Antwort Jak připravit maso před uzením? Weitere Antworten – Jak Předvařit maso na uzení
Před uzením je nutné naložené maso opláchnout v čisté vodě a nechat oschnout. Poté ho na hodinu vložte do teplé vody, aby se zatáhlo a při uzení si uchovalo šťávu. Udírna musí být před vkládáním masa dostatečně vyhřátá (na cca 70–80 stupňů), aby maso nezčernalo.Při nakládání masa na sucho bychom měli počítat s dobou naložení 2 – 6 týdnů podle druhu a velikosti, při použití nakládacího láku je doba prakticky totožná – 3 – 6 týdnů, pokud použijeme rychlosůl, zkrátíme dobu na asi 2 týdny.Párky, klobásy, špekáčky, točené salámy zavěsíme přímo na hole, ty pak s výrobkem vkládáme do udírny. Ostatní druhy uzenin, například tyčové salámy, jejichž konce jsou uzavřeny motouzem, z něhož je vytvořené zavěšovací očko, zavěšujeme za toto očko jeho navléknutím na hůl.
Jak naložit maso na uzení v Rychlosoli : Rychlosůl rozmíchejte ve vodě v poměru 1:10. Maso vložte do čisté mísy. Naberte roztok pomocí marinovací jehly a postupně dělejte vpichy po celém mase po cca 5 cm. Maso napichujte tak dlouho, dokud z něj nezačne vytékat tekutina.
Jak naložit maso na uzení bez Rychlosoli
Při nakládání masa suchým způsobem budete potřebovat běžnou kuchyňskou sůl nebo "rychlosůl" (známou pod názvem Praganda). K soli přidejte své oblíbené koření, a pokud chcete, tak i česnek. Koření vybírejte s ohledem na to, jaký druh masa nakládáte. Směs ze soli, koření a česneku prsty dobře zapracujte do masa.
Kolik soli na kilo masa při uzení : Maso si solí každý dle sebe a každý výrobek potřebuje trochu jiný poměr. To je samozřejmě pro domácí solení složité, a proto doporučuji solit maso na 2,1% na 1kg syrové váhy masa. K tomuto číslu jsem dospěl po zhruba 5 letech zkoušení a toto maso není přesolené a je tak akorát na chuť.
Trvanlivost masa prodloužíte nasolením a zalitím do oleje, do kterého lze přidat bylinky a česnek. Takto naložené maso vydrží až 5 dní. Pozor, maso však musí být zcela ponořené v oleji. Pokud jste koupili maso vakuově balené, jeho skladování je snadné, stačí ho nerozdělané nechat v lednici.
Plátky nebo kousky masa, popřípadě celý kus (žebírka) nasolíme, opepříme a posypeme kořením. Vše do masa pečlivě vetřeme a necháme v chladu odležet na několik hodin, třeba i přes noc, rybu stačí na 2 hodiny. Pokud maso na povrchu nařežeme, můžeme do něj koření lépe vmasírovat a jídlo bude chutnější.
Jak připravit maso do udírny
Udírnu předehřejeme na 90 °C, vložíme maso, teplotu nastavíme na 70°C a pustíme kouř. Komínek udírny necháme otevřený aby mohl kouř volně procházet udírnou. Teplota při uzení masa se pohybuje v rozmezí 60–100 °C (nejběžněji 65–75 °C, aby z masa neunikal tuk) a jedná se tedy i o tepelnou úpravu.Před samotným uzením je možné maso ještě prohřát (rovlažit) ve vodě při ca 70-80 °C cca 30 minut. Následně maso napíchněte na háky, osušte a vložte do udírny rozehřáté na 80 °C. Po uzení je možné bůček “dovařit” ve vodě při 70-80 °C cca 1 hodinu. Je důležité dávat pozor, aby se maso nerozvařilo.Na sádle zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli, vložíme maso, okmínujeme, podlijeme, nejprve dusíme, později v troubě pečeme doměkka. Během pečení maso obracíme, přeléváme vypečenou šťávou a podle potřeby podléváme. Měkké maso vyjmeme, šťávu vydusíme na tuk, zaprášíme moukou, osmahneme, podlijeme a povaříme.
Málo soli ve vodě učiní Váš pokrm planým, příliš mnoho soli nedá vyniknout chuti omáčky. Ideální je poměr 10 g soli na 1 l vody. Opakujme si vždy jako zaklínadlo: Var, sůl, těstoviny.
Jak dlouho má být naložené maso na uzení : Kuřecí nebo kachní prsa stačí naložit na 2–5 dní. Uzení vepřového masa probíhá zpravidla po uplynutí 3–6 týdnů po naložení (s výjimkou menších a libových částí, jako třeba panenka, které stačí i jen pár dní. Tato doba jde zkrátit při použití rychlosoli, kdy stačí k naložení i 2 týdny.
Jak dlouho muze být Nalozene vepřové maso : Maso je třeba po nákupu co nejdříve očistit, naložit do marinády a poté uskladnit do lednice v uzavřené nádobě. Vepřové a hovězí maso má delší trvanlivost, čerstvé vydrží až 5 dnů, namarinované v lednici klidně i týden.
Čím Prošpikovat maso
Aby se vám maso podařilo prošpikovat, aniž by se rozpadlo, potřebujete ostrý a tenký kuchyňský nůž. V ideálním případě použijte speciální nůž na špikování nebo špikovací jehlici, se kterou vám práce půjde snadno a bezpečně od ruky.
Na 1 kg masa byste měli použít 10 až 40 g česneku. Zaleží, jak ho máte rádi. Důležité je česnek vmasírovat do masa ze všech stran.Suchá cesta. Nejsnadnější varianta, jak s uzením začít, je koupit hezký kousek masa a nasolit ho na sucho. Maso v tomto případě pečlivě osušíme a obalíme v soli tak, aby byla sůl rovnoměrně rozmístěna po celém mase. TIP: Do soli můžete přidat také bylinky či česnek.
Jak Nasolit maso na uzení : Naložení masa do solného roztoku – u tohoto způsobu využíváme také sůl, kterou si rozpustíme ve vodě v přesném poměru. Začněme s 8% lákem, tedy 800 g soli na 10 litrů vody, přidáme ještě různé koření a česnek podle chuti. Naložené maso skladujeme v lednici 3–6 týdnů zatížené, aby bylo ponořené stále v láku.