Antwort Jak předcházet tornádu? Weitere Antworten – Jak poznat že prijde tornádo

Jak předcházet tornádu?
Blížící se tornádo můžete poznat podle tmavých, často nazelenalých mraků, oblačného tmavě fialového nebo černého výběžku, z něhož se tvoří trychtýřovitá nálevka, nebo oblaku plného trosek rozbitých věcí. Před tím, než tornádo zasáhne, může vítr utichnout a vzduch se může velmi uklidnit.Ačkoliv je životnost tornáda poměrně krátká (v řádu několika sekund, maximálně hodin), zanechává za sebou nedozírné škody. Tornáda vznikají ve chvíli, kdy se studený a prudký výškový vítr překříží s teplým přízemním větrem. Tohle nečekané střetnutí vyvolá horizontální rotaci vzduchu.Pokud vás tornádo zastihne v otevřené krajině, mimo zástavbu, snažte se vyhledat úkryt (např. terénní nerovnost, příkop, val, …), který by vás ochránil před létajícími předměty. Auta – ani zdánlivě bytelná – příliš bezpečí před tornády neposkytují, raději je opusťte a vyhledejte jiný bezpečnější úkryt!

Co předchází tornádu : tromba. Vír v atmosféře s jinou než horizontální osou. Předchází tornádu v době, kdy se ještě nedotýká zemského povrchu, nebo po něm zůstane po opuštění země.

Kde se nejvíce vyskytují tornáda

Nejvíce tornád se vyskytuje v Severní Americe, velmi častou oblastí výskytu je americký středozápad a jih, tzv. tornádová alej, respektive tornádový pás, která se rozkládá v povodí řeky Mississippi mezi Skalistými horami a Appalačským pohořím – státy Texas, Kansas, Oklahoma a Nebraska.

Jak vypadá vznik tornáda : Tornádo můžeme charakterizovat jako silně rotující vír (se zhruba vertikální osou) mající tvar nálevky, chobotu, který se spouští ze spodní základny konvektivních bouří (většinou tzv. supercel) a během své existence se alespoň jednou dotkne zemského povrchu a je dostatečně silný.

Meteorologům se podařilo zjistit, že tornádo se na radaru může projevit jako jakýsi hákovitý „přívěšek“ na zadním pravém okraji bouřkové buňky. Podle tvaru se mu začalo říkat „hook echo“ a v prvních letech byl jeho výskyt signálem pro vydání výstrahy před tornádem.

Většina tornád má rychlost větru menší než 180 km/h, jejich průměr se pohybuje kolem 80 m a než se rozptýlí, urazí několik kilometrů. Nejextrémnější tornáda mohou dosahovat rychlosti větru více než 480 km/h, mít průměr více než 5 km a zůstávají na zemi po délce až 100 km.

Jak poznat tornádo v noci

Jak poznat, že se blíží tornádo

  1. Tmavé, často nazelenalé mraky – jev způsobený krupobitím.
  2. Oblačný tmavě fialový a černý výběžek vyskytující se pod základnou oblaku, ze kterého se tvoří trychtýřovitá nálevka.
  3. Temný, rotující mrak v malé výšce.
  4. Oblak plný trosek rozbitých věcí, které nasálo tornádo.

Několika obcemi na pomezí Břeclavska a Hodonínska na jižní Moravě prošla ve čtvrtek 24. června 2021 okolo 19.20 hodin večer extrémní bouře s krupobitím a tornádem. Jednalo se o silné tornádo doprovázené savými víry, které dosáhlo síly F4 na Fujitově stupnici (druhá nejsilnější úroveň síly tornáda).Nejvíce tornád se vyskytuje v Severní Americe, velmi častou oblastí výskytu je americký středozápad a jih, tzv. tornádová alej, respektive tornádový pás, která se rozkládá v povodí řeky Mississippi mezi Skalistými horami a Appalačským pohořím – státy Texas, Kansas, Oklahoma a Nebraska.

Tornádo je rotující vzdušný vír s průměrem stovek metrů, oproti tomu hurikán je rotující bouřkový systém s charakteristickým okem ve středu a jeho průměr může být mnohonásobně větší než u tornáda.

Jak dlouho trvalo tornádo : Přesná doba trvání tornáda nebyla ještě den po události známa. Podle zhodnocení ČHMÚ byla bouře provázena tornádem zhruba v čase 19.10–19.45 hodin. Podle meteorologa Michala Žáka mohlo jít až o tornádo síly kategorie F4, dosahující rychlosti větru 332 až 418 kilometrů v hodině.

Jak se projevuje tornádo : Tornádo je rychle rotující vzdušný vír vznikající na spodku konvektivních bouří, tedy zvláštního typu bouřkových oblaků, které se vyskytují při vývoji kupovité oblačnosti. Konvektivní bouře zahrnují mrak, běžnou letní přeháňku, ale i bouřku s blesky, krupobití, prudký vítr a samozřejmě i tornáda.

Jakou sílu má tornádo

Druhy a síla tornád

Většina tornád u nás spadá do nejméně ničivé kategorie F0 nebo F1. Sílu tornád klasifikujeme pomocí Fujitovy stupnice. Silnější tornáda stupně F2 až F5 se vyskytují prakticky výhradně pod oblaky typu supercela. Takový oblak tvoří silný výstupný proud vzduchu a může přetrvávat až několik hodin.

Meteorologům se podařilo zjistit, že tornádo se na radaru může projevit jako jakýsi hákovitý „přívěšek“ na zadním pravém okraji bouřkové buňky. Podle tvaru se mu začalo říkat „hook echo“ a v prvních letech byl jeho výskyt signálem pro vydání výstrahy před tornádem.Nejsmrtelnějším zaznamenaným tornádem v historii bylo „Tri-State Tornado“, které udeřilo 18. Března 1925. Jak už napovídá jeho název, cestovalo přes tři americké státy. Konkrétně šlo o Missouri, Illinois a Indianu a celkově větrný vír urazil téměř 500 kilometrů.

Kde bylo v ČR tornádo : června 2021 zasáhlo jižní Moravu největší tornádo v novodobé české historii. Prohnalo se Břeclavskem a Hodonínskem a zanechalo po sobě šest mrtvých, desítky zraněných, stovky zdemolovaných domů a více než 1000 poškozených střech.