Antwort Jak používat cepín? Weitere Antworten – Na co je cepín

Jak používat cepín?
Cepín je horolezecký nástroj, určený k pohybu osob po ledovcích a sněhových polích, ale i kombinovaném, nebo čistě skalním terénu. Cepíny se vyrábí v délkách 40–90 cm, přičemž kratší jsou určeny pro pohyb v obtížném terénu.Jak vybrat správnou velikost

Délka cepínu se měří od bodce po vršek hlavy cepínu. Typické turistické cepíny jsou dlouhé 50 – 75 cm s odstupem po 5 centimetrech.Cepín se musí držet za hlavici, a tím hrotem, kterým chceme případně brzdit, nastaveným v opačném směru, než je náš pohled. A to jak při výstupu, traverzu, tak i sestupu. Cepín mít k ruce připojen i poutkem!

Jakou zvolit delku cepínu : Staré dobré pravidlo pro výběr délky cepínu říká: chytněte ho za hlavu, v natažené paži nechte volně viset podél těla a když vám bude sahat někam ke kotníku, našli jste tu správnou délku. Pokud nakupujete online, vyberte si podle jednoduchého taháku: výška < 172 cm: délka 45 – 55 cm. výška 172 – 180 cm: délka 55 – 65cm.

Jak připevnit hůlky na batoh

Jak připevnit cepín

Turistický cepín je věc, kterou v obtížném horském terénu potřebuješ mít po ruce. Většina turistických batohů má proto ve spodní části alespoň textilní poutko, do něhož hlavu cepínu připevníš. Topůrko se pak připevňuje podobně jako hole – stahovací gumičkou nebo pod boční kompresní popruh.

Jak vypadá cepín : Druhy turistických cepínů

Tradiční turistický cepín vypadá jako krumpáč, na jedné straně hlavy má takzvaný ostrý hrot. zobák, na druhé straně – špachtle. Cepíny používané ve skalním a ledovém terénu místo čepele mají tkz babička. Pokud nevíte, který cepín je pro vás, věnujte pozornost značení síly.

Cepín(y) Ať už jeden turistický nebo dva lezecké cepíny, postup je u obojího stejný. Na ukotvení cepínu najdete ve spodní části batohu většinou ještě jedno větší textilní poutko (zpravidla vedle poutka na hole). Jím provlékněte topůrko až po hlavici a cepín přiklopte na batoh.

Délka holí se upravuje dle terénu, po rovině se zpravidla volí vzorec 70% výšky člověka (přesněji tedy koeficient 0,68). V praxi to znamená, že lokty mají svírat pravý úhel. Pokud máte v úmyslu s hůlkama více trénovat kardiovaskulární systém, tzn. rychleji se hýbat (skoro až běh), zvolte trochu vyšší délku holí.

Jak Pridelat spacák na krosnu

Mezery můžete vycpat drobnými věcmi, do ešusu se hodí například kolíčky, šňůra či ponožky. Oblečení je vhodné dát do igelitových sáčků – nejenže ho půjde snadno a rychle najít, ale v případě promoknutí krosny zůstane suché. Na druhou stranu ale neukládejte věci silou, neboť byste mohli poničit je samotné i svou krosnu.Jak správně nasadit a nastavit batoh

  1. Na batohu povolte ramenní, bederní a hrudní popruhy.
  2. Batoh si nasaďte na záda.
  3. Bederní pás si nasaďte kolem kyčelních kostí a pevně ho zatáhněte.
  4. Až v tuto chvíli dotáhněte ramenní popruhy.
  5. Zapněte a zatáhněte hrudní popruh.

Co nejvíce věcí se snažte dát dovnitř krosny.

Jednoduše proto, že se vám s ní bude lépe chodit v úzkém prostoru a můžete celou krosnu snadno překrýt pláštěnkou. Nakonec nezapomeňte utáhnout všechny kompresní popruhy a nastavit bederní, prsní a jiné popruhy tak, aby vám celá krosna správně a pohodlně seděla na zádech.

Nordic Walking – kondiční chůze se speciálními hůlkami – zlepšuje srdeční činnost, krevní oběh a tlak, působí příznivě na dýchání, zvyšuje pohyblivost páteře, zapojuje 90% všech svalů a může přispět k regulaci váhy i větší psychické pohodě. Je to vhodná aktivita pro všechny věkové i výkonnostní kategorie.

Na které straně se nosí hůl : Tu byste měli nosit vždy na té straně, kde je zdravá noha.

Kam dát spacák : Cílem balení batohu na delší výšlap je dostat těžiště batohu co nejblíže k horní části vašich zad. Pokud by bylo těžiště daleko od vašich zad nebo na dně batohu, bude se cestovatel předklánět ve snaze vykompenzovat váhu. Dolů je tedy vhodné umístit spacák, a to nejlépe v kompresním obalu.

Co si vzít na přechod hor

Víkendový přechod hor – velikost batohu 35-55 l

  1. Ručník.
  2. Kartáček na zuby.
  3. Zubní pasta.
  4. Hřeben.
  5. Balzám na rty.
  6. Toaletní papír.
  7. Univerzální prostředek na mytí těla, vlasů i nádobí
  8. Repelent – vybírejte z náramků, gelů nebo sprejů


Jak správně používat bederní pás

  1. Omotejte si pás kolem spodní části zad a ujistěte se, že pokrývá oblast od spodních žeber až po boky.
  2. Utáhněte opasek tak, aby cítil oporu, ale ne až tak, aby vám to způsobilo bolest nebo zvýšené nepohodlí.

Zapněte bederní pás

Bederní pás je nejdůležitějším fixačním bodem celého batohu. Celá váha batohu spočívá právě na bedrech, kde je rovnoměrně rozkládána a odlehčuje ramenům i krční páteři. Bederní pás by měl být usazen na vrcholcích pánevní kosti. Popruh zapněte a řádně dotáhněte.

Jak správně sbalit spacák : Spacák do obalu napěchujte bez předešlého skládaní. Při pečlivém skládaní se materiál na zlomených místech víc namáhá, a tak se snižuje jeho životnost. Nejlepší je spacák do obalu nacpat halabala a po návratu domů ho okamžitě rozložit.