Antwort Jak požádat o výplatu důchodu? Weitere Antworten – Jak podat žádost o výplatu důchodu

Jak požádat o výplatu důchodu?
Příjemci důchodu zasílají žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet přímo na adresu České správy sociálního zabezpečení (dále jen ČSSZ), Křížová 25, 225 08 Praha 5 nebo prostřednictvím OSSZ. Žadatelé o důchod připojují žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet k žádosti o přiznání důchodu.Žádost o starobní důchod můžete podat nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání důchodu. Později je to možné kdykoliv. Den přiznání řádného starobního důchodu můžete zvolit po dosažení důchodového věku libovolně, tzn. i od data, které předchází datu podání žádosti o důchod.Při podávání žádosti o starobní nebo invalidní důchod se předkládá:

  • občanský průkaz, u cizinců pas či povolení k pobytu,
  • doklady o studiu, popřípadě učení (i nedokončeném),
  • muži předkládají doklady o výkonu vojenské služby,
  • doklady prokazující výchovu dětí

Jak zažádat o uvolnění výplaty důchodu : Žádosti o zastavení výplaty starobního důchodu lze vyhovět nejdříve ode dne jejího doručení ČSSZ, nebo ode dne předání žádosti adresované ČSSZ k poštovní přepravě (nikoli ode dne doručení OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno nebo ode dne předání žádosti adresované OSSZ/PSSZ/MSSZ k poštovní přepravě).

Kdy požádat o důchod bez výplaty

Bylo-li účelem vzdání se výplaty starobního či předčasného starobního důchodu jeho budoucí zvýšení za další výdělečnou činnost, avšak vy jste neodpracoval alespoň 90 dnů a další výdělečnou činnost neplánujete, můžete si požádat o zpětné doplacení důchodu ode dne, kdy vám byla výplata důchodu na vaši žádost zastavena.

Kde si mám zažádat o důchod : Kdy a kde požádat o důchod

Žádost lze podat osobně na libovolné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), tedy již nikoliv pouze na té, která je příslušná podle místa trvalého pobytu.

Tiskopis mohou využít i další osoby (viz oddíl C a D). Tiskopis, včetně požadovaných příloh, může příjemce důchodu odeslat elektronicky po přihlášení na ePortál ČSSZ nebo prostřednictvím své datové schránky fyzické osoby, případně vlastnoručně podepsaný tiskopis doručit kterékoliv OSSZ.

S účinností od 30. 9. 2011 již rozhodné období není omezeno na 30 kalendářních roků. Nadále bude začínat kalendářním rokem bezprostředně následujícím po roce, v němž pojištěnec dosáhl 18 let věku, končit však bude vždy až kalendářním rokem bezprostředně předcházejícím roku přiznání důchodu.

Jak dlouho předem žádat o důchod

Žádost o starobní důchod je možné podat nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání důchodu. Později je to možné kdykoliv. U předčasného starobního důchodu však platí, že jej nelze přiznat zpětně, ale nejdříve od data podání žádosti.důchod bez výplaty. Jde o postup, při kterém požádáte o přiznání předčasného důchodu, ale současně nepožadujete jeho výplatu. Díky tomu budete moc nadále pracovat bez omezení příjmu (což je běžně u předčasného starobního důchodu limitováno – nesmí vám vzniknout účast na důchodovém pojištění.)V záložce na ePortálu ČSSZ „Moje schůzky“ si klient může objednat online schůzku s pracovníkem ČSSZ, a to s datem a časem podle vlastního výběru. V objednaný čas se klient do ePortálu přihlásí (přes svoje identifikační údaje) a pracovník ČSSZ mu poskytne online konzultaci.

Chtějí se ujistit, že na rozhodnutí o důchodu nebudou muset čekat neúměrně dlouho. Ačkoliv má Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) na vydání rozhodnutí o přiznání důchodu zákonných 90 dní, rozhoduje v mnohem kratší lhůtě, a to za 40 dnů. Tolik činí průměrná doba řízení u všech druhů důchodů.

Jak dlouho trvá vyřízení důchodu na účet : Krok za krokem, jak si vše nastavit

A to je všechno – Podepsaný formulář banka pošle na ČSSZ a od následujícího měsíce by vám důchod už měl přijít ne na poštu, ale na účet (úřad na to podle zákona má tři měsíce).

Jak dlouho trvá změna výplaty důchodu : Je-li žádost o změnu způsobu výplaty nebo trvalé adresy uplatněna minimálně 10 pracovních dnů před splatností důchodu, pak je platná pro nejbližší výplatu důchodu. Později podaná změna je platná až od následujícího výplatního měsíce. Žádost o dosílku je platná od výplatního měsíce, který si důchodce sám určí.

Jaký důchod dostane člověk který nikdy nepracoval

Člověk, který nikdy nepracoval, nemá nárok na starobní důchod. Hypoteticky by mohl dostat dávky pomoci v hmotné nouzi, ale záleží už na jeho konkrétní situaci. Základní dávka je příspěvek na živobytí a ta může být u dospělé samostatně žijící osoby ve výši životního minima 3 860 Kč. Aktualizováno v září 2021.

Pokud vám do celkového počtu 35 odpracovaných let chybí byť jen několik dní, nemáte na důchod nárok. Z pohledu zákona se má za to, že jste odpracovali pouze 34 let. V takovém případě je nejlepším řešením pracovat o něco déle, abyste počet odpracovaných let zaokrouhlili a dosáhli zákonem požadované doby.Předčasný starobní důchod zároveň není možné přiznat zpětně, nejdříve vždy ode dne podání žádosti. K žádosti o důchod budete potřebovat stejné doklady jako pro podání žádosti o řádný důchod, a sice: Doklad totožnosti, tedy občanský průkaz nebo cestovní pas, případně povolení k pobytu.

Kdy můžu zažádat o důchod bez výplaty : Žádat o úpravu důchodu (u varianty 1 – dříve přiznán důchod bez výplaty) je možné až po odpracovaní doby, za kterou chcete důchod upravit (odmazat krácení, zhodnotit další dobu), aby se prokázalo, že tato doba byla skutečně pojištěná.