Antwort Jak ostříhat muškáty na jaře? Weitere Antworten – Jak správně ostříhat muškáty

Jak ostříhat muškáty na jaře?
Rostlinám je potřeba seříznout letošní výhony. Jeden po druhým stříháme ostrými nůžkami těsně nad kolénkem tak, aby rostlina zachovala jen asi 1/3 své velikosti. Odstraníme všechny zbylé květy a uschlé listy a muškáty důkladně prohlédneme, abychom se ubezpečili, že nejsou napadeny plísní nebo škůdci.Na konci března dopřávejte rostlinám vláhu už jednou týdně. Z rostlin odstraňte všechny suché a nezdravě vypadající listy a výhony. Vytáhlé exempláře výrazně zastřihněte, protože jen tak podpoříte jejich rozvětvení a s přibývajícím světlem i zesílení. Řezu se nebojte, muškáty něco vydrží.Nejlépe pouze na jaře, když je čas je probudit opět k životu. Důležité je také vědět, jak stříhat odkvetlé muškáty – ty vlastně není třeba úplně stříhat, stačí odkvetlý květ vylomit.

Jak probudit muškáty : Zastřižené rostliny umístěte na světlo do chladnější místnosti. Tím je citlivě probudíte. Teprve po několika týdnech, až budou mrazy a přízemní mrazíky definitivně minulosti, je umístěte ven. Pokud budete muškáty umísťovat za okno, nebo na balkón, zvolte jižní stranu.

Jak přezimovat muškáty bez hlíny

Výhony seřezáváme co nejhlouběji, tedy těsně nad kolénkem. Poté muškáty přemístíme k přezimování na suché, světlé, ale chladnější stanoviště. Řešením je skleník, zimní zahrada, světlá nevytápěná chodba, stanoviště mezi křídly špaletových oken. Muškáty musíme uchránit již před prvními mrazíky.

Proč nerostou muškáty : Při nedostatku dusíku jsou listy bledě zelené a muškáty nerostou a nekvetou, jak by měly. Příliš mnoho dusíku způsobuje náchylnost rostlin k chorobám. Fosfor (P) je považován za základní živinu pro rostlinné buňky a podporuje kvetení. Při jeho nedostatku muškáty méně kvetou a listy se zbarvují do červena.

Na začátku února je vytáhneme, očistíme, a pokud mají pěkné vrcholky, přistoupíme k řízkování. Nejhezčí vrcholky ustřihneme a necháme zakořenit. Můžeme si tak namnožit muškáty, které se nám líbí nejvíc a vytvořit z nich nové sazeničky. Řízek by měl mít čtyři až pět listů, v konečné fázi pak dva až tři listy.

HNOJÍK je jediné ekologické organické hnojivo, které kromě živin poskytne přírodní ochranu proti škůdcům a pomáhá bojovat rostlinám s onemocněními. Má neutrální PH a obsahuje Chitin, ze kterého muškáty budou čerpat další benefity a jejich pěstování bude tak jednodušší.

Kde Zaštipovat muškáty

Zaštipování je důležitý, aby byly muškáty pěkně košatý. Ten postup je docela dobře popsaný a vyfocený v tom odkazu od @Kacenka1987 . Jde o to vyštípnout stonek v místě, kde vyrůstá lupen a „nová větvička“ současně. Pokud to uděláš, tak se tam místo té vyštíplé větvičky objeví dvě = hustější porost.Rostliny potřebují dusík (N) pro svůj metabolismus a pro zelené barvivo chlorofyl. Pokud je dusíku dostatek, jsou muškáty svěže zelené a skvěle prospívají. Při nedostatku dusíku jsou listy bledě zelené a muškáty nerostou a nekvetou, jak by měly. Příliš mnoho dusíku způsobuje náchylnost rostlin k chorobám.Muškáty jsou poměrně snadné na pěstování. Pro vysazení se doporučuje doba po polovině května, kdy už víme, že nepřijdou žádné mrazíky. Sazeničky muškátů můžeme zasadit na balkón, terasu, nebo do truhlíků za okno. Muškáty jsou pro balkónovou květinovou výzdobu jako stvořené, dosahují maximálního estetického efektu.

S čím kombinovat muškáty

Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.

Kolik muškátů dát do truhlíku : Kolik zajistit sazenic

Máme-li mladé muškáty z řízků, musíme množství zvýšit na 8 až 12 ks, podle velikosti, jinak by byl truhlík „chudý“. Substrát dáme do 2/3 truhlíku a utužíme. Rozmístíme rostliny tak, aby si nekonkurovaly. Větší dozadu nebo do středu, menší a převislé na okraje.

Kdy dělat řízky z muškátů : Řízkování pelargonií se vyplatí dělat na začátku února nebo na konci sezóny, tedy na přelomu srpna a září. Tyto řízky v příštím roce hezky pokvetou. Až odstraníte z rostliny všechno suché a nemocné, začněte tvarovat.

Jak se množí muškáty

Množení muškátů není věda

Řez na stonku by měl být bez třepení. Řízek poté vložte do vody a nechte zakořenit. Pokud chcete proces urychlit, můžete použít kořenový stimulátor. Jakmile kořínky zesílí, přesaďte řízek do předpěstovacího květináče.

Truhlíky by měly být samozavlažovací. Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).Nejjednodušší způsob, jak si opatřit sazenice, je samozřejmě jejich nákup v zahradnictví. Poté je ideální dát je do hluboké nádoby s odtokovými otvory pro přebytečnou vláhu. Jednotlivé sazenice sázíme dostatečně daleko od sebe, do 60 cm dlouhého truhlíku se vejdou nejvýše 3. Ihned po výsadbě rostliny zalijeme.

Kolik muškátů do truhlíku 60 cm : Při vysazováni muškátů do truhlíků doporučujeme na 60 cm truhlík dávat maximálně tři rostliny, pro 40 cm truhlík pak dvě rostliny, větší hustota rostlin je jejich celkovému růstu spíše na škodu. Muškáty by se pak měly udržovat při teplotě do 20 °C, než je možné dát je koncem dubna ven.