Antwort Jak ozivit Zvadlou mrkev? Weitere Antworten – Co Jime u mrkve

Jak ozivit Zvadlou mrkev?
V kuchyni se používá kořen i nať (převážně k dochucení, stejně jako např. nať petržele). Mrkev se může jíst syrová, v celku jen tak po opláchnutí, nasekaná či nastrouhaná do salátů v kombinaci s jablky nebo cibulí, posypaná petrželkou, pažitkou nebo ořechovými jádry či tepelně upravená v polévce, játrové omáčce atd…Ať už máte doma hlávkový salát nebo jiný druh listového salátu, případně rukolu, polníček, nabízí se velmi snadné řešení. Postříkejte zeleninu studenou vodou, zabalte ji do textilní utěrky a dejte na hodinu do ledničky. Tento proces napomůže oživení a rostlina se rychleji vzpamatuje.Ideální skladovací teplota se pohybuje těsně nad 0 °C. Vlhkost vzduchu kolem 90-95 % mrkvi prospívá. Pokud je náš sklep sušší, písek podle potřeby občas zavlažujeme, případně překryjeme fólií. Uloženou mrkev je nutné průběžně kontrolovat a kazící se kusy hned odstraňovat, aby se infekce (obvykle plíseň) nešířila dále.

Kolik mrkve za den : Doporučuje se konzumovat 1-2 středně velké mrkve denně. To je dostatečné množství k tomu, abychom získali všechny benefity, které mrkev nabízí.

Co s úrodou mrkve

Mrkev je vynikající syrová v pomazánkách a salátech i vařená v polévce, dušená či pečená jako příloha a uplatní se i v moučnících. Její sladká a současně kořeněná chuť ji totiž přímo předurčuje k použití ve slané i sladké kuchyni.

Co s listy od mrkve : Pěknou nať z mrkve, petržele a celeru vždy v pohodě zpracujte. U té mrkvové jen pohlídejte jestli není hořká. A u celerové zase nepoužívejte nať, která je zažloutlá nebo jsou na ní hnědé flíčky. Takovou nať opravdu raději vyhoďte, špatně skladovaný celer totiž tvoří dráždivé látky (a mohou způsobit alergickou reakci).

Je skvělý jako příloha k jídlu nebo zdravá svačinka. V chladu Vám vydrží až 2 dny a můžete tak chodit tajně mlsat… V klasických receptech se používá cukr, my ho buď vynecháme úplně, nebo nahradíme přidáním datlového pyré, banánu na kolečka, rozinek nebo podobných zdravých sladidel.

Vinný ocet může být i červený, případně lze použít jablečný. Kromě červené cibule můžete použít i cibuli bílou nebo jarní cibulku. Na osvěžení můžete do salátu nasekat hladkolistou petržel. A určitě použijte čerstvě namletý pepř, ten dá salátu šmrnc.

Jak uchovat mrkev v mrazáku

Když nemáme sklep a máme mrkve větší množství, nabízí se nejlepší způsob uchování zamrazením. Mrkev umyjeme, oškrábeme (očistíme) a nakrájíme na kostičky. Vložíme do sáčků nebo do krabiček a dáme do mrazáku. Tady vydrží po dlouhou dobu až do jejího upotřebení v kuchyni.Seřízněte nať pár centimetrů nad kořenem, odstraníte tím přebytečné množství vody a zároveň udržíte kořen déle čerstvý. Poté kořenovou zeleninu umístěte do bedýnky naplněné vlhkým pískem, substrátem nebo hoblinami. Ideální teplota na přezimování je mezi 2–5 °C, zelenina takto vydrží až do jara.Nadměrná a dlouhodobá konzumace mrkve však může vést k předávkování, které se projeví žlutooranžovým zbarvením pokožky. Tento jev, kdy se nadbytek karotenu ukládá do svrchních vrstev kůže, se nazývá karotenémie. Oranžové zbarvení se objeví převážně na dlaních, chodidlech, kolenou a kolem nosu.

Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě. Pokud není ve sklenici voda, zabalíme zeleninu do vlhké utěrky a skladujeme ji nastojato v lednici.

Co se dá udělat z mrkve : Pokud hledáte ideální koření k mrkvi, její zemitá chuť výborně ladí s dalšími zástupci z botanické skupiny miříkovitých: s kmínem, petrželí, koprem, koriandrem. Sluší jí také spojení s hořčičnými semínky, zázvorem, kurkumou a chilli papričkami.

Jak udělat hranolky z mrkve : Mrkev očistěte, nakrájete na hranolky a dejte do mísy. V míse mrkev smíchejte s olivovým olejem, bazalkou, oreganem, solí a pepřem. Hranolky rozprostřete na plech vyložený pečícím papírem a dejte péct do trouby na 170–180 °C 35-40 minut. TIP: Pro pálivější verzi přidejte k hranolkám před pečením špetku chilli.

Jak uchovat mrkev v Písku

Skladování mrkve v písku

Jednoduše si vezměte bednu do které písek vsypete a mrkev do něj zasaďte. Takto uskladněná vám vydrží i půl roku. Samozřejmě nepoškozená. Pro tuto kořenovou zeleninu je absolutně nejvhodnější teplota kolem 0°C (ne více než 4°C) a vlhkost 90%.

Natrhané lístky nekrájíme, ale volně je vsypeme do sáčku na zmrazování ovoce či zeleniny a necháme jim tam více prostoru. Nesesypeme je na jednu hromádku, ale snažíme se je mírně zmáčknout na „placato“ a vymáčknout ze sáčku vzduch. Sáček zabezpečíme kolíčkem na prádlo, aby šel pak snadno a rychle rozdělat.Samostatnou kategorií je kořenová zelenina, která vyžaduje vysokou vlhkost. Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě.

Jak Zaštipovat Tyčková rajčata : Zaštipujeme tyčkové odrůdy rajčat a to tak, že jim ponecháme jeden hlavní výhon (jen výjimečně dva) a všechny postranní výhonky odstraníme. Postranní výhonky vyštipujeme co nejdříve (obvykle jednou týdně), jakmile se objeví.