Antwort Jaké ovoce obsahuje železo? Weitere Antworten – V čem je nejvíce železa

Jaké ovoce obsahuje železo?
K nejvýznamnějším zdrojům železa se řadí především hovězí maso, jehněčí maso a vnitřnosti – játra. Železo však najdeme i v rostlinných zdrojích, k těm nejbohatším zdrojům se řadí obiloviny, luštěniny, listová zelenina a zelené potraviny, sója, droždí, ořechy, sušené ovoce (meruňky, švestky, rozinky) nebo sušené houby.Mezi nejlepší zdroje železa patří živočišné potraviny obsahující hemové železo (játra, červené maso, ryby). Z rostlinných zdrojů patří mezi velmi bohaté zdroje luštěniny, hořká čokoláda, dýňová semínka nebo kešu ořechy. Zapomínat bychom neměli ani na tofu, listový špenát nebo sušené ovoce.Hlavními zdroji železa v potravě jsou maso, masné výrobky, vnitřnosti (játra, slezina), vaječný žloutek, listová zelenina.

Jak doplnit přírodně železo : Konzumujte zejména sušené meruňky, rozinky, čerstvé třešně, jahody, maliny, ostružiny, datle, švestky, rybíz, hrušky, avokádo, grep a další. Nejvíce železa se ukrývá v pistáciích, lískových ořechách, mandlích, slunečnicových a sezamových semínkách. Například dýňová semínka ve 30 gramech ukrývají 4,5 mg železa.

Čím zapíjet železo

Asi nejjednodušší pak je zapít jídlo sklenkou pomerančového džusu. Některé potraviny vstřebatelnost železa naopak snižují. Patří k nim káva a čaj obsahující tanin, ale i jídlo bohaté na vápník. S těmi je tedy lepší počkat alespoň půl hodiny po konzumaci cenných zdrojů železa.

Která zelenina obsahuje železo : Z těchto dvanácti potravin můžete vytvořit množství kombinací, které Vašemu tělu pomohou získat potřebné železo.

  1. Špenát (železo) + červená paprika (vitamín C)
  2. Brokolice (železo) + rajčata (vitamín C)
  3. Černé fazole (železo) + zelí (vitamín C)
  4. Kapusta (železo) + pomeranče (vitamín C)

Dobrý den, příčin nadbytku železa může být více – buď je nadbytek železa konzumován v jídle, nebo tělo železo špatně zpracovává (železo se neváže dobře na plazmatické bílkoviny), případně se do těla může dostávat z trávicího traktu, odkud je nadměrně vstřebáváno.

Předávkování železem

Vysoký příjem železa lidský organismus nezužitkuje. Přílišná zásoba má na buňky toxický účinek, může vést až k poškození orgánů. Přílišné zásoby železa poškozují srdce, slinivku a játra. Při fatálním důsledku může nadbytek železa způsobit cirhózu jater, diabetes nebo srdeční arytmii.

Kdy je nejlepší jíst železo

Kdy užívat železo během dne „Nejlépe se vstřebává ráno a dopoledne, proto bychom doplňky měli užívat v tuto dobu. Pokud doplňky obsahují nehemové železo, užívejte je buď nalačno, asi 30 minut před jídlem, anebo 2 hodiny po jídle. Hemové železo užívejte nalačno, s jídlem i po jídle,“ doporučuje Renáta Davidová.Potraviny obsahující železo

  1. Maso.
  2. ořechy.
  3. houby (sušené hřiby)
  4. špenát.
  5. brokolice.
  6. černé fazole.
  7. kapusta.
  8. čočka.

Mezi příznaky nízké hladiny železa a chudokrevnosti patří:

  1. pokles tělesné kondice.
  2. únava.
  3. slabost.
  4. apatie.
  5. bušení srdce při zátěži.
  6. bledá pokožka.
  7. lámání nehtů a vypadávání vlasů
  8. popraskané koutky úst nebo jiné záněty sliznice dutiny ústní


První signály mohou být nenápadné a snadno nad nimi mávnete rukou. Patří mezi ně například: brnění v lýtkách, nevolnost, celková slabost, průjmy či naopak zácpa, nadýmání, plynatost, nápadná bledost i zimomřivost.

Kdy brát železo ráno nebo večer : večer je to ve skutečnosti jedno. Upřímně, osobně bych vám řekl: alespoň 1h před jídlem nebo 2h po posledním jídle kdykoliv během dne. Alespoň tak je vhodné užívat dvojmocné železo. Trojmocné a hemové železo se vstřebává dobře a lze tedy užívat bez ohledu na jídlo.

Co má hodně železa : Tabulka potravin bohatých na železo

Potravina Obsah železa na 100 g
Luštěniny
Čočka 3,3 mg
Cizrna 2,9 mg
Fazole (černé) 3,6 mg

Co může způsobovat nedostatek železa

Co způsobuje nedostatek železa a kdo je nejvíce ohrožen

  • Špatné stravování
  • Ztráta krve.
  • Problémové vstřebávání vitamínů a minerálů
  • Ženy během menstruace.
  • Těhotné ženy.
  • Lidé s vážnými chronickými onemocněními.
  • Lidé, kteří často darují krev.
  • Děti a kojenci.


Většinou se anémie z nedostatku železa rozvíjí pomalu a postupně se objeví příznaky jako je únava a nedostatek energie, zimomřivost, zadýchávání se při námaze, bolesti hlavy, bledost kůže a sliznic, vypadávání vlasů, hučení v uších, riziko pádu pro náhlé snížení krevního tlaku, nepravidelnosti srdečního rytmu.Mezi kvalitní zdroje železa můžeme řadit:

  1. třtinovou melasu.
  2. ovoce (meruňky, višně, třešně, švestky atd.
  3. zeleninu (červená řepa, brokolice, mořské řady, špenát)
  4. semena a ořechy (pistácie, kešu, lískové ořechy, slunečnice, sezam)
  5. luštěniny (čočka, hrách, sója, cizrna)
  6. maso a vnitřnosti (hlavně hovězí maso, játra)

Jak poznat že v těle chybí železo : Nejčastější příznaky, které vás mohou upozornit, že máte v těle málo železa.

  1. Únava a vyčerpání
  2. Dušnost.
  3. Bledá kůže.
  4. Neklidné nohy.
  5. Bolest hlavy a závratě
  6. Křehké nehty a klouby na prstech.
  7. Bušení srdce.
  8. Bolavá ústa.