Antwort Jak ovlivňují psychicky a sociální vývoj dnešních žáků moderní technologie? Weitere Antworten – Jak internet ovlivňuje život děti a dospívajících
Usnadňuje jim to zkoušení různých rolí a hledání sebe sama, mohou se nezávazně změnit v někoho jiného, aniž by to mělo nějaké zásadní důsledky. Většina dospívajících říká, že se oni i jejich vrstevníci chtějí podobat především slavným/známým osobnostem.Za více než polovinu století internet radikálně změnil způsob, jakým lidé přemýšlí, učí se, pracují a žijí. Sociální sítě překopaly způsob, jakým navazujeme a udržujeme vztahy, máme neomezený přístup k informacím, mizí pracovní pozice a lidstvo hloupne.Používá se ke sdílení a výměně data a komunikaci. Ke službám poskytovaným prostřednictvím internetu patří World Wide Web zpřístupňující obsah na webových stránkách, internetové vysílání (streaming, podcasting), sociální sítě, výměna zpráv, e-mail (elektronická pošta) nebo konferenční hovory.
Co nám hrozí na internetu : Mezi nejčastější rizika, kterými jsou lidé na internetu ohroženi, patří phishing, malware (včetně nástrojů pro těžbu kryptoměn), hoaxy a spam. Nemalým rizikem je také odhalení vašich hesel a jejich následné zneužití.
Jak sociální sítě ovlivnuji
Sociální sítě nás neustále upozorňují na nové zprávy, příspěvky a komentáře, což nás nutí neustále kontrolovat naše telefony nebo počítače. Toto pravidelné přerušování následně ovlivňuje naši schopnost udržet pozornost a koncentraci na dobu, kdy se učíme, čteme, pracujeme.
Co je to internet a co nám umožňuje : Internet je celosvětový systém propojených počítačových sítí („síť sítí“), ve kterých mezi sebou počítače komunikují pomocí rodiny protokolů TCP/IP. Používá se ke sdílení a výměně data a komunikaci.
Na Internetu existuje řada služeb ( www, e-mail, ftp., skype, ICQ,telnet aj…) stránek . Je to pouze jedna ze služeb Internetu. Internet se nerovná službě www.
Dějiny internetu jsou spojeny se vznikem počítačů (po roce 1945) a následně počítačových sítí, které jim umožnily vzájemně komunikovat. Přímým impulzem byla studená válka (od roku 1947 mezi USA a SSSR), kde protivníkům hrozilo masívní ničení komunikační infrastruktury jadernými zbraněmi.
Jak se vyhnout nebezpečí na internetu
10 tipů pro maximální bezpečí na internetu
- Udržujte osobní informace na omezené a profesionální úrovni.
- Zapněte si nastavení ochrany osobních údajů
- Prohlížejte stránky se vší ostražitostí
- Ujistěte se, že je vaše internetové připojení zabezpečené
- Dávejte si pozor, co stahujete.
- Vytvořte si silná hesla.
Hlavní nebezpečí sociálních sítí nastiňuji níže:
- Stanete se na nich závislí
- Jste více ve stresu, můžete začít trpět depresí
- Cítíte se osamělí a vyloučeni ze společnosti.
- Zhorší se vaše pozornost.
- Sociální sítě vás neustále sledují, ví o vás všechno.
- Negativně ovlivňují spánek a kvalitu učení
Sociální síť je místo na Internetu, kde můžeme s ostatními lidmi sdílet informace, fotografie, videa či své pocity. Díky těmto sítím se lidé mohou něčemu přiučit, mohou si navzájem pomoci, mohou se vyslechnout nebo se také seznámit. Jedná se o virtuální prostor, kde spolu komunikují dva nebo více uživatelů Internetu.
Podle výzkumu #StatusOfMind pak lidé, kteří na sítích jako je Facebook, Instagram nebo Twitter tráví více než 2 hodiny denně, jsou náchylnější k depresím a úzkostem. Jakkoliv ale sítě mohou našemu duševnímu zdraví škodit, stejně tak mu mohou i pomáhat.
Jaké základní služby nám poskytuje Internet : Mezi základní služby Internetu patří:
WWW – systém webových stránek zobrazovaných pomocí webového prohlížeče. E-mail – elektronická pošta. Instant messaging – online (přímá, živá) komunikace mezi uživateli. VoIP – telefonování pomocí Internetu.
Co nám internet umožňuje : Mezi základní služby Internetu patří:
Instant messaging – online (přímá, živá) komunikace mezi uživateli. VoIP – telefonování pomocí Internetu. FTP – přenos souborů DNS – domény (systém jmen počítačů pro snadnější zapamatování)
Jak se chránit před nebezpečí na internetu
Jak bezpečněji používat Internet
– Zabezpečte přístup na domácí síť Wi-Fi silným heslem (použijte velká i malá písmena, číslice a další znaky). – Na veřejných sítích Wi-Fi nenavštěvujte stránky, kde je třeba zadávat osobní nebo jiné citlivé údaje. – Používejte u svého poštovního klienta spamový filtr.
Co nedělat na internetu
- Nesdílejte své osobní údaje.
- Nestahujte z neznámých zdrojů
- Neotevírejte podezřelé přílohy.
- Pokud to není nezbytné, nepoužívejte veřejnou Wi-Fi síť
- Nevěřte podezřelým e-mailům a hovorům.
Podívejte se, jaké další 4 věci jako podnikatelé na sociálních sítích raději nesdílet:
- Politika a náboženství Bývaly doby, kdy se o politice a náboženství na veřejnosti nemluvilo.
- Negativní věci o klientech nebo o světě kolem vás.
- Nadměrné množství příspěvků
- Nesociální obsah.
Proč nepoužívat sociální sítě : Sociální sítě v podstatě není možné nepoužívat, protože v lidské povaze je chtít vědět, co se děje, a komunikovat s okolím. Jejich hlavní problém spočívá ve stanovení hranice, kde končí běžná sociální interakce a začíná informační monopol a manipulace.