Antwort Jak postupovat bezprostředně po vzniku požáru? Weitere Antworten – Jak postupuje zaměstnanec který zjistí požár

Jak postupovat bezprostředně po vzniku požáru?
Každý zaměstnanec je povinen:

při zpozorování požáru se jej snažit uhasit všemi dostupnými prostředky a není-li to možné, bezodkladně provést opatření k zamezení šíření požáru, ohlásit požár hasičskému záchrannému sboru (tel. 150) a vedoucímu zaměstnanci a vyhlásit požární poplach (voláním „HOŘÍ“, příp.Volejte záchranáře

V takovém případě volejte záchranáře okamžitě při prvním zjištění vzniku požáru.CO DĚLAT PO POŽÁRU V DOMÁCNOSTI

  • Nepropadejte panice, vše se dá nahradit, obnovit.
  • Po požáru si nechejte velitelem zásahu písemně předat místo požáru.
  • Na požářišti se i po ukončení zásahu mohou uvolňovat nebezpečné a karcinogenní látky.

Kdo je povinen ohlásit požár : Zákon o požární ochraně ukládá každému občanovi povinnost bezodkladně ohlásit každý požár, který vznikne v objektech a jiných místech, které vlastní nebo užívá. Pokud tak neučiní vystavuje se riziku možné sankce.

Jaká je základní povinnost studenta při zjištění požáru

V souvislosti se zdoláváním požáru je student povinen:

Uhasit požár, jestliže je to možné, nebo provést nutná opatření k zamezení jeho šíření.

Jak se při požáru plní kouř místnosti : Jak známo, kouř a dým stoupají vzhůru, při požáru v místnosti se tedy hromadí pod stropem a postupně plní celý prostor. Proto se hlásič nikdy neinstaluje do rohů místností, za záclony a za nábytek. Zde nedochází k dostatečnému proudění vzduchu a hlásič nebude kouř správně detekovat.

To nejlepší, co lze v takovém případě udělat, je odstavit vůz tak, aby nezpůsobil nehodu, co nejrychleji jej opustit, zabouchnout za sebou dveře, aby se zpomalil přísun kyslíku k plamenům, odejít do bezpečné vzdálenosti a zavolat urychleně hasiče.

Při pohybu v silně zakouřeném prostředí doporučujeme k dýchání použít navlhčený kapesník, šálu, šátek apod., a pohybovat se při zemi, kde bývá méně kouře. Pokud budete přecházet do jiných místností, dávejte pozor na rozžhavené dveře. Můžete se o ně popálit a navíc po otevření se za nimi může vyskytovat další oheň.

Co dělat když hoří v bytě

Pokud zjistíte, že došlo k požáru v panelovém domě, měl byste okamžitě přivolat pomoc a to zavoláním na tísňovou linku 150, popřípadě 112. Pokud hoří přímo v bytě, ve kterém se nacházíte, a je to zároveň možné, měl byste se pokusit požár uhasit. K tomu lze využít například přenosné hasicí přístroje.Jak správně nahlásit událost Než zavoláte na tísňové číslo, udělejte vše pro své vlastní bezpečí (dostatečná vzdálenost od požáru nebo místa nehody,..)! Uklidněte se, zorientujte se v okolí (operátor bude chtít vědět, kde se přesně událost stala). Během hovoru se snažte mluvit pomalu, klidně a srozumitelně.Každý požár, i uhašený vlastními prostředky či samostatně např. v důsledku nedostatku vzduchu, je nutno ohlásit vždy a bez odkladu na tísňové telefonní číslo 150 nebo osobně, na kteroukoliv stanici hasičského záchranného sboru kraje.

Požární evakuační plán se zpracovává:

v případě, že tak stanoví dokumentace požární ochrany zpracovaná na základě stanovení podmínek požární bezpečnosti, i pro další provozované činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím.

Co je ohlašovna požáru : n) vyhlášky o požární prevenci, kde je uvedeno, že ohlašovna požárů je místo s trvalou obsluhou vybavené potřebnými komunikačními prostředky, které je určeno k přijímání hlášení o vzniku požáru nebo jiné mimořádné události a k vyhlášení požárního poplachu, jakož i k plnění dalších úkolů podle příslušné dokumentace …

Co delat kdyz v domě hoří : Co nejrychleji opusťte objekt, ve kterém hoří

Nesnažte se překonávat již požárem zasažené a zakouřené prostory. Nemůžete-li již opustit objekt, uzavřete se v místnosti bez větrání, utěsněte okna a dveře (nejlépe mokrým ručníkem, dekou) a upozorněte na sebe hasiče máváním za oknem či vyvěšením bílé látky či prostěradla.

Jak se chovat při požáru

Pokuste se (pokud je to reálné) dostupnými prostředky (hydrant, hasicí přístroje) požár uhasit. Pokud požár uhasit nelze, pomocí tlačítkového hlásiče požáru nebo telefonu volejte tísňovou linku 150 nebo 112. Při předávání tísňové informace se snažte být trpěliví, dbejte pokynů operátora.

Prevence proti požáru

  1. Pravidelně kontrolujte elektroinstalaci a plynové spotřebiče.
  2. Nepoužívejte vadné elektrické spotřebiče.
  3. Nezanechávejte zapálené svíčky bez dozoru.
  4. Udržujte hořlavé materiály mimo dosah ohně.
  5. Neodkládejte úklid.
  6. Naučte své děti, jak se chovat v případě požáru.

Kdo zpracovává evakuační plán

Evakuační plán, stejně jako veškerou dokumentaci Požární ochrany, může zpracovávat pouze osoba odborně způsobilá, což je dle typu v budově provozovaných činností Technik požární ochrany anebo jiná pověřená osoba s příslušným vzděláním. Evakuační plán se skládá z textové a grafické části.

Kdy je prováděná kontrola požární dokumentace : Nezapomeňte na pravidelné kontroly a aktualizace dokumentace PO. Pokud je vaše činnost zařazena do kategorie se zvýšeným nebo vysokým požárním nebezpečím, je vaší povinností mít zpracovanou a průběžně aktualizovanou dokumentaci požární ochrany. Kontrola aktuálnosti musí být dle zákona prováděna nejméně 1x ročně.