Antwort Jak připravit Pekingské zelí? Weitere Antworten – Co udělat z pekingského zelí

Jak připravit Pekingské zelí?
Pekingské zelí krájíme hlavně do salátů, a to slaných i sladkých s ovocem. Dále se hodí do masových, bramborových, zeleninových, rybích, houbových jídel, a to restovaných, dušených i pečených. Specialitou dánské kuchyně je Pečené čínské zelí. Zjemní chuť každého pokrmu, především uzenin – Pekingské zelí se šunkou.Čínské zelí (Pekingské zelí) má velmi dobrý vliv na trávení a sliznice trávicího traktu, zároveň i zlepšuje metabolismus tuků. Proto jsou oba druhy vhodné při redukčních dietách, zvýšeném cholesterolu, arterioskleróze nebo zánětech střev.Postup přípravy receptu

Slaninu a cibuli nakrájíme na kostičky. Cibuli zpěníme na rozškvařené slanině, přidáme zelí, sůl a pepř, sojovou omáčku, cukr, vývar a glutasol. Asi 30 minut společně podusíme. Nakonec posypeme nasekanou zelenou petrželkou a podáváme jako přílohu.

Jak se dělá salát z čínského zelí : Zelí nakrájíme na nudličky, cibuli nadrobno, rajčata na osminky, okurku na kostičky papriku na tenké proužky a mrkev nahrubo nastrouháme. Všechnu zeleninu dáme do mísy a opatrně smícháme. Zalijeme zálivkou z oleje, octa a cukru nebo přidáme tatarskou omáčku. Salát opatrně promícháme a dáme vychladit.

Co se dá udělat ze zelí

  1. Zapečené vrstvené zelí s mletým masem. Více než hodinu.
  2. Zelňáky se škvarky. Do hodiny.
  3. Zelí s kokosem a nudlemi. Do 30 minut.
  4. Pomalu pečená vepřová krkovice na zelí Více než hodinu.
  5. Pikantní zelný salát. Do hodiny.
  6. Zelná polévka s houbami a kroupami. Více než hodinu.
  7. Nudle se zelím a slaninou. Do hodiny.
  8. Zelné palačinky. Do hodiny.

Co udělat ze zbytků zelí : Jak zužitkovat hlávkové zelí – 12 super tipů na pokrmy ze zelí

  1. Stir fry. Hlávkové zelí (ať už bílé nebo červené) je skvělou ingrediencí do stir-fry – směsi rychle smažené zeleniny ve woku na kapce oleje.
  2. Pečené zelí
  3. Kvašené zelí
  4. Polévky.
  5. Omáčky.
  6. Zeleninové guláše.
  7. Zeleninové a luštěninové směsi a rizota.
  8. Placky a karbanátky.

Pekingské zelí obsahuje mj. vitamin C, kyselinu listovou a vitaminy skupiny B. Pro lidský organismus jsou přínosem i obsažené minerály (zejména draslík a železo).

Pekingské zelí vytváří hlávky, čínské zelí jsou volné listové příp. řapíkaté růžice. I z toho vyplývají základní chuťové rozdíly. Pekingské zelí, které vytváří hlávky, má tedy uvnitř hlávky listy jemnější a křehčí.

Jak pripravit Kupovane zelí

Sáček nemačkáme, jenom necháme nálev volně vytéci. Poté sáček zcela otevřeme, zelí vysypeme do kastrolu a zalijeme asi 300 ml vody. Zelí rozmícháme, osolíme, kastrol přiklopíme poklicí a na mírném plameni dusíme. Zelí občas zamícháme, podle potřeby nepatrně podlijeme a asi po 30 minutách by mělo být zelí udušené.Pekingské zelí pokrájíme na slabé nudličky a rozdělíme do dvou misek. Olej dobře promícháme společně s vodou, medem, hořčicí, octem a solí a nudličky pekingského zelí směsí pokapeme. Pokud nemáme rádi příliš pikantní zálivky, můžeme tuto základní nastavit plnější lžící vychlazené zakysané smetany nebo jogurtu.V misce prošlehejte metličkou ocet nebo citronovou šťávu se solí a čerstvě namletým pepřem. Poté začněte pomalu a postupně přilévat olej tenkým pramínkem a metličkou ho zašlehávejte tak, aby vznikla krémová emulze. Hotovou zálivku vmíchejte k opraným a usušeným saltovým lístkům a ihned podávejte.

Připravíme si v libovolné nádobě nálev a počkáme než se sůl a cukr rozpustí. Smícháme dohromady nastrouhanou okurku a sladkokyselý nálev. Tip na závěr : Recept vychází z pravidla 5-4-3-2-1 pro snadné zapamatování poměrů v nálevu. Tedy 500 ml vody, 4 lžíce cukru, 3 lžíce octa, 2 špetky pepře, 1 lžička soli.

Čím se zahušťuje zelí : Poprášení moukou: Nejjednodušší způsob zahuštění spočívá v poprášení moukou, když už se dušení zelí blíží ke konci. Žádná jíška, žádná zápražka, žádné dlouhé prováření. Tohle je těch slibovaných pět vteřin, víc není potřeba. Přes malý cedníček obdaříte měkké zelí lehkým popraškem hladké mouky.

Co dělat s kysaným zelím : Recepty z kysaného zelí

Nejzdravější je domácí a tepelně neupravené. S uzeným tempehem nebo tofu je nedostižné v kombinaci se šťouchanými brambory, noky, haluškami, chlupatými či bramborovými knedlíky. Je taky základem segedínského guláše, polévky zelňačky nebo zelných placek – zelňáků.

Co uvařit ze zbytků

  1. Lehký letní kuřecí salát s toasty. Hlavní chody.
  2. Salát s těstovinami a kuřecím masem. Saláty.
  3. Smažené chlebové placičky. Chuťovky.
  4. Zapečené brambory s mletým masem. Hlavní chody.
  5. Vepřové plecko v alobalu. Hlavní chody.
  6. Smetanové brambory s hráškem. Hlavní chody.
  7. Vaječná omeleta s kuřecím.
  8. Tuňák zapečený s rajčaty a sýrem.


Chuťově ho výborně doplní zálivky z citronu a medu či balsamika. Výživovou hodnotu čínského zelí je možné podpořit mléčným kvašením, připravit z něj kimchi. Uplatní se i v teplé kuchyni, především v receptech asijské kuchyně. Listy však rychle vadnou, podobně jako špenát.Pekingské zelí lze uchovat i v chladničce, kde vydrží čerstvé po dobu cca 14 dní.

Co udělat ze zelí :

  1. Zapečené vrstvené zelí s mletým masem. Více než hodinu.
  2. Zelňáky se škvarky. Do hodiny.
  3. Zelí s kokosem a nudlemi. Do 30 minut.
  4. Pomalu pečená vepřová krkovice na zelí Více než hodinu.
  5. Pikantní zelný salát. Do hodiny.
  6. Zelná polévka s houbami a kroupami. Více než hodinu.
  7. Nudle se zelím a slaninou. Do hodiny.
  8. Zelné palačinky. Do hodiny.