Antwort Jak přesazovat salát? Weitere Antworten – Jak přesadit salát
Přesazení na záhon
Do skleníku nebo na venkovní záhon saláty přesadíme v okamžiku, kdy mají 4 až 6 pravých listů. „To znamená těch, které už opravdu vypadají jako salátové listy. Sázíme do sponu 25 až 30 cm, záleží na odrůdě. Saláty je třeba dostatečně zalévat.KLÍČENÍ ŘEŘICHY: Předem se nemáčí, jen se průběžně rosí alespoň dvakrát denně. Nejlepší způsob je na keramickém, neglazovaném talíři pod průsvitným poklopem. Naklíčená je již druhý den, ale zpravidla se čeká 5 až 7 dnů na výhonky. Propláchnuté je konzumujte i s cennými kořínky.Salát nevyžaduje velkou zálivku, přílišná vlhkost mu naopak škodí, začne hnít, a to i uvnitř. To platí zejména při pěstování ve skleníku. Zaléváme spíše ráno, aby během se během dne povrchová vlhkost odpařila.
Jak hnojit salát : Hnojit můžeme jak již hotovými hnojivy určenýmí přímo na listovou zeleninu, tak např. kopřivovou jíchou nebo můžeme použít 5 l vyzrálého kompostu na m2 záhonu. Listový salát sklízíme již 7 týdnů od zasetí. Hlávkový salát po 10-11 týdnech a na římský si počkáme o týden déle.
Kdy přesadit sazenice salátu
Na záhony přesazujeme v době, kdy již nehrozí jarní mrazy, protože salát nesnáší pokles teploty. Když jsou sazenice dostatečně silné, můžeme je přesadit na venkovní záhon. Sázíme ve sponu alespoň 25x25cm, aby se salát mohl dobře rozrůst.
Jak uchovat salát : Odkrojte mu dole kus stonku, položte ho na talířek s vodou a dejte jej do lednice. Když budete vodu denně vyměňovat, celá hlávka salátu zůstane čerstvá o pár dní déle. Čas od času může také znovu odkrojit kus stonku. Hlávku salátu nikdy nekrájejte, ale postupně jen odebírejte svrchní listy.
V čem nakličovat
Nakličovat se dá v obyčejné sklenici, kdo se nevyhýbá používání plastů, může použít i obyčejnou zastřiženou PET lahev. Nejjednodušší hlavně kvuli dennímu proplachování je každopádně nakličování v elegantní klíčící sklenici nebo v sadě nakličovacích misek.
Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.
Čím hnojit hlávkový salát
Půda by měla být načechraná a dobře zásobená živinami – buď kompostem či hnojem na podzim, anebo je možné zapravit kompost či hnůj i těsně před výsevem.Jíchou je vhodné hnojit za deště a po dešti. Nikdy ji nesmíme použít za slunného počasí a horka. Za suchého počasí ředíme ještě radikálněji! Ideálně použijeme při hnojení po dešti 1 díl jíchy k alespoň devíti dílům vody.Při přesazování ven je velmi důležité, dát si pozor na ostré slunko a ranní mrazíky. Ideální doba pro přesazení Chilli sazenic ven je kolem 20. května. V tento datum už se nemusíme bát ranních mrazů.
Kdy nejlépe začít s přesazováním rostlin
- Konec března – ideální čas pro okrasné trvalky kvetoucí v létě, dále ven můžou papriky, petržel, špenát, mrkev nebo ředkvičky.
- Duben – na záhon klidně dejte brambory, salát, brokolici, cibuli, hrášek a řepu, do skleníku v tuhle dobu mohou bylinky.
Jak dlouho vydrží salát v lednici : Jiří Král odhaduje, že při zajištění dostatečného chladu a dodržování hygienických opatření salát vydrží tři až čtyři dny.
Jak uchovat hlávkový salát : Odkrojte mu dole kus stonku, položte ho na talířek s vodou a dejte jej do lednice. Když budete vodu denně vyměňovat, celá hlávka salátu zůstane čerstvá o pár dní déle.
Jak spravne Naklicovat
Plodiny je třeba nechat nejdříve namáčet. Properte je ve studené vodě, poté je zalijte čerstvou vodou a nechte bobtnat. Délka namáčení je odvislá od velikosti semen (nejčastěji je to 10–15 hodin, vojtěška se namáčí 6–8 hodin). Poté plodiny znovu propláchněte, a můžete začít nakličovat.
Z obilovin nejrychleji klíčí žito, ostatní – pšenice, ječmen a oves potřebují přibližně den navíc. Při klíčení štěpí škroby na cukry a může vás překvapit, jak zesládnou. Skvěle tak dochutí živé obilné kaše nebo granolu.Zarýpejte do zeminy dusíkaté vápno, asi 100 gramů na metr plochy. Pořádně zalijte a na měsíc skleník uzavřete. Pak znovu zalijte a větrejte až do jarních výsevů nebo výsadby nových kultur.
Co a kdy sazet do skleníku : S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12. – 14. května). Pokud máte skleník dobře zajištěný proti mrazu, můžete vysadit předpěstované sazenice rajčat.