Antwort Jak připravit ovocné stromy na zimu? Weitere Antworten – Jak zazimovat ovocný strom
Především ovocným stromům a keřům prospěje nastýlka ze surového kompostu (takového, ve kterém ještě dobíhají rozkladné procesy a má hrubší strukturu) nebo uleželého hnoje. Dřeviny pohnojí, podpoří práci půdních mikroorganismů a chrání půdu před promrznutím – zvláště pokud navrch ještě nasteleme vrstvu listí nebo slámy.Postačí jejich kmínky obalit rohožemi například ze slámy, kokosu, nebo bílou netkanou textilií. V některých zahradách také můžete vidět natřené kmeny stromů bílou barvou. Jedná se o 20% vápenaté mléko. Stromy se natírají proto, že bílá barva brání přehřívání a snižuje riziko poškození při následném poklesu teplot.Stromky aspoň jednou za rok obejděte a vystříhejte výhony, které vyrážejí z kořenů nebo kmene. Pak prohlédněte korunu a odstraňte větve, které se uvnitř ní kříží, případně jsou uschlé či napohled nezdravé. Základem je dobře prosvětlená koruna, která vám dá nejen lepší úrodu, zároveň strom chrání proti různým chorobám.
Jak zazimovat mladé stromky : Na zahradě byste měli růže vybavit vhodnou ochranou proti zimě. Nahrňte k tomu jedlové větvičky nebo mulč až k místu roubování. Mladé stromy můžete chránit před mrazem pomocí vápenného nátěru, opláštění jutou nebo rákosových rohoží. Trvalky jsou zpravidla nekomplikované.
Kdy porazit ovocný strom
Období vegetačního klidu
V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.
Kdy zastřihnout ovocné stromy : Nejvhodnější doba pro řez ovocných stromů a keřů je únor/březen a červenec/srpen. Stromy dobře snášejí řez v létě, protože rány se hojí snadněji než v zimě, kdy jsou mokré a vlhké.
Vhodný je chvoj, sláma nebo jutovina. Pokud nic z toho nemáte a mrazy se blíží, použijte staré krabice nebo jiný prodyšný materiál. Dbejte na to, aby mezi obalem a kmenem zůstal malý prostor pro výměnu vzduchu a nedocházelo k zapařování. Obalujte zespoda nahoru, tak aby se materiál vždy překrýval.
Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.
Čím zakrýt stromy před mrazem
U stromů je to poněkud složitější. Malé stromky chráníme tak, že jejich kmeny obalíme jutou, nebo netkanou textilií a tou také můžeme zakrýt koruny stromků. Vhodné je, textilie přes den sundat, aby k e stromkům měli přístup včely, pro které jsou kvetoucí stromy prvním významným zdrojem potravy.Podzim je další aktivní období pro jiné druhy ovocných stromů, které je třeba průběžně sklízet, uskladňovat nebo zpracovávat. Odstraňujte všechny poškozené plody, hrabte spadané listí, případně přihnojujte hnojivem s vyšším obsahem draslíku.Řez ovocných stromů po výsadbě je nezbytnou praxí, která slouží k formování koruny, podpoře zdravého růstu a odstranění nepotřebných větví. Provádí se obvykle na jaře před začátkem aktivního růstu, aby se minimalizovalo poškození stromu a podpořil se správný vývoj.
Stromy jehličnaté rostoucí mimo les je doporučeno kácet výhradně v době vegetačního klidu (od 1. listopadu do 31. března). Povolení ke kácení není potřeba jen v případě že strom má ve 130 cm nad zemí obvod do 80 cm.
Jak správně sázet ovocný strom : Ovocné stromky se vysazují v chladném období, v době vegetačního klidu, na podzim přibližně od poloviny října, než je půda promrzlá do hloubky. Stromky je vhodné vysazovat i pozdě na podzim. Při chladném počasí stromky nevysychají a mají lepší podmínky pro zakořenění.
Kdy se Strikaji ovocné stromy : Kdy provádět předjarní postřik Předjarní ošetření ovocných stromů a dřevin se má provést až v období, kdy se již neočekává silný pokles teplot. Měl by se aplikovat až po vyrašení stromů, ale nejpozději těsně před kvetením ošetřovaných ovocných dřevin. Teplota při předjarním postřiku by se měla pohybovat nad 15 °C.
Jak Zastrihovat ovocne stromy
Na podzim vysazený stromek stříhejte až v předjaří, přičemž zkracujte výhony na 3–4 pupeny, ty slabší pak pouze na 1–2 pupeny. Ve druhém roce vyberte nejsilnější (5–7) z nich a zkraťte je o třetinu, čímž vznikne základ koruny. V dalších letech odstraňujte výhony ze středu koruny, stromek tak celkově projasníte.
Tradičním a nejpoužívanějším způsobem ochrany kmenů ovocných stromů je nátěr kmenů a silnějších větví bílou barvou. Použít můžeme hašené vápno smíchané s vodou (20% koncentrované vápenné mléko), ale třeba i barvu určenou k nátěru skleníků, v žádném případě nepoužíváme syntetiku.Jahody mráz nemilují
Pro lepší ochranu je dobré rostliny ještě zakrýt chvojím nebo celý záhon překrýt netkanou bílou textilií.
Kdy udělat postřik ovocných stromů : Kdy provádět předjarní postřik Předjarní ošetření ovocných stromů a dřevin se má provést až v období, kdy se již neočekává silný pokles teplot. Měl by se aplikovat až po vyrašení stromů, ale nejpozději těsně před kvetením ošetřovaných ovocných dřevin. Teplota při předjarním postřiku by se měla pohybovat nad 15 °C.