Antwort Jak požádat o individuální studijní plán? Weitere Antworten – Jak si zažádat o IVP
Základním dokumentem, který je pro získání IVP potřeba, je oficiální žádost. Tu podává buď zletilý žák, nebo rodič nezletilého žáka a jedná se o veskrze formální dokument, ve kterém se odkazuje na další dokumenty žádosti. Vzor takové oficiální žádosti nalezneš na našich webových stránkách.Individuální vzdělávací plán (IVP) zpracovává škola pro žáka od druhého stupně podpůrných opatření a to na základě doporučení školského poradenského zařízení (ŠPZ) a žádosti zletilého žáka nebo zákonného zástupce.Individuální studijní plán je taková forma denního studia, která umožňuje žákovi školy zvládnout obsah a rozsah učiva stanoveného školním vzdělávacím programem při absolvování nižšího počtu vyučovacích hodin, aniž by byla ohrožena klasifikace tohoto studenta.
Jak funguje individuální vzdělávací plán : IVP je definován jako jedno z podpůrných opatření poskytovaných žákovi se speciálními vzdělávacími potřebami či žákovi nadanému. Stává se závazným dokumentem sloužícím všem, kdo se podílejí na výchovně-vzdělávacím procesu daného žáka a jako takový je součástí jeho školní dokumentace.
Jak ziskat individualni plán
Individuální vzdělávací plán Vám může (ale také nemusí) povolit ředitel školy. Vy však k tomu musíte mít patřičné uznatelné důvody. Doporučujeme nejdříve konzultovat s ředitelem školy, případně třídním učitelem nebo výchovným poradcem. Za zpracování individuálního vzdělávacího plánu odpovídá ředitel školy.
Jak vypracovat individuální plán : 10 zásad, jak vytvořit kvalitní individuální plán
- Zapojte tým. Individuální plánování není práce pro jednotlivce.
- Používejte jednoduchý a srozumitelný jazyk.
- Buďte konkrétní
- Pište plány v 1.
- Pište jen užitečné informace.
- Vycházejte z toho, co chce klient.
- Všímejte si silných stránek klienta.
- Nehodnoťte, popisujte.
IVP se vypracovává dle vyhlášky „zpravidla před nástupem žáka do školy, nejpozději však měsíc po nástupu žáka do školy“. To může být někdy problematické, např. při nástupu dítěte do MŠ.
Individuální studijní plán je vlastně zvláštní formou denního studia, respektive kombinací studia prezenčního a kombinovaného. Vychází vstříc individuálním potřebám studenta a přitom se snaží pro něj zachovat rovné podmínky s jeho kolegy, ať už se jedná o přístupnost studijních materiálů nebo plnění zkoušek.
Kdo tvoří individuální plán
Individuální vzdělávací plán může být podle potřeb žáka doplňován a upravován v průběhu celého školního roku. Za jeho zpracování a provádění odpovídá ředitel školy. Školy seznámí s individuálním vzdělávacím plánem všechny vyučující a také žáka a jeho zákonného zástupce.Za vypracování IVP zodpovídá ředitel školy. Jeho zpracováním bývají zpravidla pověřeni pedagogové, např. třídní učitel, který zapojí ostatní pedagogické pracovníky podílející se na vzdělávání žáka. Optimálním postupem je IVP konzultovat s odpovědným pracovníkem ŠPZ a do tvorby zapojit také zákonné zástupce žáka.Zjednodušeně můžeme rozfázovat proces individuálního plánování takto:
- Mapování klientovi situace.
- Stanovení postupu.
- Zaznamenání plánu.
- Realizace plánu.
- Hodnocení plánu.
- Mapování nové podoby klientovy situace.
- a tak stále dokola.
června. IVP pokrývá celou dobu školního roku – tj. včetně prázdnin. I v době hlavních letních prázdnin může být dítě zkoušeno a při tomto zkoušení bude škola postupovat podle platného IVP.
Co má obsahovat individuální plán : Individuální plán – záznam o procesu individuálního plánování. Typicky obsahuje „cíl spolupráce, kroky a revizi“. Osobně se mi osvědčuje, pokud plán obsahuje a výchází z popisu nepříznivé sociální situace klienta.