Antwort Jak přestat platit výživné? Weitere Antworten – Kdy se neplatí výživné
Pokud dítě v patnácti ukončí školní docházku a nemá např. zdravotní překážky, pak mu nic nebrání, aby začalo pracovat a vy platit výživné nemusíte. Když bude zletilé dítě studovat ještě v šestadvaceti letech denním studiem vysokou školu, pak ho budete muset živit dál i o prázdninách.Vyživovací povinnost zaniká sama ze zákona a není tedy nutné o zániku vyživovací povinnosti rozhodnout soudně. Pokud však je výživné stanoveno soudním rozhodnutím a na zániku vyživovací povinnosti není mezi rodiči a dítětem shoda, je možné podle požádat o zrušení vyživovací povinnosti soud.Stačí jen podat odvolání a nechat soud rozhodnout ještě jednou. Odvolání je třeba podat písemně do 15 dnů od vydání rozsudku. Podává se k soudu, který vydal rozsudek. Odvolání by mělo obsahovat označení obou stran sporu i informace o soudu, jehož rozhodnutí napadáte.
Na co je určeno výživné : Výživné je označení pro finanční částku, kterou povinná osoba zajišťuje (buď zcela, nebo částečně) výživu oprávněné osoby, případně uspokojuje další životní potřeby. Dárky, kapesné a jiná příležitostná plnění se do výživného nezapočítávají. Výživné se obvykle platí v pravidelných měsíčních splátkách.
Co hrozi za neplaceni alimentů
V případě, že povinný neplatí výživné po dobu delší než čtyři měsíce, může být potrestán odnětím svobody až na jeden rok. Pokud se této povinnosti vyhýbal úmyslně, pak až na dva roky. A bylo-li takovým jednáním dítě vystaveno nebezpečí nouze, hrozí neplatiči dokonce až tři roky vězení.
Co hrozí za neplacení alimentů : Neplacení výživného po dobu delší než 4 měsíce totiž může být trestným činem zanedbání povinné výživy, za který hrozí až 3 roky vězení (pokud by se tím dítě dostalo do nebezpečí nouze). Tento trestný čin patří spolu s krádežemi mezi ty nejčastější.
Aktuálně mohou dlužníci za tuto praxi dostat až tři roky vězení, avšak polovina případů takový trest nevede ke splacení dluhu. Navíc, většina osob ve vězení není zaměstnána, což způsobuje, že jejich dluhy dále narůstají.
U společné nebo střídavé péče může být výživné rodičům stanoveno. U střídavé péče se se stanovením výživného oběma rodičům setkáváme poměrně běžně, u společné péče výživné stanoveno rodičům zpravidla nebývá. Platby nad rámec výživného – jsou platby, které jsou dobrou vůlí druhého (platícího) rodiče.
Co všechno se počítá do výživného
Výživné se počítá jen z oficiálních příjmů. Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodující odůvodněné potřeby dítěte (a jeho majetkové poměry), které zpravidla rodič (nejčastěji matka) vyčísluje. Mnohdy se matka omezí jen na složenky, které se dítěte týkají (školkovné, obědy, kroužky, pojištění a podobně).Dle českého práva se částka výživného určuje podle:
čistých příjmů rodičů ze zaměstnání, podnikání, důchodu či sociálních dávek. životní úrovně rodičů – majetek rodičů (finanční prostředky, nemovitosti, auta…) nebo využívání prostředků společnosti, v rámci které rodiče podnikají, pro vlastní potřebu.S rozsudkem lze vymáhat až 10 let zpětně
Záleží samozřejmě na tom, jak dlouho už výživné není hrazeno a kdy vznikla povinnost jej platit. Pokud by byl vydán pravomocný rozsudek přesně před 10 lety a od té doby nebylo výživné hrazeno, lze vymáhat celý dluh v plné výši.
Druhou možností je podání trestního oznámení pro zanedbání povinné výživy. Neplacení výživného po dobu delší než 4 měsíce totiž může být trestným činem, za který hrozí až 3 roky ve vězení (za situace, že by se tím dítě dostalo do nebezpečí nouze).
Kolik let zpetne lze žádat alimenty : S rozsudkem lze vymáhat až 10 let zpětně
Pokud máte k dispozici soudem vydaný rozsudek o výživném s doložkou vykonatelnosti a právní moci, je možné vymáhat výživné zpětně až za 10 let.
Kam se obratit kdyz neplati alimenty : Pokud druhý rodič neplatí na své dítě výživné, musíte podat návrh na exekuci nebo návrh na soudní výkon rozhodnutí. V této věcí se můžete obrátit na kteréhokoliv soudního exekutora nebo na soud, který rozhodl o výživném. Jakmile je návrh podán, máte nárok na náhradní výživné.