Antwort Jak podat stížnost na Českou obchodní inspekci? Weitere Antworten – Kdy se obrátit na ČOI
Kdy a na koho si můžete stěžovat
- neinformování kupujícího o právech při uplatnění reklamace,
- nevyřízení reklamace ve lhůtě 30 dnů,
- využívání nekalých, klamavých či agresivních obchodních praktik ,
- nabízení výrobků bez návodů k použití v českém jazyce,
- nesprávného označení či nesprávné účtování cen.
Spotřebitel, který je přesvědčen, že došlo k porušení ustanovení zákona o ochraně spotřebitele, se může obrátit na regionální či ústřední inspektorát České obchodní inspekce. Adresy jednotlivých inspektorátů lze najít na www.coi.cz. Podnět lze podat i elektronicky přes elektronickou podatelnu ČOI na adrese www.coi.cz.V případě podezření z porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem mohou fyzické i právnické osoby podat podnět k provedení kontroly přímo na místně příslušném oblastním inspektorátu práce (dále jen „OIP"), nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce (dále jen „SÚIP“).
Co kontroluje Česká obchodní inspekce : Česká obchodní inspekce kontroluje fyzické a právnické osoby, které nabízejí, prodávají, dodávají nebo uvádějí na trh výrobky, nabízejí nebo poskytují služby nebo vyvíjejí jinou činnost podle zákona o ČOI nebo podle zvláštního právního předpisu, pokud to tento zákon nebo zvláštní právní předpis stanoví.
Jak poslat kontrolu na firmu
Můžete se obrátit na oblastní inspektorát práce , kde můžete využít osobní poradenství, zaslat svůj dotaz e-mailem, rovněž můžete zaslat podnět poštou nebo datovou schránkou. V mezním případě se můžete obrátit na soud nebo na veřejného ochránce práv (ombudsman).
Jak kontaktovat Českou obchodní inspekci : Poradenská a informační služba je dostupná pro osobní návštěvy v sídle inspektorátu: V pondělí a ve středu 8–12 hod. a 13–16 hod. Poradenská linka: +420 222 703 404 (vždy v pracovní dny 8–16 hod.)
Kontrolovat může například označení výrobků, správné účtování ceny, dodržování hygienických podmínek, bezpečnost výrobku před vpuštěním na trh v ČR, ale třeba i to, zda nedochází k diskriminaci spotřebitele.
Nejznámější jsou samozřejmě daňová kontrola nebo kontrola z hygieny, dorazit mohou i kontroloři z ČSSZ, inspekce práce nebo třeba živnostenského úřadu. Jednou z nejobávanějších kontrol mezi podnikateli je ale právě kontrola ze strany České obchodní inspekce. A oprávněně.
Kde nahlásit nelegální zaměstnávání
Osobně lze řešit v místě sídla Státního úřadu inspekce práce a oblastních inspektorátů práce a jejich regionálních kancelářích, podle toho, který úřad provádí kontrolu; stejně tak lze na tuto adresu dokumenty zasílat poštou. Všechny kontaktní údaje inspektorátů jsou uvedeny na: Státní úřad inspekce práce.Stížnost na podnikatele
- Co potřebujete: Doklad totožnosti.
- Pravidla: Na činnost podnikatele je možné podat stížnost na živnostenském úřadě.
- Postup: Stížnost lze podat písemně (osobně, poštou, elektronickou poštou, prostřednictvím datové schránky) případně ústně přímo na živnostenském odboru, kontrolním oddělení.
V takovém případě je nutné zajít na Policii ČR (popř. státní zastupitelství) a podat trestní oznámení. Trestní oznámení může podat kdokoliv, nikoli tedy pouze poškozený. Lze jej podat písemně, doručením na jakékoliv oddělení, nebo ústně do protokolu.
Adresa:
- Poradenská a informační služba je dostupná pro osobní návštěvy v sídle inspektorátu:
- Úřední hodiny podatelny:
- Doporučujeme spotřebitelům přednostně využívat písemný, elektronický nebo telefonický kontakt.
- Poradenská linka: +420 222 703 404 (v pondělí a ve středu od 8 do 16 hodin)
Co lze reklamovat : Reklamovat můžete službu, která byla předmětem smlouvy o dílo, tedy jakoukoli opravu, úpravu a údržbu věci, za předpokladu, že byla podnikatelem provedena vadně. Dílo má vady, když neodpovídá tomu, co bylo ujednáno ve smlouvě.
Co vše kontroluje inspekce práce : Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce jsou oprávněny:
- kontrolovat u zaměstnavatelů dodržování povinností vyplývajících z právních předpisů
- vyžadovat odstranění zjištěných nedostatků
- vést přestupková řízení a ukládat pokuty.
- poskytovat poradenství
Jak poslat na nekoho kontrolu
e-mailem buď na adresu [email protected], nebo přímo na adresu místně příslušného inspektorátu, prostřednictvím webového formuláře (odkaz je uveden na hlavní stránce webu SZPI v sekci KONTAKTY) písemně na adresu místně příslušného inspektorátu, osobně u místně příslušného inspektorátu.
Kdo chce poslat kontrolu na svého bývalého zaměstnavatele, může tak učinit anonymním e-mailem. Inspekce práce se i tak bude podnětem zabývat. Anonymní podněty e-mailem totiž tvoří podstatnou část přijatých oznámení.(1) Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
Co nejde reklamovat : Reklamovat nelze ani opotřebení věci způsobené její obvyklým používáním. Ale například nadměrné opotřebení obuvi nebo oděvů ve velice krátkém období reklamovat lze. Tady je ale vhodnější využít služeb znalce. Prodejce neodpovídá za vady, které se vyskytly po 24 měsících od převzetí.