Antwort Jak polohovat hlavu novorozence? Weitere Antworten – Jak srovnat miminku hlavicku

Jak polohovat hlavu novorozence?
Pomůže helmička. Placatá nebo šišatá hlavička u malých dětí není nic výjimečného. Dnes však lékaři nabízí možnost srovnat tvar lebky vašeho potomka do správného tvaru. Stačí, když pár měsíců bude miminko nosit celý den speciální helmičku, do níž hlavička doroste.Pro polohování miminka preferujeme pevnou pod- ložku bez náklonu a klínu. Polohy pravidelně stří- dáme – záda, boky, břicho. Pro spánek volíme polohu na zádech či boku. Na boku je ale nutné miminko zajistit proti přepadnutí na bříško.Na břiše polohujeme miminko hned, jak se mu zahojí pupík, tedy u většiny dětí nejdéle týden po porodu. Osvědčilo se mi miminko polohovat minimálně při každém přebalení. Je dobré dítě na polohu na bříšku zvykat a umožnit mu se v ní postupně zlepšovat v souběhu s psychomotorickým vývojem.

Kdy miminko začne držet hlavičku : Pediatři doporučují podpírat hlavičku do tří měsíců, fyzioterapeuti do pěti až šesti měsíců, a to v závislosti na plynulosti vývoje a případných odchylkách. Jediným pravidlem je podpírat hlavičku, dokud ji dítě samo neudrží. Je třeba, aby miminko držení hlavičky trénovalo, nesmí se ovšem přetěžovat.

Proč se miminku drží hlavička

Ta se vyznačuje: asymetrickým zploštěním hlavičky. Hlavička miminka váží jednu třetinu celé váhy tělíčka miminka a kam se otočí hlavička, tam se také nakloní celé těžiště těla. Což pak vede k asymetrickému vývoji tělíčka, což znamená, že jedna polovina těla bude více zapojována a aktivní, než ta druhá.

Jak zabránit zploštění hlavičky : Vzniku plagiocefalie můžete zabránit tak, že během dne budete miminko ukládat na bříško. Zpočátku tak vydrží jen krátce, ale tento čas se bude s postupným zpevňováním svalů prodlužovat. Miminko se zároveň naučí držet hlavičku a připraví se na další důležité kroky vývinu, jakými jsou přetáčení se či sezení.

Odborníky nejdoporučovanější, nejbezpečnější a nejzdravější poloha pro spánek novorozence je spaní na zádech. To znamená uložení miminka na pevný, rovný povrch bez polštářů, peřinek nebo dek, hraček a všech zbytečností, které miminko akorát ohrožují udušením.

Vše, co miminko potřebuje ke spánku jsou plenka, dupačky, pyžamo a spací pytel. Pokud je teplota v místnosti vysoká (zejména v létě), potřebuje toho ještě méně. Jakmile se miminko potí kolem krku, je místnost příliš přehřátá. Nedávejte prosím spací čepičku.

Co dělat při zástavě dechu novorozence

Jestliže dítě nedýchá, je životně důležité dostat mu rychle vzduch do plic, aby nedošlo k poškození mozku. Můžete tomu zabránit dýcháním z plic do plic. Jestliže se dítěti zastavilo srdce, můžete rukou stlačovat hrudní kost, aby se krev znovu rozproudila.V průměru může trvat asi 10–15 dní, než se vše zcela zahojí a pupeční pahýl odpadne, během této doby by měla být léčba oblasti pupíku prováděna obzvláště pečlivě, aby nedošlo k infekci, ale také k náhodnému odloučení pahýlu. Zde by se nemělo nic uspěchat, ale trpělivě vyčkat, až odpadne sám.U novorozenců je zcela fyziologické, že mívají většinu dne pěstičky stisknuté, a to i v době, kdy jsou klidní a uvolnění. Během druhého a třetího měsíce života se však začínají zatnuté pěsti postupně uvolňovat.

Toto riziko zatím neprokázala žádná studie, obecně se ale svislá poloha doporučuje až zhruba od půl roku, kdy už miminko samo udrží hlavičku. Do té doby je vhodnější nosit novorozence v poloze šikmo. Další rizika pak souvisí spíše s okolím.

Kdy miminku rostou řasy : V 6. měsíci miminku rostou nehty, vlasy a chloupky.

Co znamená když hlavička naléhá : Plná nevyvinutá: Hlavička (HL) či konec pánevní (KP) naléhá na pánevní vchod. Plná málo vyvinutá: Vedoucí bod je vstouplý do pánevního vchodu malým oddílem, ale lze ho vytlačit zpět nad vchod. Plná dobře vyvinutá: Vedoucí bod je vstouplý do pánevního vchodu již velkým oddílem a bývá fixován v pánvi.

Kolik hodin denně spí novorozenec

„Tabulkové“ hodiny spánku dětí

Novorozenci (do 14 dnů) 16–20 h
1. měsíc 16–18 h
3. měsíc 15–16 h
6. měsíc 13–15 h (z toho přes den 3–5 h)
9. měsíc 12–15 h (z toho přes den 2–4 h)


Maminka a děťátko by měli spát v jedné posteli vedle sebe, ne však velmi těsně vedle sebe. Miminko neukládáme na bříško, bezpečnou polohou na spánek pro miminko je poloha na zádech. Při společném spaní s dětmi je dobré vědět, čemu je třeba se vyhnout.záchranného řetězce, který vede k plynulé a efektivní péči o kriticky ohroženého člověka. Již během 3–5 minut bez kyslíku začnou odumírat mozkové buňky. Proto musíme kyslík neprodleně dodat a simulovat funkci srdce do příjezdu záchranné služby.

Co je syndrom nahleho úmrtí : Syndrom náhlého úmrtí kojenců (Sudden Infant Death Syndrome) často vyvolává obavy u novopečených rodičů. Jde o stav, kdy bez známé příčiny dojde u kojence ve spánku k zástavě dechu. Tento syndrom se vyskytuje velmi vzácně, přibližně u 1 miminka z 3 000. V nejhorším případě ale může skončit až smrtí.