Antwort Jak pečovat o ležícího seniora? Weitere Antworten – Co dělat když nezvládám péči o osobu blízkou
V případě, že je péče o seniora v domácím prostředí náročná, máte pocit, že ji nezvládáte, nebojte se obrátit na sociální a zdravotní služby.
- Uvědomte si, že není ostuda něco nezvládnout.
- Jednou z možností, je obrátit se na praktického lékaře, aby seniorovi předepsal domácí zdravotní péči.
U ležících pacientů je prospěšné tělo masírovat, kůži promazávat a provádět poklepovou masáž. Jde o klepání prsty směřující od spodní části zad nahoru. Tím dochází k uvolňování hlenů a snižuje jejich usazování na plicích. Všechny úkony, tedy polohování, cvičení, i poklepové masáže Vám předvede sestřička z Charity.Pokud se o seniora staráte samy, máte zaměstnání, nebo jste na rodičovské dovolené, a potřebujete si odpočinout, může vám pomoci odlehčovací služba. Seniora můžete umístit krátkodobě do domova pro seniory, můžete zajistit intenzivnější návštěvy terénní pečovatelské služby, případně se domluvit ve stacionáři.
Kdo má nárok na pečovatelskou službu : Domácí péče je službou, na níž má nárok každý občan České republiky, pakliže získá odporučení od svého lékaře a má zdravotní pojištění, z něhož se domácí péči hradí v plné výši. Ošetřovatel dochází až třikrát denně na jednu hodinu. Pro výkon domácí péče však může nemocný potřebovat speciální vybavení.
Na co mám nárok při péči o osobu blízkou
Z toho pro vás vyplývá hned několik výhod, na které máte od státu jako neformálně pečující nárok:
- 1) Zkrácení pracovního úvazku. Péče o osobu blízkou vyžaduje nejenom váš čas, ale často i peníze.
- 2) Náhradní doba pojištění pro důchod.
- 3) Podpora v nezaměstnanosti.
Jak probíhá sociální šetření příspěvek na péči : Při sociálním šetření sociální pracovník zjišťuje soběstačnost žadatele. Zjišťuje dotazováním a pozorováním, co a jakým způsobem z posuzovaných základních životních potřeb žadatel zvládá sám (i za využití kompenzačních pomůcek) a naopak s čím potřebuje pomoc, v čem je závislý na druhé osobě.
Ležícího pacienta začínáme mýt na obličeji a na krku. Používáme k tomu nejlépe vlhčené ubrousky , nebo suché ubrousky namočené ve vodě. Nezapomeňte, že by měly mít teplotu jako pacientovo tělo. Zahřát je lze v mikrovlnné troubě, nebo se používá teplá voda.
Pacienta, který není schopný se sám bez pomoci různě otáčet na lůžku, je nutné pravidelně polohovat. Poloha se má změnit přes den každé 2 hodiny, v noci každé 3 hodiny. V domácím prostředí je nejjednodušší a přitom účinné využívat střídání polohy na zádech s polohou na pravém a levém boku.
Na co mají nárok pečující osoby
Pokud se rozhodnete pečovat o své blízké a současně zůstat v zaměstnání, máte právo na úpravu týdenní pracovní doby. V případě, že se budete péči věnovat na „plný úvazek“, stát vám za každý měsíc péče uhradí zdravotní pojištění. Dále se vám doba péče započítá do důchodového pojištění.Cena se pohybuje kolem 120-130 Kč za hodinu.Běžný postup je takový, že po telefonické domluvě probíhá prvotní sociální šetření v domácnosti žadatele, zhodnocení jeho nepříznivé sociální situace a je vyplněna Žádost o poskytování pečovatelské služby. Žádost je možné zaslat také na adresu žadatele nebo je ke stažení zde.
3 300 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost), 6 600 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost), 13 900 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost), 19 200 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost).
Kdo může být pečující osoba : Pečující osoba se může starat o:
děti, mladistvé a dospělé osoby se zdravotním postižením (jakýkoli druh handicapu) partnery po úraze, akutních příhodách, dlouhodobých vážných onemocnění seniorní rodiče a jiné rodinné příslušníky, kteří vyžadují z důvodu svého zdravotního a psychického stavu pomoc druhé osoby.
Na co kouká sociální pracovnice : Jedná se především problémy s výukou, problémy s chováním nebo začleněním do kolektivu. Již není prostor na komunikaci s příslušnými úřady a institucemi. Zároveň není tolik prostoru na hlubší komunikaci s rodiči. A právě k hledání společné řeči mezi školou a rodiči v praxi pomáhá sociální pracovník.
Kdo provádí sociální šetření
Sociální šetření provádí sociální pracovník Úřadu práce, pod jehož kontaktní pracoviště žadatel spadá dle trvalého bydliště. Nejčastěji se s žadatelem spojí sociální pracovník telefonicky a domluví společně termín konání sociálního šetření, nemusíte se tedy bát, že by pracovník přišel neohlášen.
Určitě nejpohodlnější způsob, jak umýt vlasy ležícímu člověku, je bezoplachová mycí čepice s obsahem šampónu a kondicionéru. Jde o snadnou a pohodlnou alternativu běžného mytí na lůžku, ale bez nutnosti vlasy oplachovat. Další její výhodou je, že má univerzální velikost, tudíž nemusíte nic přeměřovat a zkoušet.Zvedejte se zapojením svalů dolních končenit, nikoli rukama. Neohýbejte pas, mohlo by dojít ke zranění. Pokud je to možné, umožněte pacientovi velkou část pohybu provést samostatně. Po úspěšném zvednutí do stoje osobu přemístěte na invalidní vozík, postel nebo jiný bezpečný povrch.
Jak správně polohovat : Poloha na zádech je všeobecně nejlépe tolerována. Její nevýhodou je nebezpečí vzniku dekubitů na patách a v oblasti křížové kosti. Také je možné vyšší riziko vzniku zápalu plic. Hlavu je nutné mírně podložit malým polštářkem, nesmí být ani v předklonu, ani zvrácena dozadu (hlava je v prodloužení páteře).