Antwort Jak přilákat jiřičky? Weitere Antworten – Kdy přilétají jiřičky
Na konci března a během dubna přilétají např. vlaštovky obecné (Jižní Afrika), jiřičky obecné, pěnice černohlavé, slavíci obecní (Afrika) a rákosníci.Vlaštovky a jiřičky se prý spolehlivě vyhýbají červeným, oranžovým a žlutým barvám fasády. Zaručeně prý pomůže zavěsit CD, nebo zmačkaný alobal do blízkosti hnízd, popř. nastříkat okolí hnízda chlórovou desinfekcí či výrazným parfémem.Jiřičky si staví hnízdo zásadně vně domu pod římsy oken, podhledů, střech. Jejich hnízdo vždy přiléhá k římse a do hnízda lezou jen malým otvorem na horní hraně hnízda. Naopak vlaštovky si staví obvykle hnízdo v průjezdech, stájích, podchodech… a jejich hnízda jsou cca 6 cm od stropu.
Kdy přilétá vlaštovka : Vlaštovka obecná hnízdí na většině území Česka, a to zejména v nižších polohách, ale zdokumentováno je i hnízdění na Luční boudě v Krkonoších v 1400 m n. m. Přílet do Česka probíhá hlavně od konce března do poloviny dubna a trvá až do května (střední datum příletu na jižní Moravě bylo 15. dubna a na Břeclavsku 6.
Čím krmit jiřičky
Vhodné krmivo dle druhů: Hmyzožravci (vlaštovky, jiřičky, sýkorky, rehkové) – mouční červi bez hlavičky, mouchy, rozškrábané syrové libové kuřecí nebo hovězí. Zrnožraví (pěnkavy, strnadi, vrabci) – proso, loupaný oves, ovesné vločky. Kosi, drozdi – jeřáb, bez, kompot, jakékoliv ovoce.
Jak dlouho trvá čápům cesta do Afriky : Všimla jsem si třeba, že se čápi hodně zdržují na Kypru, až potom letí přes moře. Jak dlouho jim takový let trvá Čápi letí do Afriky zhruba dva měsíce a zastavují se na místech, kde mají dost potravy.
Nejste-li si jistí, zda ptáče, které jste našli, nějakou pomoc potřebuje, vždy volejte odborníky v záchranné stanici a situaci jim popište. Zbytečné zásahy do života zvířat totiž mnoho užitku nepřinesou a naopak nechat na zemi umírat živého tvora, jemuž by pomohl jednoduchý úkon, je smutné.
Jiřička obecná je striktně tažným ptákem migrujícím na dlouhé vzdálenosti, jehož západní populace zimují v Africe jižně od Sahary a každoročně kvůli tomu cestou z hnízdiště na zimoviště a zpět překonávají tisíce kilometrů.
Kde nocují vlaštovky
Naše vlaštovky nejčastěji zimují jižně od rovníku. S jarem se opět vydávají na sever zahnízdit a vychovat mláďata. Často se vrací každý rok na stejné místo. To mají za sebou až 10 000 km dlouhý let ze zimovišť v jižní a střední Africe.Zamlouvá se jim parádní výhled (potravu či nebezpečí zahlédnou snadno zdálky, nic jim nebrání v rozhledu a jen tak nějaký predátor na ně nemůže) a jejich pařátky se na dráty snadno chytají. To platí i pro další ptáky.Do krmítka sypeme slunečnici, oves, proso, pšenici a další obiloviny či luštěniny. Kosy a drozdy potěší pár jablek či jeřabin, strakapoudy, brhlíky a sýkory tuková směs. Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Nikdy nedáváme kořeněné, solené, uzené či přepálené kuchyňské zbytky.
Pokud jste si mládě odnesli domů, tak jste místo pomoci ptáčeti ublížili. Při nálezu mláděte je – až na zcela výjimečné případy – nejlépe nechat ho na místě, obzvláště v případě, že nebylo nijak zraněno. Je-li na silnici apod., poponeste jej do trávy, do keřů, na vyvýšené místo, na větev…
Jaký zvuk vydává čáp : Dospělí čápi mají zakrnělé hlasivky a dorozumívají se převážně klapáním zobáku, případně syčením a “štěkáním”. Klapání zobáku je poměrně hlasité a slyšitelné na velkou vzdálenost. Na hnízdě čápi klapají zobákem (a zaklání přitom hlavu) při vítání partnera, případně pokud na hnízdě ležící čáp vstane.
Co to znamená když vidím čápa : Čáp symbolizuje návrat jara, nový život a všeobecné štěstí. Letos se koná již sedmé celoevropské sčítání čápů bílých a třetí celostátní sčítání čápů černých.
Co dělat když najdu malé ptáče
PTÁCI
- Pokud je mládě holé, jemně ochmířené nebo velmi málo opeřené potřebuje pomoc. Nejlepší je vysadit ho zpět do hnízda. Pokud to nelze, je nutné ho zahřát (např.
- Ptáci kteří nemohou létat, uvízli, nebo jsou poranění. Nejlepší pro jejich umístění je papírová krabice – ne klec. Není nutné dávat vodu ani jídlo.
Vhodné krmivo dle druhů: Hmyzožravci (vlaštovky, jiřičky, sýkorky, rehkové) – mouční červi bez hlavičky, mouchy, rozškrábané syrové libové kuřecí nebo hovězí. Zrnožraví (pěnkavy, strnadi, vrabci) – proso, loupaný oves, ovesné vločky. Kosi, drozdi – jeřáb, bez, kompot, jakékoliv ovoce.Seznam ptáků přezimujících v ČR
Bažant královský | H,Z |
---|---|
Sova pálená | H,Z |
Stehlík obecný | H,T,Z |
Straka obecná | H,Z |
Strakapoud bělohřbetý | H,Z |
Jak dlouho trvá Vlaštovkám cesta do Afriky : Vlaštovky patří mezi dálkové migranty. Zimují v jižní a střední Africe a při příletu do Česka mají za sebou cestu dlouhou až 10.000 kilometrů, kterou zvládnou přibližně za čtyři týdny. Na podzim jim ale cesta do teplých krajin trvá o dva týdny déle.