Antwort Jaké plodiny se pěstují v ČR v nížinách? Weitere Antworten – Jaké plodiny se pěstují v ČR
Nejdůležitější skupinou plodin jsou u nás obilniny, které pokrývají více než polovinu osevních ploch. Do rostlinných komodit patří obiloviny, olejniny, luskoviny, pícniny, cukrová řepa a brambory, dále ovoce, zelenina, chmel, réva vinná, léčivé, aromatické a kořeninové rostliny, květiny a školkařské výpěstky.K základním produktům patří obilniny, které se pěstují na 55% rozlohy orné půdy.na celkové produkci se zhruba 1/2 podílí pšenice, pěstuje se po celé ČR, ale nejvyšší kvality a výnosů dosahuje v oblastech s nejpříznivějšími podmínkami-Polabí, Moravské úvaly.PŮDA A PLODINY
V České republice je rovněž tradice v pěstování ovoce, které se dnes vyrábí v několika pěstitelských oblastech (zejména jabloně, hrušně, třešně, slivoně, meruňky a drobné ovoce).
Co se pěstuje v podhorských oblastech : Plodiny středních podhorských oblastí a lepších horských oblastí (bramborářská výrobní oblast): pšenice, ječmen, žito, oves, tritikale, luskoviny, brambory, olejniny, len, jetel, trávy, krmná kapusta, krmná řepa.
Co se pěstuje na polích v ČR
Na polích pěstujeme především obilniny, oko- paniny, luskoviny, ale i olejniny, pícniny, textilní plodiny a různé druhy zeleniny. Rostliny pěstované na poli nazýváme polní plodiny.
Co se kde v ČR pěstuje : Hlavní oblasti pěstování vybraných plodin:
o Pšenice – celá ČR; ječmen – Polabí, Haná; žito – podhorské oblasti; kukuřice – Moravské úvaly. o Brambory – pahorkatiny a vrchoviny, především Vysočina. o Cukrovka – Polabí a Moravské úvaly. o Zelenina a ovoce – Jižní Morava, Kolínsko a Litoměřicko.
V Kraji Vysočina je nejrozšířenější obilovinou ozimá pšenice, která zaujímá necelou polovinu výměry osevní plochy obilovin. V roce 2021 se z této plochy sklidilo 409 tisíc tun zrna, což je proti předchozímu roku o 6,2 % méně.
Obilniny (pšenice, ječmen, kukuřice)
Obilniny jsou nejčastěji pěstovanou plodinou. Patří sem zejména pšenice, ječmen a kukuřice. Pšenice se využívá jak pro spotřebu, tak pro průmyslové účely.
Co se pěstuje v České republice
Na více jak 50% osevních ploch se pěstují obiloviny (z nich převládá pšenice, dále ječmen, žito, oves a kukuřice). Následují okopaniny (brambory) a pícniny. Postupně narůstá produkce technických plodin – slunečnice, sója, řepka (často však na úkor jiných, pro místní region i půdní pokryv důležitějších plodin).Obiloviny zabírají téměř 55 procent plochy, z toho 31 procent pšenice ozimá a 13 procent ječmen. Po obilovinách si největší porci z výměry ukously technické plodiny s dvacetiprocentním zastoupením, přičemž 16,7 procenta připadlo na řepku.V nížinách, kde je zároveň teplejší podnebí a nejúrodnější půdy, se nejlépe daří pěstování obilí – pšenice, žita, ječmene, ovsa, kukuřice. Nejvhodnějšími oblastmi jsou Polabí, Haná a úvaly jižní Moravy.
Obilniny (pšenice, ječmen, kukuřice)
Obilniny jsou nejčastěji pěstovanou plodinou. Patří sem zejména pšenice, ječmen a kukuřice. Pšenice se využívá jak pro spotřebu, tak pro průmyslové účely.
Kde se pěstuje žito v ČR : Pěstuje se v jihozápadním Kapsku a v Severní Americe, ačkoliv pěstování mimo Evropu není zcela běžné. Žito se v České republice nejvíce vyskytuje v jižních, východních a západních Čechách a to hlavně v jejich podhorských oblastech.
Co roste na českých polích : Na polích pěstujeme především obilniny, oko- paniny, luskoviny, ale i olejniny, pícniny, textilní plodiny a různé druhy zeleniny. Rostliny pěstované na poli nazýváme polní plodiny.
Co se nejvíce pěstuje v Ústeckém kraji
Klimatické podmínky Českého středohoří jsou vhodné pro pěstování ovoce. V Ústeckém kraji má velký význam pěstování chmele hlavně na Žatecku a Lounsku. V živočišné výrobě dominuje chov drůbeže. Dále je významný chov prasat a skotu, avšak stavy těchto zvířat zaznamenaly v posledních letech pokles.
České vynálezy
- Hydronaut H03 – česká mise do vesmíru.
- Významný výzkum aerodynamiky a nadzvukových rychlostí
- Významný elektrotechnik a technik.
- První železnice na evropském kontinentě
- První záchytná protialkoholní stanice na světě
- Vývoj tiskařských a reprodukčních technik.
- Kostka cukru.
- Spřádání a výroba nanovláken.
Naším nejúrodnějším půdním typem jsou černozemě. Nejkvalitnější půdy České republiky se nacházejí v sušších oblastech na spraších v rovinatém terénu (Polabí, Poohří, Dyjsko-svratecký úval, Dolnomoravský úval, Hornomoravský úval. Základní vlastností je, že jsou to půdy, které mají nejmocnější humusový horizont.
Co se pěstuje v ČR na polích : Na polích pěstujeme především obilniny, oko- paniny, luskoviny, ale i olejniny, pícniny, textilní plodiny a různé druhy zeleniny. Rostliny pěstované na poli nazýváme polní plodiny.