranou zeleninu omyjeme, dobře osušíme a nakrájíme na cca 4mm plátky.
- Takto nachystané plátky zeleniny vyskládáme na připravený plech.
- Sušíme (klidně několik plechů) v horkovzdušné troubě na 50–55 °C.
V hrnci rozehřejeme polévkovou lžíci oleje lisovaného za studena (vhodný je olej sezamový, olivový, sójový, kukuřičný), přidáme zeleninu, špetku soli a přikryjeme poličkou. Dusíme na mírném ohni 5-10 minut, občas zamícháme. Zelenina sama pustí šťávu a není třeba ji podlévat. Pokud se vám připaluje, zmírněte plamen.
POSTUP
- 1Mrkev, celer a petržel nastrouháme nahrubo.
- 2V hrnci na vyšším ohni rozpálíme olej a přidáme nastrouhanou mrkev, celer a petržel.
- 3Přilijeme studenou vodu a přivedeme k varu.
- 4Hotový vývar přecedíme přes jemné síto do čistého hrnce a co možná nejrychleji zchladíme ponořením do dřezu s ledovou vodou.
Jak ochutit zeleninu
Ochuťte to. Zeleninu můžeme také okořenit bylinkami, dochutit sojovou omáčkou, ume octem, miso pastou, kokosovým mlékem, sojovou smetanou nebo třeba tahini. Získáme tak šťávu, která zeleninu ochutí, a rodina vám určitě dá body k plusu.V hrnci uveďte do varu tolik vody, aby sahala lehce pod pařák. Ten pak vložte do hrnce a postavte do něj misku. Hrnec přikryjte pokličkou a jeho obsah vařte v páře čtyři až pět minut.Do misky přidejte cca 2l vody a lžičku kyseliny citronové. Kyselinu nechte ve vodě rozpustit a poté do ní vložte ovoce a zeleninu. Plody ponechejte v lázni odpočinout po dobu 10 –15 minut, zatímco je můžete očistit kartáčkem. Po uplynutí stanoveného času je stačí řádně opláchnout čistou vodou a s chutí konzumovat.
Zelenina se krájí obyčejně na 1 cm síly. Doba sušení se pohybuje od 6 do 14 hodin, podle druhu zeleniny. Povaření nad párou by mělo být asi 5 minut nebo tak, aby zelenina byla průhledná. Když není dostatečně povařená v páře, zčerná při sušení nebo později při skladování!
Jak využít zbytky zeleniny : Drť z ovoce nebo mrkve se hodí do základu litého těsta různých buchet nebo perníku. Zbytky kořenové zeleniny přidejte do vývaru nebo do karbanátků. Z odšťavněné zeleniny vyrobte krekry, do kterých přidáte lněná (i jiná) semínka, oříšky, koření a trochu vody.
Jak udělat zeleninový vývar z bujónu : Do hrnce dáme vařit asi 1-1,2 litru vývaru nebo vody. Pokud použijeme vodu, přidáme kostku zeleninového bujónu a necháme ho úplně rozpustit. Poté přidáme 1 šálek mražené zeleniny a necháme vařit do změknutí. Polévku není třeba dochucovat, ale kdo má rád slanější, může dosolit.
Co udělat ze zeleniny
Ať už jsou to zeleninové karbanátky, leča, rizota, vývarové nebo krémové polévky.
- Krémové dýňové rizoto.
- Květákový kuskus s konopnými semínky.
- Raw cuketové špagety s rajčatovou omáčkou.
- Bezvaječné lečo.
- Raw zeleninové chilli s vlašskými ořechy.
- Dýňové brownies.
- Zapečená růžičková kapusta.
- Placičky z brokolice a kuskusu.
Na napařovák dáme zeleninu, osolíme špetkou soli (nebo sojové omáčky, můžeme přidat i koření, kapku oleje nebo rostlinné máslo) a přikryjeme pokličkou. Jakmile začne zelenina vřít, ztlumíme ji a napařujeme doměkka 5-20 minut dle velikosti zeleniny.Jak správně usušit zeleninu
- Připravíme si plech a vyložíme jej pečicím papírem.
- Vybranou zeleninu omyjeme, dobře osušíme a nakrájíme na cca 4mm plátky.
- Takto nachystané plátky zeleniny vyskládáme na připravený plech.
- Sušíme (klidně několik plechů) v horkovzdušné troubě na 50–55 °C.
Jak dlouho se dělá zelenina na páře : Jak vařit zeleninu v páře
dlouhá doba varu / 20-30 minut/ růžičková kapusta, mrkev, celer, cibule, fazolky, brambory, dýně, artyčoky. středně dlouhá doba varu / 10-15 minut / zelí, lilek, kukuřice, květák, brokolice, paprika, pórek, chřest, ryby, kuřecí maso, mražená zelenina.